skanuj0002

skanuj0002



ze względu na rodzaj receptorów—wzrokowe, słuchowe, dotykowe 2. podział

ze względu na rodzaj sygnału:

ajprosta 1 bodziec ->ł reakcja np. u sprinterów

b)z!ozona — z wyboru — na jeden bodziec możemy reagować w różny sposób np. narciarz może ominąć przeszkodę albo ja przeskoczyć, - różnicowa -ziozone sytuacje wymagające szybkiego reagowania na duża liczbę sygnałów np. odległość'.zachowanie partnepL. _ .

Bodźce:

ajoptyczne - gry zespołowe,

b) akustyczne — starty,

cjdotykowe i kinestetyczne - sporty walki

ZDOLNOŚĆ RÓŻNICOWANIA - jest to zdolność do dostosowania się do sytuacji Warunkuje wysoka dokładność i ekonomikę wykonania całych ruchów jak i poszczególnych fez.

Na istotę różnicowania kinestet.sk!adaja się 3 komponenty: ajsilowy -decyduje o stanie napięcia zaangażowanych mięsni, bjprzestrzenny -przyjęcie i ocena oraz przetwarzanie informacji o kątowej ~ pozycji w stawach,

c) cżasówy - wazę się z wyczuciem prędkości wykonywanych

mchów,decyduje ó tempie ruchpw.Podstawoa kinestroznic jest precyzyjne postrzeganie parametrów siiy.czasu i przestrzeni w toku czynności motorycznej pod katem najkorzystniejszego rozwiązania całego zadania ruchowego,np.podanie piłki na okrslona odległość,utrzymanie stałego tempa biegu. Różnicowanie prze dokładność i subtelność ruchowych wrażeń i spastE23ezen..Qdp©wiedzi£dBe-sa za to propriotecrrownież tełeteć.i czucie glebokie,np.biegi-czucie czasu,saneeżkarstwo-czucie lodu.girnnastyka-czucie przyrządu.

ZDOLNOŚĆ SPRZEZENŁ4 (ŁĄCZENIE) —zdolność do powiązania i koordynowania ruchów części ciała pod katem osiągnięcia zamierzonego cekuip. łączenie krazen rr z ruchami lokomocyjny mi,powiaza ni e ruchu rr nn i tułowia w plywaniu.Zdolnosc sprzezenia(laczenia)ruchow zapewnia celowa organizacje ruchów części ciała, prowadzać do integracji przestrzennych, czasowych i dynamicznych parametrów mchu i podporządkowali ia zadaniu mchowemu realizowania przez całe ciało,np.(laczenie wymachow czy krazenia rr z mchami iokomocyjnymi j.Zdolnosc sprz.odgrywa dominującą role w koordynacyjnie złożonych czynnościach sportowych wyst,np.w gimn.sport.akrobat łyżwiarstwie,tancu,grach zespol.gdzie organizacja ruchów musi często uwzględniać współudział przyborow i przyrządów łub współpartnera,przeciwnika.

Ze zdolnością sprzezenia wiaza się czyniki:

*Czyn. czasowy — uwidacznia się w jednoczesnym lub następczym udziale mchów częściowych w przebiegu całej czynnoscgnp.w przewrocie w tył przez stanie na rr-w I fazie wystjednoczesneopuszczenie rr oraz ugjecie nn,natomiast w II następuję ułożenie rak na podłożu z równoczesnym wyprostem w biodrach.

Cz. przestrzenny - decyduje o tym, ze każdy następny ruch częściowy może rozpocząć się wtedy, gdy ciało znajduje się w określonej pozycji,np.cw.jw.wyprost w stbiodr.może nastapic dopiero wtedy gdy środek ciezk.ciała znajduje się nad płaszez.podparcia. Podział informacje kinestetyczne i inf optyczne.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0038 y o 3. Podaj jaki to rodzaj stawu ze względu na: a) liczbę kości b) kształt powierzchni s
skanuj0147 (9) Ze względu na kształt dzieli się sprężyny na (rys. 7.1): śrubowe walcowe (a, b) lub s
skanuj0393 Ze względu na charakter pracy hamulce dzieli się na: luzowe i zaciskowe. Hamulce luzowe s
skanuj0003 Ze względu na konieczne siły do nacięcia i połączenia rur, nie stosuje się w kraju rur łą
skanuj0016 2 1.    Opisz rycinę. 2.    Na jakie grupy dzielimy stawy z
39518 skanuj0147 (9) Ze względu na kształt dzieli się sprężyny na (rys. 7.1): śrubowe walcowe (a, b)
68966 skanuj0393 Ze względu na charakter pracy hamulce dzieli się na: luzowe i zaciskowe. Hamulce lu
skanuj0003 Ze względu na konieczne siły do nacięcia i połączenia rur, nie stosuje się w kraju rur łą
skanuj0012 (382) Przeprowadzone na terenie Polski badania wykazały, że systematycznie maleje zależno

więcej podobnych podstron