IMG 47 (3)

IMG 47 (3)



religijnych51. Nawet czarownictwo i astrologia uprawiane są, co podkreśla Truzzi, z głębszymi intencjami niż non-serious, leisure-time element of popular culture, not as spiritual search for cosmic meaning1 2. Dalszym dowodem nlislmenie Iwieckiej niewidzialnej religii jest sakralizacja ciała Całkowicie abstrahując od ideologii medycznych, gra tutaj rolę sport i jego | funkcja fundowania tożsamości. Tak na przykład Honer zrekonstruował bo-{ dybuihłing jako wyodrębniony system sensu3, a i aerobik przejmować może \ funkcje religijne4.

TenowŁSpoleczneiormy rdigii odznaczają się przede wszystkim utęaia widzialności>naróżnych poziomach. Niewidzialna religia nie daje się opisać ani jako „latentny Kościół” (P. Tillich), ani jako ecclesia vera atque invisi-bilis, Religia staje się niewidoczna nie tylko ze względu na fakt, iż — jak mniema Robertson £1975) — zawiera się ona całkowicie w tym, co subiektywne—a więc np^w wyłącznie prywatnym rytuale czy też indywidualnym sumieniu. Niewidzialność zasadza się po pierwsze na utracie znaczenia przez relime zinstytucjonalizowane (Prandi 1986). Przejawia się to w wycofywaniu się religijnych reprezentacji z. życia publicznego t (Pozostaje jeszcze pytaniem, czy — na Zachodzie marginalne — ruchy fundamentalistyczne lub też inscenizacje wielkich Kościołów w mass mediach dadzą temu odpór.)5 Luckmann^w sposób całkiem oczywisty chciał przez to zaznaczyć stosunkowo mniejszą widoczność społecznych obiektywizacji nowej społecznej, formy religii” (Mason 1975,165). Jak zauważa Demerath (1969,203), nowa społeczna forma religii jest niewidoczna również z punktu widzenia Kościołów i denominacji: „taka nowa religia może co prawda być niezauważalna z pozycji domowego ołtarzyka, ale na ulicach, w akademikach i w centrach władzy jest ona jednak bardzo widoczna”. Nowa foima religii nie posiada ani publicznych reprezentacji, ni dostępnych dla ogółu ceremonii; ni powszechnie zapośredniczonych dogmatów religijnych, ni kolektywnie celebrowanych rytuałów.

Utrata widzialności nie ogranicza się wszelako do kulturowego wyrazu religii. „Daleka od tego, by stać się wyłącznie sprawą prywatną, religia występuje teraz w postaci całego splotu instytucji wtórnych; grają one jednak w życiu jednostki rolę porównywalną chociażby z przynależnością do klubu tenisowego” (Mason 1975). Nowa społeczna forma religii jest -określona strukturalnie poprzez fakt, że przemieszcza się ona z instytucji pierwotnych na wtórne. To strukturaJne przęmieszczęnię^od niedawna stąje się znowu widoczne.

Kiedy na początku lat siedemdziesiątych Rigby i Turner przeprowadzali badania w komunie Findhom, ostoi młodego jeszcze podówczas ruchu New Age, rozpoznali oni w niej wzorcowy przykład niewidzialnej .religii. Mieli oni przy tym na myśli nie tylko swoistą mieszankę najrozmaitszych światopoglądów; podkreślali przede wszystkim niski stopień instytucjonalizacji tego „kultu” (cm//). Gdy na określenie_owęj społecznej formy używają oni pojęcia cm//, to przyłączają się przez to do w Niemczech słabo znanej tradycji badawczej, która ma swój początek w koncepcji „mistycznych wspólnot” Troeltscha6. Troeltsch, który istnienie indywidualistycznych „mistycznych wspólnot” wykazał już dla Średniowiecza i przepowiedział ich rozkwit w XX wieku, może być uznany za jednego z karygodnie pomijanych prekursorów teorii Niewidzialnej Religii.

Albowiem mistycyzm (pod określeniem cult) wprowadzony został przez Howarda Beckera do anglosaksońskiej socjologii religii dla scharakteryzo-

37

1

   T. Lau i A. VoB, Die SpendeEine Odysee im religwsen Kosmos, w: H.-G. Soeffner(red.), Kultur imdAlltag, w: Soziale Welt t. 6, Gottingen 1988. K.-W. Buhler, Der Warenhimmel auf Erden. Trivialreligion im KonsumZeitalter, Wuppertal 1973.

2

   M. Truzzi, The Occult Revival as Popular Culture: Some Random Obsen/a-tions on the Old and the Nou\'eau Witch, w: Sociological Quarterly 13 (1972), 16-36.

3

   A. Honer, Beschreibung einer Lebens-Welt. Zur Empirie des Body-building, w: TfS 2/1985, 155-169; Bodybuiding ais Sinnsystem. Elemente, Aspekte und Stru-kturen, w. Sportwissenschajr, 2/1985, s. 155-169.

4

   C. i B. Edgely, R. Turner, The Rhetorics of Aerobics: Physical Fitness as Religion, w: Free Inąuiry in CrealWe Sociology 1.10, 2/1982.

5

83 Ich przyporządkowanie wymagałoby jeszcze przeprowadzenia gruntownych badań, szczególnie w kontekście zapoznanych koncepcji Voegelina (do którego Luck-mann wielokrotnie się odnosi), traktujących o ruchach „gnostycznych” i „religiach politycznych”.

6

Na tę paralelę wskazuje przede wszystkim Demerath ID (1974) op. cit.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0029 164 Marcel Mauss Wszystkie te zjawiska są zarazem prawne, gospodarcze, religijne, a nawet
IMG!47 (3) ducenta i odbiorcy; nie istnieje tu jednak również zupełna rozbieżność. Granica jest chwi
IMG?47 (2) potencjały przewodów i ekranu są wyrównane1 ekrany przewodów i multimetm mają taki sam po
IMG#47 / / lAK ) M£ J5: W r ;,2 wiat* b ■ nvxi wsiyw wilgotność i sa rny gradient z .łSaiycay_ .-
IMG!47 (3) ducenta i odbiorcy; nie istnieje tu jednak również zupełna rozbieżność. Granica jest chwi
IMG?47 restauracji zamontowane są kamery i mikrofony. Tc urządzenia obejmowały również miejsca dostę
IMG47 są narażone na „niewłaściwe traktowanie” - są szturchane (popychane) i kopane. Zdrowy rozsąde
IMG!47 (3) ducenta i odbiorcy; nie istnieje tu jednak również zupełna rozbieżność. Granica jest chwi
IMG47 Podstawowe grupy materiałów inżynierskich c.d. Przykładami materiałów naturalnych są drewno,
IMG47 komóriu > Itru ciota dostęp ciąstck admdHw> ch do powirrgrfmi komórki ( pełni funkcję o
IMG47 t eJ.t,    -i-=— /w uaę***#- ,e. i" 40* .y/c* r*iue po^wx^-.* hgjjjjj ^

więcej podobnych podstron