Scan 140410 0018

Scan 140410 0018



Tayloryzm uzupełnia militaryzacja procesów produkcyjnych. System przemocy i kar spowodował nieodwracalne spustoszenia w duszy Tian Yu. Wielokrotnie wspominała swojemu ojcu, że niektóre błędy w produkcji wcale nie powstały z jej winy, ale kierownik linii nawet nie przyjrzał się sprawie dokładnie, tylko od razu zrzucił na nią odpowiedzialność. Przed samobójczym skokiem Tian Yu z budynku kierownik tak właśnie, i to nie jeden raz, niesprawiedliwie ją potraktował. Z zasady był wobec niej „złośliwy”.

Życie w internacie

Tian Yu pracowała przez miesiąc przy linii, ale nie nawiązała w tym czasie żadnych przyjaźni. Bynajmniej nie dlatego, że nikogo nie spotkała, albo że brak jej było umiejętności nawiązywania kontaktów z ludźmi. Podczas pobytu w szkole była bardzo łubiana przez nauczycieli i uczniów, a koledzy i koleżanki często odwiedzali ją w domu. Kiedy leżała w szpitalu, odwiedziła ją cała grupa nauczycieli wraz z uczniami. Zarówno nauczyciele, koleżanki i koledzy uważali ją za mądrą i miłą dziewczynkę.

W fabryce Foxconna stosunki międzyludzkie były dziwnie chłodne i pełne dystansu. W internacie mieszkała razem z ośmioma osobami, z których każda pracowała w innym przedsiębiorstwie, na innym stanowisku pracy i w innym dziale (zob. tabela 7). Tian Yu tak mówiła

0    swoich współmieszkańcach: „Nie byliśmy sobie bliscy. Oni wszyscy byli starsi ode mnie”. Foxconn co do zasady lokuje ludzi z różnych stref przedsiębiorstwa w jednym pokoju. Jedni pracują na dziennej zmianie, inni na nocnej, raz w miesiącu tryb zmianowy jest odwracany. Osoby mieszkające w tym samym pokoju mają również wolne w różnych dniach tygodnia, dlatego ich czasy pracy i czas wolny często się nie pokrywają. Taka organizacja życia w internacie nie tylko negatywnie wpływa na wypoczynek pracowników, lecz również uniemożliwia nawiązanie kontaktów, zbudowanie więzi społecznych, uzyskanie wsparcia i świadczenie wzajemnej pomocy. Kobiety takie jak Tian Yu, które opuściły swoje rodziny w poszukiwaniu pracy, utraciły już swoje stare kontakty z ludźmi

1    przerwały więzi społeczne. Z wypowiedzi Tian Yu wynikało, że jej byłe koleżanki i koledzy ze szkoły również już dawno poszły w świat w poszukiwaniu pracy i nie wiedziała, gdzie obecnie przebywają. Wszelkie kontakty zostały zerwane.

Tabela 7 - Współmieszkanki Tian Yu z pokoju w internacie w Foxconn-Longhua

(marzec 2010)1

Numer

osobisty

Grupa

przedsiębiorstw

Dział

Rejestracja w internacie

1 F9341932

IMWInG

Swing-FKD

29 stycznia 2010

2 F9450222

SHZBG

Mac BU (il)

18 marca 2010

3 F9422526

CMMSG

AP (V)

10 marca 2010

4 F4947733

TAMG

TEAM(1)

27 lipca 2009

5 F9425127

CMMSG

IPPD LX 1

10 marca 2010

6 F9347140

iDPBG

DSPG-DSD-LCM

8 lutego 2010

7 F9341960

NWInG

NWInG-FKD

29 stycznia 2010

8 F9295026

PCEBG

ABD (II)

21 grudnia 2009

Sposób organizacji internatu Foxconna uniemożliwił Tian Yu nawiązanie przyjaźni z jego innymi mieszkańcami. Mimo że mieszkali w tym samym pokoju, pozostali sobie obcy. W zimnym, obcym otoczeniu sama czuła się jak obce ciało, samotna i bezradna. Czasami używała Internetu na pogawędki na czacie QQ2, ale to również byli obcy ludzie. „Ja ich tak naprawdę nie znam, jak mam z nimi rozmawiać”. Poczucie izolacji i bezradności zmieniło się w zwątpienie i rozpacz. Po miesiącu pracy miała problemy z otrzymaniem wypłaty i została bez grosza. Nie miała do kogo zwrócić się o pożyczkę. I tak doszło do tragedii.

Karta wynagrodzeń

Po miesiącu pracy w Foxconnie nadszedł dla Tian Yu dzień wypłaty. Wszyscy pracownicy oprócz Tian Yu otrzymali kartę wynagrodzeń. Zapytała kierownika linii produkcyjnej, dlaczego nie dostała karty. Powiedział, że choć pracuje w kompleksie Shenzhen-Longhua, to listę płac otrzyma od Foxconna w Shenzhen-Guanlan. Zgodnie ze wskazówkami kierownika poszła do Foxconna w Guanlan i w jakimś budynku na którymś tam piętrze zapytała o swoją kartę wynagrodzeń. Powiedziano jej, że nic o tym nie wiedzą. Poradzono iść do drugiego budynku na innym piętrze. Przez cały dzień urzędnicy przerzucali ją jak piłeczkę z jednego biura do drugiego, tak, że na temat swojej karty wynagrodzeń nie otrzymała żadnej informacji.

Zasadniczo to firma jest odpowiedzialna za wydanie pracownikom karty wynagrodzeń, ale Foxconn kategorycznie sprzeciwiał się poniesieniu odpowiedzialności i naprawieniu błędu. Tian Yu była bardzo zmęczona.

1

   Wiersz 6 dotyczy Tian Yu. Źródło: Lista internatu Foxconna.

2

   QQ to popularny sieciowy serwis społecznościowy w Chinach (przyp. tłum.).


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ANALIZA WARTOŚCI; KOSZTY PRODUKCJI; PROCESY PRODUKCYJNE; SYSTEMY PRODUKCYJNE; ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ
Systemowy model procesu produkcji Systemowy model procesu produkcji w warunkach postępowej techniki
DSC08413 Wentylator promieniowy do tłoczenia lub wyciągania powietrza w procesach produkcyjnych, sys
Scan 140410 0027 Osoby zatrudnione na najniższym szczeblu padają ofiarą wojny prowadzonej w ramach s
Scan 140410 0096 zatrudniana bezpośrednio przez Foxconna. Kierownicy linii odpowiadają za produkcję,

więcej podobnych podstron