skanuj0012

skanuj0012



Budownictwo wielorodzinne występuje na terenach wiejskich również w osiedlach, które były niegdyś miastami. Są to przeważnie kamieniczki dwu- lub trzykondygnacyjne usytuowane wokół rynku i przy pobliskich ulicach. Z reguły partery zajmowały dawniej warsztaty i sklepy, zaś górne kondygnacje były mieszkalne. Często domy takie mają niski standard mieszkań i wymagają modernizacji.

3.3. Budownictwo związane z infrastrukturą ekonomiczną i społeczną

W rozwoju przestrzennym osiedla wiejskiego ważną rolę odgrywają obiekty infrastruktury. Na przestrzeni kilku wieków takie budynki jak: kościół, szkoła, gospoda czy sklep tworzyły centrum zabudowy danej wsi. W miarę upływu lat i zachodzących zmian w gospodarce oraz poziomie życia ludności pojawiały się na wsi obiekty związane z kulturą, ochroną zdrowia, administracją itp. Wznoszone budynki łączyły często kilka funkcji, np. usługi gastronomiczne z salą widowisko-wo-taneczną. O tym, w jaki sposób sytuowano poszczególne obiekty decydowało wiele czynników, m.in. tradycje regionalne, układ przestrzenny osiedla, jego ranga w sieci osadniczej, wreszcie możliwości ekonomiczne inwestorów i poziom sztuki budowlanej.

W zależności od rangi, jaką pełni wieś w hierarchii sieci osadniczej zależy liczba i rodzaj usług, jakie oferuje ona mieszkańcom. Inny zakres usług będzie w małej, typowo rolniczej wsi, a inny w ośrodku gminnym, który obsługuje kilka lub kilkanaście jednostek osadniczych. W pierwszym przypadku wystarczy nieduży sklep ogólnospożywczy, w drugim dąży się do stworzenia ośrodka usługowego. Wę wsi gminnej skupiają się przeważnie takie obiekty jak: urząd gminy, bank, kościół z urzędem parafialnym, poczta, szkoła, ośrodek zdrowia, biblioteka, sklepy spożywcze i branżowe itp. Oczywiście jest szereg wsi, które posiadają tylko niektóre z ww. usług, np. szkołę filialną, sklep, ewentualnie warsztat naprawczy. Poza tym występują we wsiach: warsztaty związane z motoryzacją, stacje paliw, zakłady usług budowlanych, punkty skupu płodów rolnych, mleczarnie, czasami także usługi turystyczno-hotelarskie [7].

Wszelkie funkcje usługowe wymagają określonych form budownictwa i działek budowlanych odpowiedniej wielkości. Część obiektów ze względu na wiek i wartość architektoniczną ma charakter zabytkowy, np. kościoły, cerkwie, młyny, zajazdy, pałace i w związku z tym podlegają ochronie konserwatorskiej (rys. 4).

Korzystne jest grupowanie niektórych usług, np. handlu, gastronomii i rzemiosła lub urzędów gminy i stanu cywilnego z ośrodkiem kultury. Dla mieszkańców stanowi to ułatwienie i oszczędność czasu na dojście. Również pod względem zagospodarowania przestrzennego takie rozwiązanie jest dobre, pozwala połączyć miejsca postojowe, lepiej zorganizować dojazdy, a także stworzyć interesujące układy architektoniczne.

Niektóre usługi mają jednak charakter uciążliwy lub niebezpieczny dla otoczę nia i w stosunku do nich wymagane są strefy ochronne. Wymienić tu należy; atu cje paliw, ubojnie, masarnie itp.

iiyn 4. Przykład obiektu infrastruktury społecznej o charakterze zabytkowym koftt.lól XVII w. i szkoła z połowy XIX w. (wieś Brzezia Łąka k. Wrocławia)

-Inko przykład obiektu infrastruktury społecznej na terenach wiejskich posłużyć szkoła, która od wielu lat tworzyła w swoim środowisku nie tylko instytut |ę 1‘s/iutrącą dzieci, ale także pewnego rodzaju ośrodek kultury.

I'młynek szkoły stanowił ważny element w architekturze i krajobrazlo wsi Już miki usytuowanie szkoły świadczyło o jej randze; mieściła się bowiem w mmi Iiiiiii zabudowy wsi, zwykle w pobliżu kościoła Budynek szkolny, wprawdzie <» ■1'iomnym wystroju, był jednak dość obszerny i tworzył bryłę wyraźnie widoczne wn wsi Dzisiejsze szkoły wiejskie różnią się od dawnych usytuowaniem I etoi ze ulem, a takźo archltektui-t zabudowań ob«tjmiij.|o.| o wielo s/tMszy piegiem fiiuk < |i Mielny.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
79283 skanuj0039 Rozdział 9TELEKOMUNIKACJA9.1. Telefonia na terenach wiejskich Pojęcie telekomunikac
skanuj0028 r Vv>, i w V"N Pi]
54166 skanuj0013 Rozmieszczenie szkół na terenach wiejskich wiąże się ściśle z gęstością sieci osadn
26919 skanuj0005 (571) jako rodzaj działalności gospodarczej. Wypoczynek ten ma miejsce na terenach
skanuj0004 (250) zdarzeniami występującymi na rynku. Instrumenty aktywizacji sprzedaży są tu ogniwem
preferencje siedliskowe kleszczy pospolitych, występujących na terenach zalesionych i kleszczy łąkow
Str 193 wody i tworzenie się fali powodziowej. Powodzie opadowe zwykle występują na terenach podgórs
ZJAWISKA NATURY 6 7 LAT (47) Wiatr halny występuje na terenach górskich. Jest silny i porywisty, wie

więcej podobnych podstron