IMG#36 (4)

IMG#36 (4)



s. OBWODY POMOCNICZE W STACJACH

Zakresem telemechaniki można objąć telesterowanie, telesygnalizację i telemetrię, a więc funkcje automatyki energetycznej manewrowej i regulacyjnej (telesterowanie) oraz informacyjnej (telesygnalizacja i telemetria).

Telesterowanie ąprowadza się do zdalnego oddziaływania na mechanizmy — np. do zdalnego zamykania lub otwierania wyłączników w stacjach bez obsługi.

Odmianą telesterowania jest teleregulacja, gdy oddziaływując zdalnie na mechanizmy reguluje się np. ustawienie zaczepów na transformatorze.

Telesygnalizacja ma za zadanie przekazwywanie informacji o stanie urządzeń w stacji i o zadziałaniu mechanizmów w stacji — np. stanu wyłączników.

Telemetria — przekazuje nie wielkości mierzone ale inną wielkość pomocniczą (zwykle prąd lub napięcie stałe), która w nastawni zostaje przetworzona na właściwą' informację.

Systemem telemetrycznym przekazywane są na ogół informacje bieżące o przepływach mocy czynnej i biernej, wartościach napięć na szynach i obciążeniu transformatorów.

Przetwornik.

Retransmisja wyjście kodowe

..... ... I- Jw

Meldunki, pomory . > Pomiaryć* Polecenia sterown/ae ę(]f)r

Meldunki, pomiary

r~~    _. Inny komplet

Meldunki, pomiary \ urządzeń * telemechaniki

Regulatory [ ' | ^Pokttnia nguioaj/*

Retransmisja, wyjście bezpośrednie zestykiem zwiernym

Rys. 5.1. Schemat ogólny przepływu informacji w systemie DETEC PC stacja centralna w ośrodku dospozytorskim, PSI.. .PSIO — podstacje w obiektach nadzorowanych (maksymalnie 10 obiektów nadzorowanych); PI — pamięć informacji dla tablic synoptycznych oraz retransmisji informacji; SMA — blok współpracy z minikomputerem


W zależności od długości drogi przesyłu rozróżnia się telemetrię bliskosiężną j dalekosiężną.

Z wielu istniejących w kraju systemów telemechaniki często stosowany bywa system „DETEC”. System „DETEC” jest przeznaczony do zdalnej kontroli i sterowania obiektów energetycznych (rys. 5.1). Składa się z oddzielnych urządzeń igrupowanych w ośrodku dyspozytorskim i w obiektach nadzorowanych. Podstawową częścią systemu jest stacja centralna PC zainstalowana w ośrodku dyspozytorskim, (i w obiektach nadzorowanych), która współpracuje przez kanały transmisji ze stacjami PS, zainstalowanymi w obiektach nadzorowanych. Stacja centralna przekazuje jednocześnie odbierane z poszczególnych podstacji informacje do zaipstalowanych w ośrodku dyspozytorskim innych urządzeń systemu, tj. pamięci informacji PI oraz stacji PS umożliwiającej, retransmisję wyselekcjonowanych informacji do wyższych szczebli dyspozytorskich. Informacje z pamięci PI wprowadzane są na tablice synoptyczne i pulpity sterownicze.

System „DETEC” należy do zespołowych urządzeń telemechaniki, w którym stacja centralna (kierująca) przeprowadza wymianę informacji z kilkoma stacjami (stacjami kierowanymi) instalowanymi w obiektach nadzorowanych.

W kierunku informacyjnym (od stacji PS do stacji centralnej PC) przekazywane są pomiary i meldunki o stanie pracy elementów nadzorowanych, a w kierunku decyzyjnym (od stacji centralnej PC do stacji PS)—polecenia sterownicze i regulacyjne.

Wprowadzono podział informacji na informacje cykliczne (pomiary i polecenia regulacyjne) i informacje sporadyczne (meldunki i polecenia sterownicze). Informacje cykliczne są przekazywane równocześnie w obu kierunkach w sposób ciągły, kolejno ze wszystkich stacji włączonych do systemu. Informacje sporadyczne przekazywane są tylko w przypadku zmian stanu pracy w obiekcie nadzorowanym lub w wyniku interwencji personelu lub komputera w ośrodku dyspozytorskim.

W niektórych przypadkach w stacji nie jest potrzebny pełny zakres telemechaniki (telesterowanie, telesygnalizacja, telemetria). Gdy potrzebne są telepomiary i telesygnalizacja stosuje się inne urządzenia telemechaniki np. system UTJ-64. System ten umożliwia przesłanie ze stacji zbioru wyników pomiarów i meldunków w sposób cykliczny lub na żądanie oraz retransmisję informacji do jednostki ruchu wyższego szczebla. Nie realizuje jednak zdalnych poleceń sterowniczych i regulacyjnych.

Łączność. Łącza telefoniczne instaluje się w Zależności od przyjętego sposobu pracy stacji. Zalecane jest możliwie szerokie stosowanie łącz telefonicznych, zwłaszcza w stacjach większych. W dużych stacjach energetyki zawodowej muszą być zainstalowane dwa niezależne łącza: łącze abonenckie i łącze telefonii energetycznej nośnej (TEN). Łącza TEN, wykorzystujące telefonię nośną wielkiej częstotliwości (w. cz.), są w zasadzie łączami dyspozytorskimi, dostępnymi tylko dla personelu obsługi.

Do celów łączności coraz szerszej stosuje się w stacjach linie radiowe. Ich

159


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG#31 (5) t. OBWODY POMOCNICZE W STACJACH Układy podstawowe zgrupowane zostały w moduły stanowiące
IMG#34 (3) 5. OBWODY POMOCNICZE W STACJACH5.4.3.    Pomiary stanu izolacji Pomiar sta
IMG#35 (5) 5. OBWODY POMOCNICZE W STACJACH wyprowadzenia sygnałów informacyjnych ze stacji do miejsc
IMG#30 (3) OBWODY POMOCNICZE W STACJACH Tablica 5.1. Rodzaje zabezpieczeń transformatorów stosowano
IMG#32 (4) 5. OBWODY POMOCNICZE W STACJACH W odpowiednio zaprojektowanym układzie stacji, gdzie zasi
IMG#39 (5) OBWODY POMOCNICZE W STACJACH Rys. S.S. Struktura systemu komputera w stacji Zakłada się,
IMG#40 (5) OBWODY POMOCNICZE W STACJACH zasadach prowadzenia dziennika zdarzeń, potwierdzenie zaś po
83181 IMG#39 (5) OBWODY POMOCNICZE W STACJACH Rys. S.S. Struktura systemu komputera w stacji Zakłada
IMG#30 (3) OBWODY POMOCNICZE W STACJACH Tablica 5.1. Rodzaje zabezpieczeń transformatorów stosowano
IMG#39 (5) OBWODY POMOCNICZE W STACJACH Rys. S.S. Struktura systemu komputera w stacji Zakłada się,

więcej podobnych podstron