Img00218

Img00218



222

Wszystkie związki organiczne charakteryzują się wrażliwością na podwyższoną temperaturę. Podczas ogrzewania w atmosferze beztlenowej rozkładają się na pierwiastki lub proste związki nieorganiczne, jak: CO, C02, H20 itp. Tylko nieliczne związki organiczne są trwałe w temperaturach wyższych niż 600°C. Każdy związek organiczny w obecności tlenu lub powietrza ulega utlenieniu. Często reakcja ma przebieg gwałtowny (spalanie) — węgiel zawarty w związku tworzy wówczas C02, a wodór H20. Przy częściowym spalaniu, w przypadku braku stechiometrycznej ilości tlenu, powstają pośrednie produkty spalania: CO i C.

4.35.    Podstawową przyczyną istnienia tak dużej liczby związków organicznych jest zdolność atomów węgla do tworzenia trwałych wiązań między sobą. Powstają w ten sposób łańcuchy proste lub z odgałęzieniami, pierścienie foremne, pierścienie z łańcuchami bocznymi i inne, często skomplikowane struktury. Pozostałe wiązania atomów węgla, nie wykorzystane w konstrukcji szkieletu węglowego, są zwykle zajęte przez atomy wodom — mamy wówczas do czynienia z węglowodorem. Często jednak miejsce atomów wodom zajmują atomy chlorowców, gmpy OH, NH2, NOz i inne. Większość związków organicznych można traktować jako węglowodory, w których jeden lub kilka atomów wodom zastąpiono atomami innych pierwiastków albo gmpami atomów.

Liczba możliwych kombinacji stmkturalnych w chemii organicznej zostaje jeszcze bardziej zwiększona dzięki zdolności atomów węgla do tworzenia wiązań wielokrotnych. Szkielety węglowe zawierają nieraz wiązania podwójne C=C i potrójne C = C, zarówno w łańcuchach, jak i w pierścieniach. Obecność tych wiązań odgrywa zasadniczą rolę przy tworzeniu struktur wielocząstkowych.

4.36.    Najprostszym węglowodorem jest metan CH4. Poczynając od metanu, można wypisać wiele węglowodorów o coraz większych cząsteczkach (rys. 4.36-1). Związki o wzorze ogólnym C„H,,1+2 nazywane są parafinowymi (albo alkanami) -wiązania są w nich utworzone przez pojedyncze pary elektronów kowalencyjnych. Ponieważ nie ma możliwości wprowadzania do łańcucha dodatkowych atomów, cząsteczki takie nazywa się nasyconymi.

W cząsteczkach tego typu występują silne wewnątrzcząsteczkowe wiązania kowalentne oraz słabsze międzycząsteczkowe wiązania van der Waalsa, wskutek czego cząsteczki zachowują się dość niezależnie od siebie i tworzywo ma stosunkowo niską temperaturę topnienia. Temperatura topnienia węglowodorów nasyconych rośnie wraz ze wzrostem liczby atomów węgla n w cząsteczce, zgodnie z zależnością [51]

— = A + -    (4.36-1)

7,    n

gdzie: Tt temperatura topnienia, w K, A i B — stałe.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
20 21 2 Pielęgnacja skóry suchej strofobię, czy nadmierną wrażliwość na podwyższoną temperaturę.
DSC02473 ADMINISTROWANIE pełni określoną funkcję w organizacji, charakteryzującą się przede wszystki
DSC02473 ADMINISTROWANIE pełni określoną funkcję w organizacji, charakteryzującą się przede wszystki
DSC02988 CECHY ORGANIZACJI UCZĄCEJ SIĘ Kultura organizacji charakteryzuje się tym, że jest •
21 11 09 (154) • Zmęczenie ostro lokalne jest wynikiem intensywnej pracy organizmu, charakteryzuje&n
skanowanie0013 TEORIA PRZEDSIĘBIORSTWA dr Anna Mazurkiewicz Mimo że każda organizacja charakteryzuje
Obraz (1153) 11. ZWIĄZKI NITROWE Jest to niewielka rodzina azotowych związków organicznych. wyróżnia
34560 P1000044(1) Próchnica (humus) jest bezpostaciowym (amorficznym) kompleksem związków organiczny
Pobudzenie emocjonalne - chwilowy stan organizmu .charakteryzujący się energetyzacją somatyczną zmia
Scan01 PRAWNE FORM* DZIAŁANIA ADMINISTRACJI Wszystkie działania administracji muszą się opierać na o
page0298 298 przez Rockefellera w sposób tak znakomity, iż wszystkie te koleje musiały się zgodzić n
Komentarz: Tak, odpowiedź prawidłowa, gdyż zderzak powinien charakteryzować się odpornością na

więcej podobnych podstron