IMG$06

IMG$06



Rozdział II

WŁASNOŚCI GAZÓW

5. Gazy doskonale i rzeczywiste. Zmiany własności chemicznych i fizycznych gazów najdogodniej jest rozpatrywać w odniesieniu do tzw. gazów doskonały ch, a zachowanie się gazów rzeczy w i-s t y e h jest raniej lub bardziej zależnie od indywidualnych własności danego gazu — zbliżone do zachowania się gazów doskonałych.

Przez pojęcie gazy doskonałe należy rozumieć gazy hipotetyczne, które podlegają prawu Boyle‘a-Mańotte’a i Gay-Lussaca, czyli łącznie równaniu stanu gazów, oraz prawom Auogadra i Joule’a.-Thomsona.

Oprócz gazów doskonałych, które ściśle stosują się do wymienionych wyżej praw, ujętych ogólną nazwą Clapeyrona i mają stałe ciepło właściwe, rozróżnia się gazy półdoskonałe, które wprawdzie podporządkowują się prawu Clapeyrona, jednak ich ciepło właściwe jest zmienne z temperaturą. Zmiana ta przy temperaturach niższych jest nieznaczna, natomiast wraz ze wzrostem temperatury rośnie.

Gazy doskonałe podlegają ściśle wymienionym prawom, bo to było założeniem przy tworzeniu pojęcia gazów doskonałych, natomiast gazy rzeczywiste mogą podlegać tym prawom z większym lub mniejszym przybliżeniem. Pod tym względem miarodajna jest przede wszystkim budowa cząsteczki gazu; im więcej atomów składa się na nią, tym gaz bardziej odbiega od typu gazu doskonałego.

Najbardziej zbliżone zachowaniem się do gazów doskonałych są tzw. gazy jedno atomowe, z których takie jak hel, argon i neon, mają znaczenie techniczne. Gazy te niemal ściśle stosują się do wymienionych wyżej praw, kwalifikujących gaz do kategorii doskonałych. Gazy dwuatomowe, do których należą najważniejsze gazy techniczne, jak tlen, azot. wodór 1 tlenek węgla, zachowaniem zbliżają się do gazów doskonałych; wykazują one jednak pewne nieznaczne odchylenia. Neto* miast gazy wleloatomowe, jak technicznie ważny bezwodnik węglowy, metan, etylen ltp. wykazują w stosunku do gaz/jw doskonałych znaczniejsze odchylenia w swym zachowaniu się i wobec powyższego kwalifikują się dp grupy gazów rzeczywistych. Dopuszczalne jest jednakie, w uproszczonych obliczeniach termodynamicznych, zaliczanie gazów wie-loatomowych do grupy gazów doskonałych.

Nadmienić należy, że przy dokładnych obliczeniach w zakresie wysokich temperatur i ciśnień wszystkie gazy powinny być traktowane jako rzeczywiste. Korzystanie w tych przypadkach z równań i praw gazów doskonałych jest niewłaściwe.

.6. Charakterystyczne parametry gazów doskonałych. Czynnik termodynamiczny znajduje się zawsze w pewnym stanie fizycznym, przez co rozumieć należy całość jego własności dających się zmierzyć.

Doświadczenie wskazuje, że te własności czynnika, np. gazu, są zależne od siebie. Tak więc objętość pewnej określonej ilości gazu zmienia się wraz z jego temperaturą lub naciskiem zewnętrznym, ale przy tej samej temperaturze i ciśnieniu ta sama ilość gazu ma zawsze tę samą objętość.

Zależność ta wyraża się związkiem funkcjonalnym pomiędzy ciśnieniem P, objętością v i temperaturą T, które tworzą tzw. równanie stanu czynnika w postaci

j'(Płu,T)=0    [II,1J

Te trzy wielkości nazywają się parametrami stanu czynnika, przy czym, jeżeli znane są dwa z nich, trzeci może być obliczony z równania stanu.

Objętość oznaczona jest zazwyczaj symbolem V m3 w odniesieniu do dowolnej ilości gazu i symbolem v m3/kg w odniesieniu do 1 kg gazu. czyli ta ostatnia wielkość stanowi tzw. objętość właściwą. Jeżeli więc G kg gazu posiada objętość V ms, to

v = -g-m3/kg

Odwrotność tej wielkości nosi nazwę gęstości, więc

e = -~kg/m3

a stąd vq = 1, czyli że iloczyn objętości właściwej i gęstości jest równy jedności,

Zazwyczaj w termodynamice technicznej wyraża się objętość w m*, rzadziej w litrach (11 = 0,001 m*).

Ciśnie ni | lub prężność gażu, jak wiadomo, przedstawia się działającą na jednostkę powierzchni ciała, oznacza się ją w termodynamice

23


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Kinetyczna teoria gazów (gazy doskonałe) Liczbę moli (n) w próbce można też wyznaczyć, znając masę
P1040139 UKŁADY JEDNOSKŁADNIKOWE JEDNOFAZOWE: gazy (doskonałe i rzeczywiste) ciecze ciała stałe i UK
78019 P1040139 UKŁADY JEDNOSKŁADNIKOWE JEDNOFAZOWE: gazy (doskonałe i rzeczywiste) ciecze ciała stał
P1040139 UKŁADY JEDNOSKŁADNIKOWE JEDNOFAZOWE: gazy (doskonałe i rzeczywiste) ciecze ciała stałe i UK
IMG06 Błony płodowe bliźniąt monozygotycznych A. Rozdzielenie zaszło w stadium 2-komórkow
IMG?06 17g Rozdział 4 — Niemcy o sztuce — Oświecenie i wczesny romantyzm miotów materialnych były za
IMG06 (6) 111 Rozdział IX. Aranżacja pola widzenia w jamie ustnej Opracowywanie powierzchni
61302 IMG06 (9) Doskonalenie procesów powinno odbywać się w sposób przemyślany, oparty na wiedzy I
IMG06 (9) Doskonalenie procesów powinno odbywać się w sposób przemyślany, oparty na wiedzy I
IMG06 thumb Rozdział 4 niej 140 U jako wyższość, szlachectwo. Michel należy do tej wyższej, (uprzyw
IMG 37 4.2. CIEPŁO WŁAŚCIWE GAZÓW DOSKONAŁYCH Przedstawione W podrozdziale 4.1 zależności nie zawier
IMG!06 obiegu), jeżeli czynnikiem obiegowym jest powietrze traktowane juk gaz doskonały masie cząste
IMG?06 17g Rozdział 4 — Niemcy o sztuce — Oświecenie i wczesny romantyzm miotów materialnych były za
IMG06 (9) Doskonalenie procesów powinno odbywać się w sposób przemyślany, oparty na wiedzy I

więcej podobnych podstron