OMiUP t1 Gorski3

OMiUP t1 Gorski3



Nadzorowi klasyfikacyjnemu w czasie budowy i eksploatacji statku podlegają ^ędzy innymi pompy (główne i awaryjne) wchodzące w skład instalacji gaśniczych statku (instalacji wodno — hydrantowych, tryskaczowej, instalacji na mgłę wodną, pianowych) oraz pompy instalacji: zęzowej i ściekowej, balastowej, ładunku cie-jjego, paliwa ciekłego, oleju smarowego, wody chłodzącej, wody zasilającej kotły i

skroplmowej.

2.5.3. MONTAŻ POMP NA STATKU

Pompy instalacji okrętowych powinny być montowane na statkach (zarówno w siłowniach, jak i poza nimi) w takich miejscach, gdzie jest możliwie wygodny dostęp dla załogi maszynowej, zarówno w celu należytej obsługi pompy podczas jej pracy (uruchamianie pompy, otwieranie i zamykanie zaworów, odstawienie pompy, regulacja itp.), jak i podczas przeglądów, napraw czy remontów.

Pompy należy ustawiać na mocnych i sztywnych fundamentach, których wielkość i kształt zależny jest od wymiarów i masy pompy. Fundamenty z kolei mocowane są do stałych elementów konstrukcji kadłuba statku (wręgi, dno podwójne, pokłady itp.). Jedynie bardzo niewielkie pompy można ustawiać bezpośrednio na pokładach lub poszyciu dna podwójnego, na przyspawanych podkładach, zwanych poduszkami.

Sposób mocowania pomp powinien być taki, aby wykluczał możliwość samoczynnego poluzowania i odkręcenia nakrętek śrub mocujących, zarówno z powodu drgań własnych, jak i drgań kadłuba statku pochodzących z innych źródeł.

Pompy o poziomej osi obrotu wału należy ustawić równolegle do płaszczyzny symetrii statku. W innej osi można je montować tylko wtedy, gdy ich konstrukcja zapewnia w takim położeniu pracę, przy długotrwałym przechyle statku do 15° i przegłębieniu do 5°.

Pompy okrętowe można mocować:

—    bezpośrednio na fundamencie,

—    na podkładkach stałych,

—    na podkładkach elastycznych (amortyzatorach).

Jeżeli mocuje się je bezpośrednio na powierzchni płyty (półki) fundamentu, powierzchnię tę należy przygotować przed montażem maszyny (pompy), a po zamocowaniu fundamentu na statku wygładzić ją szlifierkami lub ręcznymi skrobakami.

Podkładki stałe wykonane są ze stali lub tworzyw plastycznych.

Okrętowe maszyny pomocnicze, w tym również pompy, mogą być z różnych Przyczyn pobudzane do drgań. Rozróżnia się dwa rodzaje drgań:

—    bierne, gdyż źródło wymuszenia drgań pochodzi z zewnątrz,

—    czynne, wymuszane siłą znajdującą się w układzie drgającym, jaki stanowi pracująca pompa.

163


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
OMiUP t1 Gorski2 Po pewnym czasie w przestrzeni zawartej między dwiema bocznymi ściankami kadłuba p
OMiUP t1 Gorski 6 cej się w czasie obrotu objętości (na rys. 3.20 dla uproszczenia przedstawiono jed
70960 OMiUP t1 Gorski)5 ■ ZANIECZYSZCZENIA WODY USUWANEJ ZA BURTĘ STATKU Przez zanieczyszczenie wody
33880 OMiUP t2 Gorski44 Przepisy klasyfikacyjne wymagają zastosowania na statku głównego i z3pa sowe
OMiUP t1 Gorski 7 gdzie: d1 - średnica kanału wlotowego, co - prędkość kątowa wału pompy. Wektor ten
OMiUP t1 Gorski8 Rys.2.106.Wirnik z obustronnym uszczelnieniem i rurociągiem wyrównawczym (upustowy
OMiUP t1 Gorski3 Na rysunku 2.138c przedstawiono charakterystykę regulacji. Krzywa R1 obrazuje rakt

więcej podobnych podstron