IMG 43

IMG 43



wyznaczenie linii nawilżania. Położenie punktu m na tej linii wyznacza się przy użyciu równania bilansu wody


Przecięcie linii xm const z prostą nawilżania określa szukany

punkt im>


(SOMkj/kg)

KOOkcal/kg

T) 100    400

(t37)    (mo)

Hys. 189-Nawilianie powietrza


Jeśli wzrost wilgotności powodowany jest przez odparowanie wody (np. suszenie mokrego materiału), to w zagadnieniach praktycznych pomija się wpływ temperatury wody i przyjmuje się, że linia nawilżania przebiega według linii stałej entalpii {i = const) przy równoczesnym spadku temperatury powietrza. Takiemu założeniu odpowiada dodawanie wody o temperaturze tw = 0°C.

Przemiana przy stałej wilgotności powietrza. Ważną przemianą wilgotnego powietrza jest przemiana przy stałej zawartości wilgoci (x = const). Przemiana taka odbywa się w czasie powierzchniowego ogrzewania lub oziębiania powietrza.

W czasie ogrzewania wzrasta entalpia i temperatura, natomiast maleje wilgotność względna, dzięki czemu powietrze staje się zdolne do wchłonięcia większej ilości wilgoci.

Przy oziębianiu zwiększa się wilgotność względna, a zmniejsza się temperatura. Jeżeli ochłodzenie powietrza Jest prowadzone do temperatury niższej od punktu rosy, wywołuje to częściowe skraplanie się pary.

Przemianę przy stałej wilgotności powietrza dla przypadku ogrze^ Wania przedstawia rys. 190.

Poprowadzone ciepło przy tej przemianie wyraża się

110. Suszenie i suszarki. Proces suszenia polega na odebraniu wił-laferiału przez nienasycone powietrza (lub spaliny) suszonym materiałem.

j0Cl od mokrego r przepływ*1^® nad Rozróżnia się i


jszenic naturalne przez usuwanie wilgoci na otwarto powietrzu oraz sztuczne, które wymaga doprowadzenia ckpła i odbywa się w urządzeniach zwanych suszarkami.


Suszarka jest zwykle zbudowana w ten sposób, że powietrze z otoczenia zostaje przetłoczone przez grzejnik, gdzie ogrzewa się przy stałej zawartości wilgoci, a następnie zostaje wprowadzone do komory suszarki, w której przy stałej entalpii (przy pominięciu temperatury odparowującej wody, strat do otoczenia oraz przy przyjęciu, że ciepło doprowadzone z materiałem wilgotnym jest równe ciepłu odprowadzonemu z materiałem wysuszonym) następuje wzrost wilgotności powietrza.

Na rysunku 191 przedstawiono najprostszy schemat suszarki, do której materiał surowy jest podawany stale w ilości Gsj kg/h (lub kg/s), a odprowadzany W ilości GsZ. Ilość wody odparowanej z suszonego materiału wyniesie

W = Gji—Gs* kg/h (lub kg/s)

Czynnikiem susząeym jest powietrze ogrzane izobarycznie w grzejniku powierzchniowym K. Ilość suchego powietrza oznaczono przez Gp kg/h (lub kg/s), a stan jego określają: przed grzejnikiem tl( SS || za grzejnikiem ta, a'a, & oraz na wyjściu z suszami ts, x3, i3. Przebieg zmiany stanów powietrza przedstawiono na rys. 192.

Powietrze o stanie tj, x„ u zostaje ogrzane przy stałej wilgotności Xj do stanu 1 o temperaturze <a i entalpii i«. Przy ogrzewaniu powietrza zostaje doprowadzone ciepło

Wobec lf    ■"    ; *■*

297


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
img117 -117 Icową punktów poligonowych w miastach, W tym przypadku położenie punktu na powierzchni t
IMG28 (6) Dana jest płaszczyzna a i punkt A leżący na tej płaszczyźnie Wykonać kład A° tego punktu
IMG 43 (6) Wykres 5. Średnie w teście s Matematyki chodzących i na* chodzących do pn^ m kolejnych ćw
IMG?43 (2) skutecznej napięcia zmiennego o dużej częstotliwości na zasadzie pomiaru napięcia stałego
142 ..Ćwiczenia laboratoryjne z mechaniki płynów" Rys. 4. Określenie położenia punktu na zarysi

więcej podobnych podstron