Obraz7

Obraz7



262 AKTY MOWY

MECHANIZMY DEKODOWANIA POŚREDNICH AKTÓW MOWY

- TEORIA IMPLIKATUR KONWERSACYJNYCH

Informacje komunikowane odbiorcy w sposób niejawny są stale obecne w naszych wypowiedziach. Względy etyczne, konwencje społeczne, potrzeby propagandowe i wychowawcze skłaniają ludzi do tego, by formułować myśli nie wprost, lecz w sposób ukryty. Problem właściwego rozumienia wypowiedzi - zwłaszcza takich, jak wypowiedzi aluzyjne, ironiczne, metaforyczne - znalazł się w centrum zainteresowania lingwistyki tekstu.

Najbardziej znani    ii dekodowania ukrytych

aktów mowy jest

konwersacyj-


n y c h. Jego twórcą jest Grice. W zasadniczym kształcie została ona zarysowana w nie opublikowanych wykładach wygłoszonych przez Grice’a w Uniwersytecie Harwarda w 1967 r., następnie autor uzupełnił ją w artykułach z lat 1975, 1978, 1981. Stanowi ona próbę opisu sposobów odczytywania intencji zamierzonej przez mówiącego, jednak nie wyrażonej wprost. Wyjaśnia ona mechanizmy odczytywania ukrytych aktów mowy z wykorzystaniem szeroko rozumianego kontekstu językowego i pozajęzy-kowego. U jego podstaw leżą następujące założenia:

1.    W wypowiedzi znaczenie wyrażone explicite jest dla rozmówców czytelne (rozumieją oni dosłownie znaczenie wypowiedzenia).

2.    Dla wyrażeń, które są ukrytymi aktami mowy, musi istnieć jakiś wykładnik tego, że znaczenie wyrażone jawnie jest w danym kontekście nieadekwatne i że musi być przez jakieś rozumowanie zmodyfikowane.

3.    Istnieją zasady, reguły wnioskowania, za których pomocą można ze znaczenia kodowego i kontekstu wydobyć rzeczywistą, tj. zamierzoną przez nadawcę treść wypowiedzi.

Według Grice’a treść wyrażona w wypowiedzi, podlegająca warunkowi prawdziwości, stanowi tylko niewielką część tego, co może być komunikowane. Ogromną część znaczenia wypowiedzi stanowią informacje sugerowane, implikowane (implikacja jest tu rozumiana inaczej niż w logice). Mogą one być przekazywane w sposób konwencjonalny. Na przykład w zdaniu - Jan próbuje zrobić prawo jazdy. - przekazana jest nie wprost, a jednak konwencjonalnie, informacja o przeszkodach towarzyszących działaniom Jana. Anna jest coraz piękniejsza. - milcząco założony został sąd o obecnej urodzie Anny.

Centralny punkt wywodu Grice’a, a zarazem najbardziej interesującą i najpełniej opracowaną część jego teorii stanowią wnioski implikowane niekonwencjonalnie nazywane przez autora implikaturami konwersacyjnymi.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
WSP J POLN211 Mechanizmy dekodowania pośrednich akiów mowy - teoria implikaiur konwersacyjnych 273 C
25430 Obraz8 MECHANIZMY DEKODOWANIA POŚREDNICH AKTÓW JV!OWY Do omówienia mechanizmów odczytywania p
2 (418) i celów Nadawcy, różnych systemowych środków perswazji, bezpośrednich i pośrednich aktów mow
WSP J POLN254325 652 Andrzej Morus Lewicki, Językoznawstwo polski? w XX wieku syntezy teorii aktów m
Kognitywna klasyfikacja aktów mowy 50 I. Akty mowy i ich aspekty da się zrekonstruować jako implicy
Kognitywna klasyfikacja aktów mowy 52 I. Akty mowy i ich aspekty Sb (4)    a. Nie zn
71632 Obraz9 264 AKTY MOWY t y w n o ś c i, która czasami może stać się źródłem implikatur będących
Obraz5 (10) Bruner już w roku 1975 (wyd. poi. 1980) - opracowując teorię ontogenezy aktów mowy - po

więcej podobnych podstron