IMG 05

IMG 05



ideowych i artystycznych, które wynikaj, z postawy światooo-lit pisarza, z jego stosunku do życia i do zadań literatury ł*»g**towej Obraz literacki rozpatrywany od strony jego związków z rzeczy wisfością tna zawsze charakter interpretacyjny i wartościując Pisarz może wobec ukazywanych zjawisk zajmować stanowisko krytyczne bądź aprobujące, może także tworzyć sugestię postawy obiektywi-stycznej. Stosunek pisarza do świata przedstawionego wyraża się nie tylko w tych elementach, które są w obrazie zaprezentowane, ale również w fakcie pominięcia czy zlekceważenia pewnych elementów.

Dążność do wartościowania i oceny z określonych pozycji kulturalnych, społecznych i światopoglądowych zbliża literaturę do ideologii, a różni ją od nauki, która zmierza do precyzyjnego i obiektywnego opisu rzeczywistości. Utwór literacki jest zawsze świadectwem aktywnej postawy twórcy wobec poznawanego świata. Można wprawdzie powiedzieć, ze czynny stosunek do badanej rzeczywistością występuje również w nauce, która posługując się pewnymi kategoriami i narzędziami poznawczymi, w swoisty sposób „preparuje” przedmiot badania, zajmuje się „typami idealnymi” zjawisk, a nie samymi zjawiskami lt jednakże wszystkie te zabiegi w konsekwencji prowadzą do opisania przedmiotów rzeczywistych i zachodzących między nimi stosun w. Natomiast utwór literacki kształtuje wyobrażeniowy ekwiwalent pozna wanej rzeczywistości zewnętrznej lub psychicznej, tworzy układ zastępczy, który jest fikcją literacką, porządkiem złożonym z elementów rzeczywistych, lecz wedle nowej hierarchii, światem „zmyślonym . Dichtmg md Wttbrbeit, zmyślenie i prawda — to dwa ściśle złączone ze sobą przekroje obrazu literackiego. Drugi odpowiada elementom świata przedstawionego, jego budulcowi, pierwszy — konstrukcji tego budulca.

Rzadko, i to niemal wyłącznie w gatunkach granicznych, takich jak reportaż czy biografia zbeletryzowana, utwór literacki przedstawia całkowicie autentycznych bohaterów, konkretne fakty i zdarzenia, zachodzące w określonym — z życiowego punktu widzenia — miejscu i czasie. Zresztą nawet reportaż, biografia literacka czy tzw. powieść ■ z kluczem (roman d clef) też powstają w wyniku selekcji całej masy faktów i zdarzeń, dokonywanej przez pisarza zgodnie z jakimś jego porządkującym zamierzeniem twórczym, a więc i tu elementy fikcyjne odgrywają rolę, choć mniejszą niż gdzie indziej. Fikcyjny świat przedstawiony utworu literackiego jest konstrukcją przetwarzającą materiał empirycz^

?- ch obserwacji, przekształcającą realne ustosunkowania między zjawiskami interesującymi pisarza.

Stopień tego przetworzenia może być bardzo różny i zalezy od tendencji rozmaitych kierunków literackich i poetyk. Naturalizm (albo weryzm, bo i tego terminu można użyć) zmierzał do stwarzania daleko idących pozorów autentyczności świata fikcyjnego. Inny charakter miały dążenia realizmu. Pisarze realiści usiłowali budować w swoich powieściach taki świat fikcyjny, który zachowując podstawowe cechy i stosunki właściwe rzeczywistości praktycznej, a więc naturalne związki przyczynowe, czasowe, przestrzenne itd., byłby równocześnie podporządkowany swoistym prawom artystycznego uogólnienia i zachowywał równowagę „prawdy” i „zmyślenia”. Jeszcze inne tendencje reprezentują tacy pisarze, jak np. Franz Kafka (autor Procesu i Zamku) czy Bruno Schulz (autor Sklepów cynamonowych i Sanatorium pod klepsydrą), którzy z elementów potraktowanych realistycznie budują w świecie przedstawionym zupełnie nowe układy, konstruują jak gdyby nową rzeczywistość. Można powiedzieć, że fikcja ta ma charakter kreacyjny1, przy czym każdorazowo jest on następstwem pewnej określonej postawy filozoficznej i artystycznej. Jeszcze inaczej wygląda to w utworach fantastycznych, np. w baśni, gdzie w świecie fikcyjnym zostają zburzone rzeczywiste zależności, takie jak realny stosunek przyczynowo-skutkowy, jak następstwo czasowe, gdzie ulega całkowitemu zawieszeniu zasada prawdopodobieństwa, zarówno w zakresie możliwości pojawiania się takich czy innych stanów rzeczy lub zdarzeń, jak też sposobu ich wiązania i szeregowania.

Porządek fikcji literackiej stanowi niezależnie od okoliczności wypadkową trzech — niekiedy wzajem skłóconych — typów reguł konstrukcyjnych: 1) zasady prawdy lub prawdopodobieństwa (lub: nieprawdy i nieprawdopodobieństwa) odpowiadającej mniej lub bardziej doświadczeniom poznawczym czytelników, tym doświadczeniom, które pisarz musi brać w rachubę, jeśli chce nawiązać efektywny dialog z odbiorcą; 2) reguł wynikających z przyjętej przez autora koncepcji światopoglądowej (filozoficznej, etycznej, historiozoficznej itp.), która narzuca określoną metodę porządkowania świata przedstawionego;

j Tcrmin ten, mający zabarwienie nieco metaforyczne, stosowany jest przez wielu krytyków i teoretyków literatury.

to.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
56,57 ideowych i artystycznych, które wynikają z postawy światopoglądowej pisarza, z jego stosunku d
IMG#75 (2) Skupienie uwagi na wewnętrznej koherencji utworu, a nie na jego I stosunku do rzeczywisto
IMG05 108 Dziennik niwelacji przekrojów Załącznik 6.2 b Odcinek Od rep. nr..................km. Do
73147 IMG02 (8) J Rodzina: Miernikowce - Geometndae Miernikowce są motylami o smukłym ciele i dużyc
Z geometrii wynika, że powiększenie obrazu jest równe stosunkowi y do x. Wyraża się więc
odnośnie postawy studenta, tj. jego stosunku do chorych, asystentów i kolegów. Spóźnienia i nieobecn
lacje między poetami wynikały z doświadczeń osobistych (Wilno), był) uwarunkowane stosunkiem do his
Obraz7 (34) Rys• 26. Światowa wydobycia ropy naftowej (■■) w stosunku do rozpoznanych ja) zlóż (t=J
sys tr10 Elastyczność cenowa popytu (Ec~) wynika z zależności funkcyjnej popytu, na usługę w stosunk
DSC46 resize POSTAWY RODZICIELSKIE KSZTAŁTOWANIE SIĘ POSTAW RODZICIELSKICH Okres wczesnego dziecińs
Scan0006 (6) Zadanie 13. Które działanie powinien podjąć członek służby informacyjnej w stosunku do
DSCN0785 (3) WSTĘP XX IDO
IMG05 Przepływy akustyczne Acoustical Streaming Wywołują naprężenia, które mogą zmienić strukturę i
IMG05 (21) Skracania mięśni - zapobieganie schładzanie tuszy z zachowaniem kątów kostnych typo

więcej podobnych podstron