img226 (19)

img226 (19)



X(> 2. PODSTAWY PSZCZI I NICTWA

jednej nocy mogą większą jego część zbudować i zaczerwić. Inne miejsca gniazdowania są to niedostępne występy skalne lub gzymsy na budynkach w miastach. Woyke naliczył na pałacu maharadży w Maysore (Indie) 70 gniazd A.dorsata.

Budowę pojedynczego plastra pszczoły rozpoczynają od środkowej ściany - tak jak u A.mellifera i A.cerana. Komórki są wtórnie budowane na ścianie, z osią skierowaną lekko ku górze. Plaster jest mniej lub bardziej podobny w formie do półksiężyca, czy klina, w odcinku miodni jest szeroki do 15-20 cm, w części gniazdowej - zaledwie 3,5 cm (Ryc. 2.1.2.4.b.).

Plaster jest szeroko-niski, co oznacza, iż zawsze zamocowywany jest do gałęzi swą dłuższą krawędzią. Wielkość plastra zależy oczywiście od siły rodziny i waha się od 0,1 do ponad 1,0 m2. Średnia wielkość 12 pomierzonych

Ryc. 2.1.2.4.b. Klinowaty plaster jest większy od dr Gudrun Koeniger (wg N. Koeniger)


plastrów na Filipinach wynosiła 0,32 m2, ze średnią liczbą komórek 23.000. Pyłek gromadzony jest w odcinku plastra pomiędzy miodnią a komórkami z czerwiem. Do wszystkich celów używane są komórki o jednakowej wielkości. Do gromadzenia miodu pszczoły wydłużają ściany komórek; wzór ten w pełni odpowiada zachowaniu naszych pszczół.

Średnia liczebność rodziny wynosi około 37.000 osobników i w niektórych przypadkach może oczywiście być znacznie większa. Różne są dane co do wielkości gromadzonego przez rodziny miodu. Najczęściej podawane wartości to 20-50 kg. W Sumatrze jednak od dobrych rodzin uzyskiwano zaledwie 10-15 kg z jednego miodobrania. Warto podkreślić, iż A.dorsata jest największym producentem miodu w Azji, znacznie wyprzedzając pod tym względem inne gatunki. W Indiach pozyskuje się od tego gatunku ok. 80% spożywanego miodu.

Pewien problem stanowi stabilność tego ogromnego plastra w eksponowanym miejscu. Masa rodziny jest duża, same pszczoły ważą około 5-10 kg (6.500 robotnic/1 kg), do tego doliczyć należy czerw i zapasy. Urwaniu tego plastra przeciwdziała szerokie jego zaczepienie do gałęzi (2.000 cm2 przy dużym plastrze), bezpośrednie składowanie miodu oraz zawieszanie się pszczół na zamocowaniu plastra. Mimo to obserwowano plastry uszkodzone przez tajfun. Wosk tego gatunku ma szczególny skład chemiczny i niską temperaturę topnienia.

Odpowiednio do wyraźnego podziału plastra na część magazynową (z głębokimi komórkami) i rodnię, istnieje także podział w grupach robotnic z różnymi zadaniami:

-    Pielęgnowanie gniazda. Na plastrze znajduje się grupa robotnic, która tak samo jak u wszystkich innych znanych ras zajmuje się zadaniami w gnieździć -czyszczą komórki, przerabiają miód i składają go do komórek, regulują mikroklimat, budują plastry i pielęgnują czerw.


-    Stosowanie zasłony ochronnej. W nie niepokojonej rodzinie nie można niczego zobaczyć, poza zwisającymi pszczołami, w formie grona pszczół, żadnego śladu plastra. 80-90% pszczół w rodzinie uczestniczy w tworzeniu grona, które otacza plaster jak wielowarstwowe futerko. Pszczoły grona pozostają w kontakcie. Najwyżej umiejscowione wiszą u góry, po obu stronach komórek miodowych. Pomiędzy plastrem, a warstwą pszczół pozostaje 1-2 cm wolnej przestrzeni. Jest ona niezbędna do wykonywania wszelkich ruchów pszczół gniazdowych, także do wentylacji i regulowania temperatury gniazda (Ryc. 2.I.2.4.C.).

Pszczoły wiszą głowami do góry, ściśle równolegle odchylone 5° w stosunku do pionu, dokładnie jak dachówki na dachu, z rozstawionymi skrzydłami (warstwa zewnętrzna -Ryc. 2.1.2.4.d.). W ten sposób głowy są nieco schowane w głąb gniazda, a odwłoki wyeksponowane. W stanie spokoju pszczoły warstwy zewnętrznej siedzą zupełnie bez ruchu. Odbijające promienie słoneczne skrzydła istotnie przyczyniają się do termoregulacji.

W dolnej części warstwy zewnętrznej ustawienie pszczół w czasie lotów zmienia się na nieregularne, głowy pszczół zwracają się na

zewnątrz; istnieje tu stałe poruszenie, wywo- „    . „ . .    _ ,    .    ,

,    .    .    ...    Ryc. 2.1.2.4.C. Schemat gniazda psz-

ływane przez wylatujące i przylatuiące pszczo- , 1U . . n ,    ,    ,

J 1    J v .    czoły olbrzymiej. Pod zasłoną ochron-

ły. Ia aktywna część pełni funkcję „ust rodziny, ną t0czy się normalne życie rodziny które utrzymują" kontakt ze światem zewnętrz- (Wg Ruttncra)


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
60121 img230 (19) ‘>4 2. PODSTAWY PSZCZF I.NICTWA rododendronów — gdzie temperatury obniżają się
img173 (11) 124    2. PODSTAWY PS/C/I I NICTWA2.3.4.2. Nogi Nogi (pedes) połączone są
img177 (13) 112    2. PODSTAWY l»SZ< /I I NICTWA drobne płytki, wchodzące w skład
skanuj0124 (19) PODSTAWOWE WIADOMOŚCI O KOMUNIKACJI NIEWERBALNEJ Podczas normalnej rozmowy dwóch osó
skanuj0524 86    Część I. Podstawy zarządzania strategicznego Iteracyjne procedury mo
prbc 9 s ir 0 g 0 *K (Ml 09:19<T Podstawy-bi... [yf 5 J -mukowiscydoza • Pląsawica

więcej podobnych podstron