IMG26 (15)

IMG26 (15)



Bajki, które dodajg dzieciom sil

da na jej rzeczywiste oblicze. Młodzieniec 4 patrzy sercem, duszą i dlatego w lusterku dostrzega jej smutek i prawdziwą urodę, jej właściwą postać. Bohater koncentruje się nie tylko na własnych pragnieniach. Łzy księżniczki głęboko go wzruszają, wzbudzają w nim współczucie i złość na czarodzieja, który skazał księżniczkę na życie w brzydocie. Jest gotowy walczyć na śmierć i życie z dzikim turem, aby ją wybawić. Na początku jest silny i odważny. Zdecydowanie zabija zwierza swym mieczem. Jego wysiłek wydaje się być daremny, ponieważ młodzieniec nie mógł złapać płomiennego ptaszka mającego jajko, w którym była kryształowa kula. Teraz zdany jest na prawdziwą miłość swoich braci. Wspólnie łamią siłę czarnoksiężnika i zaklęcia ich matki. Bracia otrzymują znów swoje ludzkie postaci, a księżniczka błyszczy niebiańską urodą.

Bajka kończy się. Nie wątpiliśmy, że najmłodszy brat stanie się królem na zamku Złotego Słońca. Przebył długą drogę i udowodnił, że mądrość i odwaga stawiają opór, kiedy jego życie - i innych ludzi - jest zagrożone. Nie walczy przy tym z zimną krwią, egoizmem i wyrachowaniem o sprawiedliwość i pokój. Podąża za współczującym głosem swego serca i odnajduje w końcu szczęście w ramionach płci pięknej. Zwycięstwo odniesione dzięki pomocy jego braci jest kolejną przesłanką naszej bajki, którą dzieci rozumieją bez objaśnienia: „Nikt, nawet najsilniejszy nie

znajdzie swojego szczęścia, jeśli bęuz’ chciał sam sprostać wymaganiom. Wsa. scy potrzebujemy się nawzajem.”

Symbole

Kula, trójwymiarowe koło, jest doskonałą figurą przestrzenną. Jest symbolem wszechświata, nieba otaczającego ziemię. W architekturze kościołów i katedr, w formie kopuł podziwiamy przedstawione sklepienie niebieskie jako półkulę, Zawartość symbolu kuli jest ściśle związana z zawartością symbolu koła (także man-dali). Tak jak koło odpowiada boskiej nieskończoności, bez początku i końca, tak kula odnosi się do boskiej doskonałości i do całości.

C.G. Jung zaakcentował znaczenie tego symbolu. Określił go jako obraz wewnętrznego „ja” człowieka i równocześnie jako „miejsce” intymnych spotkań z Bogiem, odczuwanych jako spokój i doskonała harmonia. Istnieją liczne artystyczne opisy, obrazy, w których Chrystus nosi złotą kulę na znak panowania nad światem.

Kula jest nieskończonym, kosmicznym kształtem. Jeśli bajka opowiada o kryształowej kuli, to wskazuje na wytwór, który człowiek musi dopiero stworzyć. W kuli łączą się dwie nieskończoności: promieniujące światło i kształt ziemi. Stan ten

128


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG24 (14) Bajki, które dodajg dzieciom sił -    Czy to ty jesteś księżniczką, które
83783 IMG39 (15) Bajki, które dodają dzieciom sil Nic nie przeciwstawi się temu żywio-łowi. A kiedy
IMG00 (13) Bajki, które dodają dzieciom sil Jego pierwotni mieszkańcy opowiadają so-bie od niepamię
IMG08 (14) Bajki, które dodają dzieciom sil Bajki, które dodają dzieciom sil Siedzimy dostojnie - j
IMG16 (14) Bajki, które dodają dzieciom sil^ Treść bajki łiyęn Wraz z nastaniem nocy nieszczęście d
IMG17 (16) Bajki, które dodają dzieciom sil Bajki, które dodają dzieciom sil jak „w domu”. Dziecko,
IMG27 (14) Bajki, które dodają dzieciom sil łączy kosmiczność i ziemskość. Kiedy najmłodszy z braci
IMG36 (16) Bajki, które dodają dzieciom sił Bajki, które dodają dzieciom siłTreść bajki „Czuprynka”
41014 IMG31 (15) Bajki, które dodają dzieciom silCzuprynka Pewnego razu żyli król i królowa, którzy
59756 IMG14 (16) Bajki, które dodają dzieciom sil picro iv nocy zniknął. Znów książę byt sam iv wie
72303 IMG09 (16) Bajki, które dodają dzieciom sil Życzymy sobie i wszystkim ludziom na ziemi pokoju
IMG12 (16) Bajki, które dodają dzieciom sił -    Hej, żono - krzyknął - kto to jest?

więcej podobnych podstron