OMiUP t1 Gorski3

OMiUP t1 Gorski3



Podczas pracy pompy ciśnienie panujące w jej wnętrzu p^, wskutek dławienia istniejących nieznacznych szczelinach między szczeliwem a obracającym się ;vałem maleje do wartości Pb — ciśnienia panującego na zewnątrz. Spadek ciśnienia jest duży na pierwszych krążkach szczeliwa, tak że w praktyce nie stosuje się zbyt wielu krążków (około 4 -h 6) dla spotykanych najczęściej ciśnień w pompach okrętowych rzędu 0,3    0,5 MPa.Wyjątkowo dla wyższych ciśnień w pompach

(pompy zasilające kotłów) lub w pompach dla cieczy niebezpiecznych używa się bądź większej liczby krążków (stopni) uszczelniających, bądź dławic ślizgowych (por.rys.2.3.43).

Jeżeli dławica umieszczona jest po stronie ssawnej pompy, zasysającej przy podciśnieniu, stosuje się zamknięcie hydrauliczne. Polega ono na tym, że między krążki uszczelnień dławicy doprowadza się ciecz pod ciśnieniem 0,1 -5- 0,3 MPa. Ciecz ta, przepływając w kierunku na zewnątrz pompy lub do jej wnętrza, stanowi przeszkodę w dostaniu się do środka pompy powietrza o ciśnieniu zewnętrznym. Konstrukcję takiej dławicy przedstawia rysunek 2.101.

Cieczą uszczelniającą jest najczęściej ciecz pompowana przez pompę. Wyjątek stanowią pompy zęzowe, w których mogłoby dojść do doprowadzenia do dławic cieczy zanieczyszczonych, mogących uszkodzić uszczelnienie. Do dławicy doprowadza się wówczas czystą ciecz z innego źródła.

Rys. 2.101. Dławica zwykła z uszczelnieniem elastycznym i zamknięciem hydraulicznym: 1 - kadłub pompy, 2 - wał, 3 - szczeliwo, 4 - dławik, 5 - przekładka doprowadzania cieczy.

Doprowadzanie cieczy do dławic ma dodatkowe zadanie. Polega ono na zmniejszeniu tarcia między szczeliwem a obracającym się wałem oraz na odprowadzeniu wytwarzanego ciepła. W pompach przetłaczających bardzo gorące ciecze stosuje się nieraz dodatkowe chłodzenie obiegowe kadłuba pompy w obszarze dławicy.

W zwykłych dławicach pomp okrętowych stosowane są zazwyczaj szczeliwa:

—    bawełniane (impregnowane i grafitowane) dla niskich ciśnień i zimnej wody

■— azbestowe (grafitowane) dla wyższych ciśnień i cieczy gorących oraz agresywnych chemicznie,

—    specjalne (z rozdrobnionych włókien azbestowych, grafitu, miękkich metali, neoprenu itp., połączonych specjalnymi czynnikami wiążącymi) dla produktów naftowych, gazów skroplonych itp.

133


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
OMiUP t1 Gorski0 Obraz pracy pompy tłokowej można przedstawić graficznie na wykresie indykatorowym,
OMiUP t1 Gorski8 W czasie pracy pompy wprawiony w ruch obrotowy blok cylindrowy 2 uruchamia tłoki 4
OMiUP t1 Gorski5 Podczas opisanego cyklu pracy identyczne zjawiska zachodzą oczywiście między łopat
OMiUP t1 Gorski5 2.5.4. WARUNKI PRACY I OBSŁUGA POMP OKRĘTOWYCH 2.5.4.1. PUNKT PRACY POMPY pompy za
OMiUP t1 Gorski0 nie jako pompy transportowe cieczy o właściwościach smarowych. Spotykane są też na
OMiUP t1 Gorski0 Po uruchomieniu pompy należy wyregulować dopływ wody do dławic oraz do chłodzenia
21821 OMiUP t1 Gorski4 Wydajność rzeczywista Q pompy dwułopatkowej jest niższa wskutek stosunkowo z
13722 OMiUP t1 Gorski2 Współpraca równoległa pompy wirowej i pompy wyporowej tłokowej znajduje na s

więcej podobnych podstron