Sam Naprawiam Renault Twingo ( up by dunaj2

Sam Naprawiam Renault Twingo ( up by dunaj2



2. SILNIK 1239 cm3

Na części zamienne są dostarczane prowadnice z nadwymiarową średnicą zewnętrzną. Aby wbić nowe prowadnice w głowicę, należy więc odpowiednio powiększyć ich gniazda w głowicy. Prowadnicę wbija się trzpieniem z odsądzeniem. Należy jednak pamiętać o zmierzeniu wystawania starej prowadnicy z głowicy, aby taki sam wymiar był zachowany podczas montażu nowej. Miejsce pomiaru wystawania prowadnic pokazano na rysunku 2.47. Wymiary „A" i „B" muszą być zachowane dla nowych prowadnic.

Składanie głowicy

Podczas montażu zaworów należy się stosować do niżej podanych wskazówek.

■    Tak włożyć sprężyny zaworów, aby płaska strona ostatniego zwoju znalazła się od strony głowicy.

■    Wcisnąć ostrożnie na prowadnice nowe uszczelniacze trzonków zaworów. Najlepiej użyć do tego odcinka rurki o odpowiedniej średnicy (np. nasadki klucza). Nie uszkodzić uszczelniaczy podczas montażu.

■    Wsunąć w prowadnice i uszczelniacze zawory z dobrze posmarowanymi olejem trzonkami. Jeżeli montuje się wcześniej wyjęte zawory, to muszą powrócić w swoje prowadnice. Nie zamienić miejscami również zaworów po docieraniu.

■    Po włożeniu sprężyn i innych elementów, ścisnąć je przyrządem i zamontować półstożki zamka. Zwrócić uwagę, aby półstożki były założone jak poprzednio.

■    Zwalniać powoli nacisk przyrządu i obserwować, czy półstożki prawidłowo osiadły w rowku trzonka zaworu i przytrzymują miseczkę sprężyny. Uderzyć „krótko" młotkiem gumowym w koniec zaworu. Sprężyste odbicie zapewni właściwe osadzenie zamka. W celu zapobieżenia wyskoczeniu zamka należy na zaworze położyć szmatkę.

■    Zwrócić uwagę, aby wsporniki osi dźwigni zaworów zostały prawidłowo zamontowane, jak to wcześniej opisano.

Głowicę można teraz składać w kolejności odwrotnej do opisanej podczas demontażu.

Rys. 2.47. PO ZAMONTOWANIU NOWYCH PROWADNIC NALEŻY ZACHOWAĆ WYMIARY ICH WYSTAWANIA Z GŁOWICY

A - 30,5 mm. wystawanie prowadnicy zaworu ssącego B - 25.2 mm. wystawanie prowadnicy zaworu wydechowego


Rys. 2.48. ROZMIESZCZENIE DŹWIGNI ZAWORÓW SSĄCYCH (B) I DŹWIGNI ZAWORÓW WYDECHOWYCH (A) Zawór wydechowy pierwszego cylindra znajduje się od strony kota zamachowego


Regulacja luzu zaworów

Jeżeli regulację luzu zaworów wykonuje się przy silniku zamontowanym w samochodzie, to należy zdjąć pokrywę z głowicy. Silnik musi być zimny.

■    Odłączyć przewód masowy od akumulatora,

■    Wymontować kompletny filtr powietrza.

■    Zdjąć kopułkę z rozdzielacza zapłonu, wraz z przewodami wysokiego napięcia.

■    Zdjąć pokrywę głowicy.

■    Obrócić wał korbowy, aż otworzy się całkowicie zawór wydechowy pierwszego cylindra (pierwszy od strony koła zamachowego). Rozmieszczenie dźwigni zaworów zostało pokazane na rysunku 2.48. W celu obrócenia wału korbowego podnieść przód samochodu i włączyć piąty bieg. Obracać koło ręką, aż do prawidłowego ustawienia zaworów. Aby ułatwić sobie obracanie koła, można wykręcić świece zapłonowe.

■    Po takim ustawieniu wału można regulować luz w zaworze ssącym trzeciego cylindra i zaworze wydechowym czwartego cylindra. Zawory te pozostają zamknięte i można je zlokalizować na podstawie rysunku 2.48.

■    Obrócić wał korbowy, aby otworzyć następny zawór wydechowy i przeprowadzić regulację luzu zgodnie z niżej podaną kolejnością (pierwsze dwa zawory są już naturalnie ustawione):

zawór wydechowy

zawór ssący

zawór wydechowy

otwarty

regulowany

regulowany

1

3

4

3

4

2

4

2

1

2

1

3

Można również regulować luz zaworów po takim obróceniu wałem korbowym, aby oba zawory pierwszego cylindra pozostawały zamknięte, to znaczy obie dźwignie zaworów muszą wykazywać niewielki luz. Ustawić luz zaworów ssącego i wydechowego w tym cylindrze, a następnie zamknąć następną parę zaworów. Zawory zamykają się w kolejności zapłonów, co pozwoli je łatwo zlokalizować. Zawory ssące można odróżnić od wydechowych po rozmieszczeniu dźwigni zaworów na osi (patrz rysunek 2.48).

W celu sprawdzenia luzu zaworu należy wsunąć blaszkę szczelinomierza o odpowiedniej grubości między koniec trzonka zaworu a dźwignię zaworu Dla zaworów ssących luz ustawia się na 0,15 mm, a dla zaworów wydechowych na 0.20 mm. Szczelinomierz powinien dawać się przesuwać z niewielkim oporem. Dobrą wskazówką prawidłowo wykonanego pomiaru jest obserwowanie szczelinomierza. który powinno dać się włożyć bez zakleszczenia, następnie nieco przegiąć, a w końcu wsunąć w szczelinę.

2.3. TŁOKI I KORBOWODY

Tłoki i tuleje cylindrowe można wymieniać przy silniku zamontowanym w samochodzie. Aby wykonać tę operację, należy się stosować do niżej podanych wskazówek.

Silnik ma wymienne tuleje cylindrowe. Jeżeli zachodzi konieczność kupienia nowych tulei i tłoków, to należy wiedzieć, że elementy te są ze sobą dobierane w pary i dlatego przechowuje się je w kompletach. Dotyczy to również przypadku. kiedy montuje się ponownie te same tłoki i tuleje. W tej sytuacji tłoki, tuleje i korbowody należy oznaczyć numerem cylindra.


Wyszukiwarka