img@31 (2)

img@31 (2)



MNK- jest to metoda regresyjna, wykorzystywana do wyznaczania parametrów równania obiektu, na podstawie serii pomiarów wartości wyjściowych i wejściowych. Ideą tej metody jest minimalizacja kwadratów odchyleń wartości teoretycznych od rzeczywistych. Żdi2=£[yi-ftxt,ao,aiv..,an))‘->min; np. Poszukujemy wielomianu h(x), który będzie najdokładniejszą aproksymacją funkcji y(x) (opisującej proces stochastyczny) tak, aby Z(yi-h(xi))2=min. Szukane minimum tej funkcji doprowadza w efekcie do układu równań, przy pomocy którego wyznaczamy niewiadome współczynniki wielomianu.

Metoda stycznej- stosujemy ją, jeżeli istnieje punkt pracy, od którego stan nie powinien się znacznie odchylać. Polega na przybliżaniu prostej do punktu pracy y(u)=yo+k(u-uq), gdzie (uo.yu)- punkt pracy. Następnie przesuwamy układ współrzędnych y=yo+y*, u=uo+u*, pozbywając się w ten sposób wyrazu wolnego y*=ku*.

Metoda siecznej- stosujemy ją, jeżeli istnieje przedział pracy, od którego stan nie powinien się znacznie odchylać. Polega na zastąpieniu krzywej w zadanym przedziale pracy prostą w punktach; y=[(y2-yi)/(u2-ui)]u*=ku*, przez podstawienie y=yi+y*, u=U[+u* pozbywamy się wyrazu wolnego y*=ku*.

Błąd nieliniowości Ól-jest największym odchyleniem sygnału pomiarowego od jego teoretycznie zakładanego idealnego przebiegu liniowego. Zależy od kształtu i wykonania elementu sprężystego, rodzaju materiału i od stopnia jego wykorzystania. Jako błąd systematyczny może być zmniejszonym przez stosowanie poprawek lub linearyzacje. Jest w zasadzie błędem przypadkowym.

Błąd histerezy Óh- jest największą różnicą między wartością sygnału pomiarowego przy jego przebiegu od wartości zerowej do znamionowej przy zwiększaniu obciążenia, a wartością sygnału pomiarowego przy jego przebiegu od wartości znamionowej do zerowej przy zmniejszaniu obciążenia. Zależy od wielu czynników powodujących powstanie zjawiska histerezy i nie może być obliczany teoretycznie lecz wyznaczany doświadczalnie. Jest to w zasadzie błąd systematyczny, który może być zmniejszony w dużym stopniu przez zastosowanie poprawek.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG 31 (3) Fenole Jest to obszerna grupa związków stanowiących hydroksylowe pochodne węglowodorów
IMG52 •    Jest to choroba przewlekła, ograniczona do skóry twarzy, rozwijającą
23 luty 07 (74) 71 a2.2.4. Metoda toru ocechowanego Metoda toru ocechowanego jest to metoda grafoana
Instytucja zgromadzenia ludowego. Jest to zebranie ogółu uprawnionych do podejmowania decyzji. Ze wz
Metoda sklerometryczna (młotek Schmidta) Metoda ta służy do oceny cech mechanicznych materiału na po
Slajd29 Hoshin jest to metoda wykorzystująca system zarządzania jakością totalną (TQM) przy wdrożeni
IMG85 (2) 4.14. MAPY MENTALNE (Mapy mentalne, z ang. mental maps lub mind-maps). Jest to metoda wiz
Tlenowa stabili/acja osadu Jest to metoda wykorzystująca biologiczny rozkład zanieczyszczeń organicz
14547 IMG86 (2) 4.15. LINIE CZASU Jest to metoda podobnie jak poprzednia, wizualnego przedstawienia
Opis metody „Wypis z akt sądowych" Jest to metoda wykorzystująca elementy procedury sądowej. Uł
IMG37 1. Podstawy procesu skrawania 1.1.    Pojęcia podstawowe Obróbka ubytkowa jest

więcej podobnych podstron