skanuj0248 (3)

skanuj0248 (3)



fczdział 9. ♦ Podstawy MySQL 261

(tabela Książki). Tabela Książki Autorzy zawiera informacje pozwalające dopasować książki do autorów i autorów do książek. Z danych w niej zawartych wynika, Za;

♦    książka Gra Endera o identyfikatorze 1 ma jednego autora o identyfikatorze 1, a zatem jest nim Orson Scott Card;

♦    książka Lovelock o identyfikatorze 2 ma dwóch autorów o identyfikatorach 1 i 2, a zatem są nimi Orson Scott Card oraz Kathryn Kidd;

♦    książka Paradise Vue o identyfikatorze 3 ma jednego autora o identyfikatorze 2, a zatem jest nim Kathryn Kidd.

Jak projektować tabele bazy?

Zanim przystąpimy do tworzenia tabel, zawsze musimy się zastanowić, jakiemu celowi będą służyły zebrane w bazie dane, jakie informacje będą faktycznie potrzebne oraz jakie zachodzą między nimi powiązania i relacje. Nie będziemy co prawda przedstawiać tutaj metodyk modelowania i projektowania baz danych — tym zagadnieniom poświęcone są oddzielne publikacje — niemniej warto zaprezentować kilka ogólnych zasad i informacji.

Określenie celu

Strukturę bazy zawsze musimy dostosować do konkretnego projektu. Te same dane możne zapisywać w różny sposób, w zależności od tego, jakiemu celowi mają służyć. Jeśli np. przygotowujemy bazę adresową dla celów administracyjnych-meldunkowych, z pewnością utworzymy oddzielne tabele dla osób i dla adresów. Powstanie między nimi relacja jeden-do-wielu. Pod jednym adresem może być bowiem zameldowanych wiele osób, ale jedna osoba może być (przynajmniej teoretycznie) zameldowana tylko pod jednym adresem. Jeśli zamierzamy przedstawić stosunki własnościowe, powstaną zapewne tabele MIESZKANIA i OSOBY, a między nimi relacja wiele-do-wielu, gdyż jedna osoba może być właścicielem jednego lub większej liczby mieszkań, a jedno mieszkanie może być własnością jednej lub wielu osób.

Odmienna sytuacja będzie jednak miała miejsce wówczas, gdybyśmy chcieli tworzyć niewielki sklep internetowy. W takim przypadku dane dotyczące osób i ich adresów zamieszkania można by zapisać w jednej tabeli, każdej osobie będzie bowiem przypisany tyko jeden adres zamieszkania, widniejący na wystawionej fakturze. Czy w takiej sytuacji tworzyć jedną tabelę, czy dwie — decyzja należy do projektanta bazy, niemniej oba rozwiązania mają rację bytu.

Duplikowanie danych (informacje nadmiarowe)

Należy bezwzględnie unikać sytuacji, w której w kolejnych wierszach tabeli znajdują się duplikaty tych samych danych. Jeśli do tego dojdzie, oznacza to zazwyczaj, że baza została źle zaprojektowana. Załóżmy np. że prowadzimy księgarnię i w bazie utworzyliśmy tabelę z danymi dotyczącymi książek i wydawnictw, o strukturze przedstawionej na rysunku 9.25. Po wypełnieniu danymi jej fragment mógłby wyglądać tak, jak na rysunku 9.26. Jak widać, w tabeli znalazły się trzy różne książki wydane przez to samo wydawnictwo, a zatem nazwa i adres wydawnictwa pojawia się w tabeli trzy razy.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0244 (3) Rozdział 9. ♦ Podstawy MySQL 257 Pomiędzy tymi tabelami, a ściślej danymi w tych tabe
skanuj0232 (3) Rozdział 9. ♦ Podstawy MySQL 245 W przypadku wyboru instalacji standardowej lub pełne

więcej podobnych podstron