skanuj0019 (169)

skanuj0019 (169)



132 Pediatria. Podręcznik dla studentów pĄ

Brodawki są dobrze widoczne. Powstąje charakterystyczny obras „malinowego”. Następnie język pokrywa się nabłonkiem (język i Wysypka zazwyczaj utrzymuje się przez 2-3-5 dni. Po 2-3 typ obserwuje się łuszczenie skóry aż do warstwy brodawkowatej. może być niewielkie i zostać przeoczone, ale może być bardzo ■ płatowate, zwłaszcza na dłoniach i stopach. Pojawienie się łuszczą! pozwala retrospektywnie rozpoznać płonicę.

Płonica może mieć przebieg septyczny. W obrazie klinicznymi™ nasilone zmiany w gardle, ze zmianami martwiczymi na migdałkao! Ludwiga), znacznym powiększeniem węzłów chłonnych szyi. Może a posocznicy paciorkowcowej. W przebiegu toksycznym dominują objaij| od jadu erytrogennego. Wysypka jest bardzo wyraźna, z odcieniem żal Towarzyszą jej gwałtowne wymioty, biegunka, zamroczenia, utrata pj ności, drgawki, zaburzenia krążenia. Obecnie przeważają przypadlq^| przebiegu. Płonica przyranna charakteryzuje się brakiem anginy. Dosi dochodzi w przypadku uszkodzenia skóiy (np. rozdrapany pęchofl wietrznej, zabieg kosmetyczny, oparzenie). Wysypka jest taka se w płonicy. U dzieci w 1. roku życia angina i płonica nie występop^H

Wykonywane badania

Rozpoznanie jest najczęściej kliniczne. Rozpoznanie potwierdza jag w posiewie wymazu z gardła obecności paciorkowców hemóiizująefdt: A. Ważne jest umiejętne pobranie wymazu z powierzchni niebienia miękkiego. Stosowane są też tzw. szybkie testy diaąaa najczęściej lateksowe. Są one szczególnie przydatne w praktyce ambtifl W ostrym okresie płonięy przydatne jest wykonanie badania zhobB^H krwi obwodowej (leukocytoza obojętnochłonna i eozynofilia). W >rui wienia stwierdza się w surowicy krwi podwyższone miano antyszre^Uri (ASO - antistręptolysin O).

Schemat leczenia

Ponieważ nie stwierdzono oporności szczepów paciorkowców ropotwórr^k na penicyliny, nadal lekiem pierwszego rzutu są doustne preparaty peniqp nowe. W przypadkach nietolerancji podaje się makrolidy. W przypadkari o niepewnym rozpoznaniu, a zwłaszcza jarzy jwrigicz&zw zzzz zakaźnej nie należy podawać ampicyliny lub amoksycyliny, aby nie spowodoan! wysypki polekowej. U pacjentów wymiotujących, z bólami brzucha, z ciężkim przebiegiem choroby konieczne jest leczenie szpitalne antybiotykiem podawm nym drogą dożylną. Leczenie nie powinno trwać krócej niż 10 dni. PoniewJ istnieją trzy typy jadu erytrogennego, na płonicę można chorować trzy razy.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0013 (224) 126 Pediatria. Podręcznik dla studentów pielęgniarsŁ JObjawy, czyli jak rozpoznać B
skanuj0015 (209) 128 Pediatria. Podręcznik dla studentów pielęgnia Rycina 7.9. Mononukleoza zakaźna

więcej podobnych podstron