Image199 (3)

Image199 (3)



PPEdW

----------

V*.» «k\ czyi Af*t» Sak.fi<x ^ 9wt\ »7y(l flwłtfcw Ctmpfrr

ty 0»*al, uytl AiXrn)Vm*X2ii

mOHMjAiABImik    _    —

Rys. 9


trony ■


Można powiedzieć, iż dział „Nasze Strony” zakwitł, pomimo nadchodzącej jesieni - widać to na rysunku 9. A wszystko to

dzięki wspomnianym w tytule naszym czterem jaskółkom. Maćkowi. Anecie, Stanisławowi oraz Mariuszowi serdecznie gratuluję debiutu na Elportalu, no i oczywiście zachęcam do dalszej aktywności!

A skoro już jesteśmy przy jesieni - taka myśl, może raczej refleksja nad wstępniakiem Naczelnego ze strony 5...

Październik to także początek nowego roku akademickiego. Dla niektórych studentów, przy okazji Czytelników EdW, będzie to ostatni rok nauki. A potem studencką sielankę zastąpi proza życia, czyli poszukiwanie pracy - dziesiątki rozmów kwalifikacyjnych, dziesiątki wysłanych CV, zapewne do firm parających się ogólnie rozumianą elektroniką. I tu parafrazując pytanie zc wstępniaka - jak w moim CV wyglądałby link do własnej strony związanej z elektroniką, a będącej jednocześnie składnikiem przedsięwzięcia tej klasy co Elportal? W jakim świetle mnie stawia? I o czym świadczy? ...

serdecznie pozdraw iam ~tasza

(Natasza Biecek, tasza@edw.com.pl)

Witam wszystkich Czytelników!

Jak już pewnie niektórzy z Was zauważyli, w Elportalu uruchomiony został dział zajmujący się robotami i automatami: CYBEROB.

Jak na razie nie ma tam zbyt wielu materiałów. ale już teraz możecie przeczytać najnowsze wiadomości ze świata robolów oraz odwiedzić galerię. Zachęcam wszystkich do zgłaszania na adres cyberob@edw.com.pl chęci umieszczenia swoich dokonań, w dziale Galeria i Projekty. Cenne będą także Wasze doświadczenia, zdobyte przy konstruowaniu, które mogą być umieszczone w zakładce Anatomia Robota.

Pozdrawiam i zapraszam do zwiedzania strony.

Michał Urbaniak


Ciąg dalszy ze a trony 51.

Ale częściej chodzi o coś znacznie prostszego: podzielenie lub wydzielenie z przebiegu dwóch składowych: stałej i zmiennej. W najprostszym przypadku realizują to kondensatory. Jak wiadomo, przez kondensator prąd stały nie płynie, więc włączenie szeregowego kondensatora w tor sygnału powoduje

niejako odcięcie składowej stałej, a składowa zmienna przechodzi przez kondensator. Z kolei włączenie kondensatora równolegle powoduje, że przebieg zmienny zostanie zwarty do masy, a pozostanie składowa stała. Rysunek 27 pokazuje przykład z najprostszymi filtrami RC o odpowiednio dobranych wartościach rezystorów i kondensatorów. Przebieg z rysunku 26c rozdzielamy na składową stałą i składową zmienną. Ten prosty przykład jest o tyle ważny, że w praktyce zazwyczaj nie interesuje nas wartość skuteczna takiego złożonego przebiegu, tylko chcemy oddzielnie znać wartość składowej stałej i składowej zmiennej. Dowiadujemy się o tym w rozmaity sposób, niekoniecznie stosując filtry rozdzielające jak na rysunku 27, ale na przykład za pomocą oscyloskopu lub multimetru na zakresie AC i DC.

W każdym razie warto pamiętać, że przebiegi, z jakimi się spotykamy w elektronice, zazwyczaj są złożeniem: składowej stałej i składowej zmiennej, a składową zmienną w razie potrzeby można rozłożyć na elementarne składniki sinusoidalne.

AC/DC

W literaturze i na przyrządach pomiarowych spotyka się oznaczenia DC oraz AC. Są to angielskie skróty oznaczające dosłownie DC

-    Direct Current - prąd stały, oraz AC

-    Alternate Current prąd zmienny. Choć w nazwie występuje słowo prąd, skróty te odnoszą się także do napięć stałych i zmiennych. Przykładowo 12YDC oznacza napięcie stałe 12V, natomiast 2x24VAC określa, że dane źródło napięcia zmiennego (w praktyce chodzi o transformator z dwoma uzwojeniami) daje napięcie zmienne o wartości skutecznej dwa razy po 24 V.

Piotr Górecki

26 Październik 2005 Elektronika dla Wszystkich


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Image199 (3) PPEdW ---------- V*.» «k czyi Af*t» Sak.fi<x ^ 9wt »7y(l flwłtfcw Ctmpfrr ty 0»*al,
Image199 (3) PPEdW ---------- V*.» «k czyi Af*t» Sak.fi<x ^ 9wt »7y(l flwłtfcw Ctmpfrr ty 0»*al,
DSC03759 Iro&ei. hmc«i ci^b •    1 !-#,<(►1 «h. «k 1 «T». •N.fi •2J,l>.b.«
Image1678 (« + *)"-z *=0 łbn~k
slovenske?jiny page62 image1 i&m PM? eLl WdM V rrrrftryrfrffib* i3 K/f ■i fi fj] -• Ł. **■
ELEMENTARZ ĆWICZENIA W PISANIU I CZYTANIU CZ1 55 1. Przepisz sylaby. fa    af 
»*p J • ■ K — ■ -ijcri l • •» W k~£ TT- .i TfiT.i r 4 m. » k u I II fi ĘL
Uj Fule stojące y2 = .v(IIsin(fcc+<af) y = 2y cos(fi*)sin(Ax) powstają n wyniku nałożenia się fal
20100511004 (2) " Podstawy Tełekomnikacji" ~T~ Sliona 1 > 3 4 fi 8 7 0 • 10 11 12 1» 14
" Podstawy Tełekomnikacji" ~T~ Sliona 1 > 3 4 fi 8 7 0 • 10 11 12 1» 14 1S
22571 t92v80 fi ił 1; ;i i! ii li It fi ił i; ;i il ii 1: l; fi
Image1686 / / / /* A— L-fl-ł nn7    r Af - Liczba. U-kzr w tuxztort$.ku ■ih
4691221 l jpeg • 1 • W 1T ^ • #4^ t • t r *fc V ■ T. •k rm.i ► B2 ** p f •t 44i £,* Hw> l fj Mi

więcej podobnych podstron