skanuj0035 (62)

skanuj0035 (62)



38

ANDRZEJ KOWALCZYK

Równolegle w turystyce zdrowotnej pojawiły się jeszcze inne jej formy: na pograniczu Austrii i Węgier oraz Niemiec i Polski rozwinęła się „turystyka stomatologiczna”, do niektórych krajów o liberalnym w tym zakresie prawie kobiety jeżdżą w ramach tzw. turystyki aborcyjnej, znane na świecie kliniki chirurgii plastycznej przyciągają z zagranicy osoby chcące poprawić swoją urodę (Polsce podobne zjawisko pojawiło się już kilkanaście lat temu w Polanicy Zdrój) itp. Opisana wcześniej „turystyka kosmetyczna” i to co wyżej podano sprawiają, iż można chyba mówić - nawiązując do „nowej” geografii kultury, „nowej” geografii ekonomicznej itd. - o „nowej” turystyce zdrowotnej.

„Ibrystyka kulturalno-artystyczna” (art tourism)

O ile w jednym ze wcześniejszych rozdziałów wspomniano o istotnej w epoce renesansu i oświecenia „turystyce edukacyjno-artystycznej”, o tyle poniżej postanowiono poświęcić nieco miejsca „turystyce kulturalno-artystycznej”, która przez współczesnych badaczy anglosaskich została nazwana art tourism. Pod tym określeniem mieszczą się przede wszystkim takie zaintersowania turystów, jak: zwiedzanie wykopalisk archeologicznych, uczestniczenie w spektaklach operowych i teatralnych i koncertach, zwiedzanie muzeów i galerii itp.

Chociaż już w latach 20.-30. XX w. biura podróży w Europie i USA organizowały specjalistyczne wyjazdy na koncerty poświęcone muzyce W.A. Mozarta w Salzburgu (Hughes 2003, 92-93), to jednak w ostatnich latach możemy być świadkami autentycznego wzrostu popularności art tourism. Zdaniem H. Hu-ghesa (2003) turystów uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych można po-dzilić na tych, dla których obecność na koncercie, spektaklu teatralnym itp. jest głównym motywem wyjazdu turystycznego (arts-core tourists) oraz na tych, którzy uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych przy okazji pobytu w danej miejscowości z innego powodu (arts-peripheral tourists). Z punktu widzenia znaczenia gospodarczego turystyki obie kategorie turystów są tak samo istotne, aczkolwiek patrząc na zjawisko organizacji turystyki znacznie ważniejsi są arts--core tourists.

Niektórzy autorzy zajmujący się szeroko rozumianą turystyką kulturową, zwracają uwagę, iż coraz większe zainteresowanie badaczy budzi turystyka związana z tym co można nazwać kulturą masową (Law 1996, Hughes 2003). Jednym z ciekawszych opracowań na ten temat jest praca dotycząca roli wydarzeń kulturalnych we współczesnej turystyce, której autorzy podają, że podczas trwającego 2 dni Notting Hill Camival w Londynie liczba odwiedzających sięga 1-2 min (Smith, Jenner 1998).


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
82168 skanuj0039 (53) 42 ANDRZEJ KOWALCZYK Inni znowu autorzy zajmujący się „turystyką kulinarną” zw
skanuj0024 (116) 28 ANDRZEJ KOWALCZYK4. Ewolucja turystyki kulturowej Traktując kulturę i krajobraz
skanuj0024 (116) 28 ANDRZEJ KOWALCZYK4. Ewolucja turystyki kulturowej Traktując kulturę i krajobraz
44 Izabela Kowalczyk rych Artemisia nie pojawia się w ogóle, albo podane są na jej temat krótkie wzm
skanuj0054 (32) 56 ANDRZEJ KOWALCZYK Łęcka I., 2003, Nowe (?) trendy w turystyce zdrowotnej, Prace i
50581 skanuj0054 (32) 56 ANDRZEJ KOWALCZYK Łęcka I., 2003, Nowe (?) trendy w turystyce zdrowotnej, P
skanuj0031 (73) 34 ANDRZEJ KOWALCZYK 5. Wybrane formy współczesnej turystyki kulturowej Przed przejś
skanuj0033 (70) 36 ANDRZEJ KOWALCZYK „Tbrystyka rozrywkowa”1 Niewątpliwie formą turystyki, która od
skanuj0043 (49) 46 ANDRZEJ KOWALCZYK W tym miejscu należy wspomnieć, że przedmiotem zainteresowania

więcej podobnych podstron