pdl1

pdl1



tówny _Obrzędy, zwyczaje, wierzenia i przesądy wśród rybaków Polskiego

Wybrzeża" (.Prace i Materiały EtnograTiczne". 1950--195\j B Sręchis

.Kaszubskie nazwy diabła" (.Język Polski". 1957). K. J ab ody .O demonach skarbnikach, duchach i legendach górniczych" (-Wiadomości Górnicze".

1959)    oraz W. Mężnickiego .Magia drzewa, wody i ognia" ( Kaszehe"

1960) .

Pod koniec lat pięćdziesiątych w niektórych ośrodkach etnograficznych (Kraków. Lublin. Rzeszów . Poznań itd.) podjęte zostały prace badawcze nad procesami przeobrażeń zachodzących w tradycyjnych stereotypach myślenia magiczno-religijnego oraz w sferach życia obyczajowego ludności wiejskiej. Stan ten następująco scharakteryzowała M. Frankowska na spotkaniu etnoreligioznawców w 1977 r.: „'Wiele artykułów z dziedziny kultury duchowej opublikowanych w latach 1950—1970 poświęconych zostało opisowi i analizie zwyczajów dorocznych bądź rodzinnych, charakterystycznych dla poszczególnych regionów Polski, częściowo także i pozapolskich. O ile jednak w odniesieniu do zwyczajów i obrzędowości czy to dorocznej, czy rodzinnej-istnieje szereg opracowań w powojennej literaturze etnograficznej, o tyle stosunkowo niewiele, jak dotąd, pojawiło się publikacji poświęconych wyłącznie problematyce wierzeń i magii".

Jak w świetle powyższej wypowiedzi przedstawia się aktualny stan badań nad demonologią ludową i w jakim zakresie uległy one zobiektywizowaniu poprzez publikacje? Trzeba stwierdzić, iż w latach \96Q—1980 ukazało się wiele pozycji poświęconych omawianej problematyce. "Wskazać tu zwłaszcza należy na studia i opracowania, dotyczące czarownic oraz demonologii ludowej z obszaru Polski Środkowej i regionu białostockiego, wspomnianego już B. Baranowskiego, jak „Wielki proces o czary miłosne w Praszce w 1665 r,'\ „Ludowa tradycja o złym Panu Warszyckim" i „Pośmiertna kara «za złą miarę** w wierzeniach ludowych" („Łódzkie Studia Etnograficzne", 1962, 1964 i 1965), „O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach" (Łódź 1967), „Z badań nad dawną demonologią ludową" („Zeszyty Naukowe UL", 1965), „Pożegnanie z diabłem i czarownicą" (Łódź 1965), „Specyfika dawnych wierzeń demonicznych pogranicza polsko-białorusko-litewskiego" („Słowianie w dziejach Europy", Poznań 1974), „Specyfika ludowych wierzeń demonołogicznycl regionu łęczycko-sieradzko-wieluńskiego" („Tradycja i przemiana". Pozna 1978) oraz „Posłowie" do pracy K. Baschwitza „Czarownice. Dzieje proces® o czary" (Warszawa 1971).

Problematyka reliktów wierzeń demonicznych, występujących w k turze ludowej poszczególnych miejscowości i rejonów Polski środkowej, lazła także swój wyraz w opracowaniach W. Drozdowskiej; „Wierzenia w S

34


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
20831 pdl1 w scrbochorwackich wierzeniach ludowych zachowały się drobne ślady kultu wił górskich, z
21455 pdl1 w negatywną demonologię życia społecznego. Sferą tych wierzeń objęty został stosunkowo s
57635 pdl1 wiają za faktem szerokiego niegdyś zasięgu występowania tego wątku wierzeniowego w nasze
pdl1 Natomiast M. Przywara tak scharakteryzował górnośląskiego demona wodnego: „U nas powstały wier
pdl1 3. Istoty demoniczne przeszczepione z kręgu wierzeń chrześcijańskich na grunt kultury ludowej
pdl9 echo dawnych słowiańskich wierzeń religijnych. Do rzędu danych działań zaliczyć należy: Uderza
pdl1 ny i ón ni może. bo ón ma ludzkom krcwiekie na rencach, a tego ani ziemio świcnta, ani skole.
pdl1 tali (...) Pozwalajcie im kucharek młodych, jako prawym celibatom, bo białej komży białej głow
73992 pdl1 Niezmiernie natomiast trudną kwestią było uzyskanie danych odnośnie do genealogii demonó
79788 pdl1 Z dokonanego przeglądu wynika, iż dawne słowiańskie wyobrażenie wampira, mające znaczny

więcej podobnych podstron