IMG68

IMG68



porywem, zrywa najpierw z Rozanetą, a następnie z panią Dambreu. se, nie odnajduje również pani Amoux, która po bankructwie opuściła Paryż. Wraca do Nogent, zdecydowany na małżeństwo 1 z małą Roque - ta jednak jest już żoną jego przyjaciela Deslauriersa.

Piętnaście lat później, w marcu 1867, odwiedza go pani Amoux. Wyznają sobie nawzajem miłość, wspominają przeszłość. Rozstają się na zawsze.

Upływają dwa lata. Fryderyk i Deslauriers robią bilans swych porażek. Pozostały im tylko wspomnienia z przeszłości; najcenniej. sze z nich, wizyta u tzw. Turczynki, to historia ucieczki: Fryderyk umknął z burdelu przerażony widokiem tylu kobiet, będących f§ jego dyspozycji, zaś Deslauriers zmuszony był za nim podążyć. „To było może najlepsze ze wszystkiego, co mieliśmy w życiu” (SU 366), podsumowują.

ANEKS II:

CZTERY ODCZYTANIA „SZKOŁY UCZUĆ”

Chętnie bywamy rewolucjonistami w literaturze i sztuce, a przynajmniej w to wierzymy, skoro uważamy za wielkie zuchwalstwo oraz niezwykły postęp to, co przeczy ideom akceptowanym przez dwa pokolenia, które poprzedziły pokolenie dochodzące właśnie do dojrzałości. Jak dziś tak w każdym innym czasie, nabieramy się na słowa, entuzjazmujemy się pustymi frazami, żyjemy iluzjami. Co do polityki, to typy takie jak Regimbard czy Senćcal spotykamy wciąż jeszcze i będziemy spotykać tak długo, jak długo ludzie będą chodzić do piwiarni i klubów; w świecie interesów i finansów zawsze są tacy ludzie jak Dambreuse lub Amoux; wśród malarzy -tacy jak Pellerin; Hussonnet to nadal plaga redakcji. A przy tym wszyscy oni są dobrze osadzeni w swoich czasach, nie w naszych. Mają jednak w sobie tyle z człowieka, że dostrzegamy w nich charaktery niezmienne, w przeciwieństwie do postaci powieściowych skazanych na śmierć wraz ze swymi współczesnymi, stanowiące typ, który przetrwa swą epokę. A co powiedzieć o głównych bohaterach, Fryderyku, pani Amoux, Rozanecie, pani Dambreuse, Ludwice Roque? Nigdy obszerniejsza powieść nie oferowała czytelnikowi takiej ilości postaci w równym stopniu wyróżniających się cechami charakterystycznymi.

R. Dumesnil, En marge de Flaubert, Paris, Librairie de France, 1928, s. 22-23.

Trzy miłości Fryderyka, panią Amoux, Rozanetę, panią Dambreuse, można by, nieco sztucznie, zamknąć w trzech pojęciach: piękno, natura, cywilizacja [...]. Oto centrum obrazu, miejsca oświetlone. Marginesy, cienie, postacie drugoplanowe to, z jednej


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
CCF20100928024 Aneks I: Streszczenie „Szkoły uczuć% porywem, zrywa najpierw z Rozanetą a następnie
IMG68 2. Pisanie swobodnych tekstów. Uczeń projektuje, a następnie pisze tekst o
25031 IMG68 (7) 1.Które * następujących twierdzeń o cymctyóynle nie je* prawdziwe: ■je.M konkurenc
image046 4. W systemie Windows uruchamiamy dwa procesy, najpierw pl. następnie p2 (tryby otwierania
IMG68 Cechy uszkodzenia ośrodkowego neuronu ruchowego: •    porażenie lub niedowład
IMG68 (2) *4 «C d    * i % . fc^J C ; / S ^ v Ajli *- d+ UU łJWofcjM&H i -k CA)
IMG68 Farmakokinetyka • Wchłania się dobcsc z pczcwodu pokacmowego (dostępność biologiczna 60%). fC
IMG68 [1024x768] Podstwowoym zadaniem pożywki, jest dostarczenie wyłożonemu fragmentowi rośliny skł
IMG 68 270 * Olimpia Świat według Hypnos, Inachos, kerkopi, Klimena, Ladon, Metys, najady, Pejto, Pe
IMG68id 284 MUKŁO I
IMG68 WłodzimierzSzturc ♦ Maria" Malawskiego... partnerki. Woal magnetyzmu jako nowoczesnej te
IMG68 B. w celu zapewnienia skuteczności działania preparatów 11. większa wrażliwość na zachwaszcze
IMG51 Opracowanie przedmiaru robót .służy następującym celom: a)    na etapie postęp

więcej podobnych podstron