PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (21)

PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (21)



gatunku, powstaje drogą mutacji biologicznej około 40 000 egzemplarzy nieudanych, potworków, które giną, jako nieprzystosowane do warunków życia. Człowiek dzięki umiejętności posługiwania się znakami dokonuje tych operacji w abstrakcji, dokonuje ekspertymentów myślowych, podczas których eliminuje pomysły niedorzeczne, pomysły udane stają się własnością ogółu bez przekształcania struktury biologicznej ich posiadaczy, mogą one być zakodowane w kulturze i w ten sposób dziedziczone bez konieczności kodowania ich w strukturze genów, bez biologicznie kosztownego i długotrwałego procesu przekształcania gatunku.

Najpełniejszą współczesną antropologiczną teorią kultury jest funkcjonalizm, opisujący kulturę jako zbiór czy strukturę elementów koniecznych dla przetrwania społeczeństwa na określonym poziomie technologicznym. Ujęcia antropologiczne cechuje całkowity relatywizm, to znaczy uznanie równowartości wszystkich kultur, względności podziału na kultury wyższe i niższe, a także brak rozróżnienia kultury i cywilizacji.

Antropologiczne definicje kultury wzbudzają protest przede wszystkim filozofów. Ma ona, ich zdaniem, ten istotny niedostatek, iż nie pozwala odróżnić kultury od cywilizacji. Protest ten wypływa z przekonania, iż możliwy jest technologiczny rozwój społeczeństwa prży jednoczesnym ubóstwie sfery przeżyć poszczególnych jednostek i atrofii ich związków ze światem. Przy rozróżnieniu kultury i cywilizacji powiemy w takim wypadku, iż rozwojowi cywilizacji nie odpowiada rozwój kultury, jeśli tego rozróżnienia nie wprowadzamy — problem jest w zasadzie niezauważalny.

Jest jeszcze inny powód oporów przeciwko antropologicznemu ujmowaniu kultury. Przy funkcjonali-stycznym opisie wszystkie dziwności życia plemienia czy ludu przestają być dziwnościami i zostają wyjaśnione jako elementy niezbędne, pełniące określone funkcje wobec podstawowych potrzeb grupy. Można jednak tu zgłaszać słuszne zastrzeżenie, iż funkcja społeczna nie wyczerpuje istoty dzieł kultury.

Radziecki badacz tych problemów bardzo słusznie zauważa:

„Interpretacja funkcjonalistyćzna nie jest interpretacją uniwersalną i wszystko ogarniającą. Nie wszystko w kulturze może być wyjaśnione za pomocą pojęcia «funkcja**. Kultury nie wolno rozpatrywać jedynie z punktu widzenia tego, jak obsługuje społeczeństwo; posiada ona bowiem swoiste wartości; narodziwszy się jako sposób przetrwania życia, kultura stała się żywiołem życia. W toku rozwoju historycznego kształtują się specyficzne kulturowe potrzeby — estetycznej percepcji i twórczości, doskonałości moralnej, filozoficznego sensu bytu. Rozwojowi kulturowych potrzeb odpowiadają coraz to wyższe piętra kultury nie dające się bezpośrednio zredukować do bytu społecznego-”1

Tak więc zastrzeżenia zgłaszane przeciwko antropologicznemu ujmowaniu kultury dotyczą zarówno wartościowania jak i opisu. Wartościowania — ponieważ antropologiczne podejście do kultury nie zostawia miejsca na rozróżnianie kultur, nie pozwala wartościować poszczególnych elementów, nie rozróżnia kultury i cywilizacji. Zastrzeżenia dotyczące opisu polegają na tym, iż istoty kultury nie można określić tylko poprzez jej funkcje społeczne.

Zwraca się przy tym uwagę, że kultura w przeciwieństwie do technologii rozpoczyna się tam, gdzie kończy się materialna konieczność i zaczyna niewyy muszona, Spontaniczna twórczość człowieka. Stanisław Brzozowski pisał:

„Nawet w opartej na cząstkowym wyzwoleniu kulturze (chodzi o kulturę społeczeństw klasowych — W.P.) jest coś wyzwolonego istotnie. Kultura cząstkowa żyje dotąd, póki .w jej obrębie twórczość

45

1

W. E. Sokołow: op. cit., s. 165—166.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
82299 PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (106) tach Marek Aureliusz, Montaigne i Wittg en Stein usiłują drogą
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (106) tach Marek Aureliusz, Montaigne i Wittg en Stein usiłują drogą rozumo
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (106) tach Marek Aureliusz, Montaigne i Wittg en Stein usiłują drogą rozumo
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (101) próbują uchylić się od wasi i zaraz po otrzymaniu wstępnego daru, pie
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (108) jętym żywiołem. Jeśli wytrwam w tym studiowaniu i wykroczę poza to, c
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (10) trudno odpowiedzieć za pomocą introspekcji na takie proste, zdawałoby
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (110) szczególnych pracujących przy niej osób, plan taśmy podporządkowuje s
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (35) podczas poczęcia wchodzi rzekomo w. ciało kobiety j odradzając się w o
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (43) 4 tradycyjnej. Forma jest wyrazem czegoś, co jest od niej istotniejsze
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (44) świadomości formy. Lud uprawiając to, co my nazywamy sztuką, nie był ś
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (49) ksyjnie schematy zawierające potencjalnie istotne teksty i regulujące
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (55) poprzez identyfikację ze zbiorowością ludzi o dobrym smaku, ludzi znaj
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (56) nym, to znaczy w społeczeństwie tradycyjnym, anty- j nomii tej nie zn
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (57) dzie stopniowo malało znaczenie wytworów kultury pojmowanej selektywni
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (59) „Przyszłość, jak przeszłość i teraźniejszość, będzie walcząca i tworzą
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (66) Geometria konstruująca czterowy mi arowe continuum czasoprzestrzeni st
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (6) Realne jest jedynie Ja podmiotowe, Ja przedmiotowe jest jego obrazem, o
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (76) cja chemiczna, czy wyścig biegaczy, czy przemówienie oratora —- przy p

więcej podobnych podstron