skanuj0006 (410)

skanuj0006 (410)



4. Naukowe podstawy prawnej ochrony przyrody

96

Związek ochrony przyrody z naukami technicznymi


Znaczenie GIS dla ochrony przyrody


Związek ochrony przyrody z naukami ekonomicznymi


może być w takich wypadkach nie tylko ochrona różnorodności ocalałych przed zniszczeniem typów siedlisk, ale przede wszystkim ich czynna rekultywacja, renaturyzacja i zapobieganie dalszej degradacji środowiska przyrodniczego (Zakrzewski 1997; Michalczyk 2000). Sprzymierzeńcem ochrony przyrody są, najogólniej rzecz ujmując, te dyscypliny nauk technicznych, dzięki którym możliwa jest rekultywacja zdewastowanych obszarów, oraz przyjazne dla środowiska technologie produkcji i usług konsumpcyjnych, np. inżynieria środowiskowa i inżynieria materiałowa.

Pomocnym narzędziem umożliwiającym wykorzystanie ogromnej masy wyników badań z różnych dziedzin w konstruowaniu programów ochrony przyrody w skali lokalnej, regionalnej lub globalnej jest komputerowy System Informacji Geograficznej (Geographic Information System, GIS) służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania, analiz, wizualizacji i opisu najrozmaitszych obiektów naturalnych i antropogenicznych oraz ich przestrzennych relacji (Baranowski i Machinko-Nagrabecka 1994). W odniesieniu do chronionych lub zasługujących na ochronę obszarów nadrzędnym zadaniem GIS jest stworzenie jednolitego i uporządkowanego zbioru informacji aktualnych, niezbędnych do prawidłowego zarządzania obszarem oraz modelowania i prognozowania jego stanu w przyszłości, a także zgromadzenie informacji archiwalnych, wykorzystywanych do różnorodnych analiz retrospektywnych, np. zmian pokrycia terenu roślinnością leśną w ciągu minionych kilkuset lat lub przebiegu procesu lądowacenia jezior (Kistowski i Iwańska 1997; Kuntz 1999).

GIS w dużym stopniu wykorzystuje obecnie także techniki teledetekcji lotniczej i satelitarnej, w której istotną rolę odgrywa pozyskiwanie danych o powierzchni Ziemi za pomocą sensorów wielospektralnych. Pozwala ono na rozszerzenie zakresu obserwacji poza widmo optyczne, a także na wybór najbardziej przydatnych danych do rozpoznania i charakterystyki badanych elementów środowiska (Drury 1990; Barrett i Curtis 1992). Dzięki rozwojowi technik komputerowych systemy informacji geograficznej opracowano już dla wielu obszarów świata, szczególnie istotnych z gospodarczego lub przyrodniczego punktu widzenia. Są także z powodzeniem stosowane w naszym kraju, m.in. w kilku parkach narodowych, kilku parkach krajobrazowych oraz na terenie lasów gospodarczych.

W miarę ubożenia naturalnych zasobów biosfery i równocześnie wzrostu liczby ludności na świecie prawdopodobnie będzie się zacieśniał związek ochrony przyrody z ekonomią (OECD 2002). Zasoby przyrody kształtującej środowisko życia ludzi i dostarczającej im najrozmaitszych dóbr materialnych i duchowych są coraz częściej i coraz dokładniej wartościowane w kategoriach ekonomicznych (zob. rozdz. 2). Wymierny w kategoriach ekonomicznych bilans strat i korzyści wynikający ze sposobu wykorzystywania zasobów przyrodniczych już dziś wpływa na politykę gospodarczą państw i regionów. Przykładem tego są choćby ścisłe ograniczenia połowów wprowadzone przez UE na Morzu Bałtyckim, co wydaje się konieczne wobec wizji całkowitego wyczerpania jego naturalnych zasobów. Ekonomiści,


Wyszukiwarka