OMiUP t1 Gorski 9

OMiUP t1 Gorski 9



jye wchodzi żadna z wielkości charakteryzujących właściwości fizyczne cieczy, takich jak gęstość czy lepkość. Teoretyczna jednostkowa praca pompy nie jest zatem zależna od rodzaju pompowanej cieczy, ponieważ zależy ona między innymi od gęstości (por. wzór 2.12).

W rozważaniach dotyczących przepływu cieczy przez wirnik pompy krętnej trzeba zwrócić uwagę, że rozpatrując rzeczywiste przemieszczanie się określonego punktu linii prądowej, należałoby trójkąt prędkości przy wylocie z wirnika umieścić w punkcie B\ W wyniku bowiem ruchu złożonego z obrotu wirnika i przepływu cieczy w kierunku promieniowym wewnątrz kanału międzyłopatkowego, rozpatrywany punkt linii prądowej przemieszcza się wzdłuż krzywej AB', oznaczonej na rysunku 2.3.5 linią osiową.

Jednostkowa praca pompy krętnej, wyrażona zależnością (2.70), odnosi się do przypadku teoretycznego, w którym zakłada się, że wirnik ma nieskończenie wiele łopatek o nieskończenie małej grubości.

W rzeczywistej pompie znajduje się skończona liczba (najczęściej z = 4h-8) łopatek o określonej grubości. Przesłaniają one przekrój przepływu, zwiększając tym samym średnią prędkość przepływu cieczy, a więc też i wartość Cj na wartość Cj'.

Stosowane zazwyczaj zaostrzanie profilu spływu łopatki przy wylocie z wirnika powoduje nieznaczne zmniejszanie prędkości przepływu.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że prędkość przepływu cieczy przez przestrzeń międzyłopatkową nie jest stała na całej szerokości kanału, jak to wynika z rozważań teoretycznych (rys.2.65a) lecz okazuje się mniejsza po stronie czynnej łopatki, po stronie biernej zaś większa (rys.2.65b). Odwrotnie jest z ciśnieniami, jak już wcześniej wspomniano.



Rys. 2.65. Rozkład prędkości w kanałach międzyłopatkowych: a/ przy założeniu nieskończonej liczby łopatek, bl przy skończonej (rzeczywistej) liczbie łopatek.

Za krawędzią spływu łopatki następuje wyrównanie ciśnień panujących po obu jej stronach, co powoduje wytworzenie dodatkowego ruchu opuszczającej wirnik cieczy w kierunku przeciwnym do obrotu pompy, a tym samym odchylenie prędkości względnej w2 od kierunku stycznego do profilu łopatki w punkcie B. W takim przypadku trójkąt prędkości wylotowych przyjmuje wartość, jak to przedstawiono na rysunku 2.66 i odpowiednio następuje zmiana:

—    prędkości w2 na w2',

—    prędkości c2 na c2',

—    kąta (32 na kąt (V,

—    kąta cx2 na kąt oc2',

99


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
OMiUP t1 Gorski1 Poprzez zsumowanie odciętych obu charakterystyk: Y = f"l(Q) i Y = fn(Q) otrzy
OMiUP t1 Gorski 8 Wytwórnie produkujące wentylatory dostarczają charakterystyki zbiorcze grup wentyl
OMiUP t1 Gorski00 Ilość osadzonych zanieczyszczeń Rys. 4.4. Charakterystyka chłonności przegrody
62355 OMiUP t1 Gorski2 Na rysunku 2.88. przedstawiono charakterystykę pompy odśrodkowej o małym wsp
OMiUP t1 Gorski3 Na rysunku 2.138c przedstawiono charakterystykę regulacji. Krzywa R1 obrazuje rakt
OMiUP t1 Gorski69 stałych, zawartością pozostałości po procesach katalitycznych w rafinerii i wody o
OMiUP t1 Gorski1 kierunek -przemieszczania się. organu roboczegokierunek przepływu pompowanej ciecz
OMiUP t1 Gorski4 tym intensywniej, im wyższa jest temperatura zasysanej cieczy, a tym samym objętoś

więcej podobnych podstron