IMGB58 (2)

IMGB58 (2)



274 FpdJmie warzyw

3—5 cm. tak Bby nie stykały się one ze sobą, a ich górna część wystawała na jednakową wysokość ponad powierzchnię ziemi. Korzenia przysypuje się ziemią pochodzącą z następnego rowka i obficie podlewa. Do czasu ukorzenienia się roślin temperatura powinna wynosić 14—16°C. po czym można ją podnieść do 19—20°C.

Zabiegi pielęgnacyjne polegają na jednorazowym lub dwukrotnym dokarmianiu roślin po zbiorze, wietrzeniu, ewentualnie podlewaniu, usuwaniu resztek liści oraz przeciwdziałaniu rozwojowi chorób glebowych i. w razie potrzeby, zwalczaniu mszyc przez odparowywanie środków do zadymiania. Podczas uprawy należy kontrolować zdrowotność korzeni i usuwać wszystkie, na których pojawia się biała grzybnia, a miejsca gdzie rosły zasypać węglowym miałem drzewnym lub sproszkowanym węglanem wapniowym.

12.4.5. Zbiór i przygotowanie do obrotu

Pierwszy zbiór liści podczas pędzenia pietruszki powinien zaczynać się w grudniu, gdyż w tym miesiącu występuje na rynku największy niedobór zielonych, świeżych warzyw. Pierwszy zbiór naci pietruszki korzeniowej można przeprowadzić po 4—6 tygodniach, a naciowej po 12—14 tygodniach od sadzenia i rozpoczęcia pędzenia. Następne zbiory przeprowadza się po upływie około 5 tygodni. U pietruszki naciowej wykonuje się najczęściej dwa zbiory, u korzeniowej dwa lub trzy. U korzeniowej po ostatnim zbiorze można też wykopywać korzenie, które mają jeszcze wartość handlową (sprzedaje się je z liśćmi lub bez), gdyż ubytek masy korzeni podczas pędzenia jest niewielki.

Liście ścina się ostrym nożem (przy planowanej dalszej uprawie należy uważać, aby nie uszkodzić stożków wzrostu) i układa w dwóch rzędach w skrzynkach, co znacznie ułatwia ważenie i wiązanie w pęczki po 25 lub 50 g. Według danych niemieckich (Geis-tłer 1985) jedna osoba w ciągu godziny ścina liście z powierzchni około 20 mł lub wazy i wiąże około 250 pęczków.

Średni płoń liści pietruszki korzeniowej

zbieranych od grudnia do lutego może wynosić około 2.5 kg z 1 mJ, łączny zaś (liście i korzenie z ostatniego zbioru) 6—8 kg z 1 mł. a naciowej — do 1.6 kg z 1 rn* Z tego też względu cena pietruszki naciowej powinna być mniej więcej dwa razy wyższa, aby zrekompensować koszty produkcji.

Liście w pęczkach powinny być świeże, czyste, zdrowe, nie zwiędłe, bez zażólcaó Zaleca się schładzanie ich po zbiorze, np. przez zanurzenie w zimnej wodzie (o temp. 5—10 C) lub w chłodni. Pęczki układa się do płytkich skrzynek lub łubianek. U odbiorcy powinny znaleźć się najpóźniej po 24 godzinach od zbioru, gdyż szybko tracą świeżość.

12.5. Pędzenie selera

korzeniowego i selera naciowego — Apium grawolens L. var. rapaceum Pers. i A. graveolens L. var. dulce Pers.

12.5.1. Znaczenie gospodarcze i wartość biologiczna

Pędzenie selerów korzeniowych i naciowych nie ma w naszym kraju dotychczas większego znaczenia. W krajach zachodnich natomiast obie odmiany botaniczne selera są warzywem popularnym, dostępnym na rynku przez cały rok. Wysoka wartość biologiczna i małe wymagania termiczne sprawiają, że

mogłyby być ono również w naszych warunkach pędzone w pomieszczeniach i sprzedawane zarówno w postaci liści, jak i małych korzeni wraz z liśćmi. Liście selerów są warzywem o właściwościach dietetyczno-sma-kowych i leczniczych i zawierają: 5,5— —12,2% s.m., cukry, witaminy C. B,. B,. B6.

Ł P-katoten. kwasy pantotenowy i nikotynowy. Są bogate w sole mineralne, głównie wapnia (980—1564 mg% s.m.), potasu (510 mg%), fosforu, magnezu, żelaza, manganu i miedzi. Zawierają też olejek lotny w ilości 0,1—0.2% (główne składniki to limonen. selinen i sedanolid), który nadaje roślinie swoiste cechy aromatyczno-smako-we i lecznicze wykorzystywane w schorzeniach układu pokarmowego, wątroby, nerek i chorobach reumatycznych.

12.5.2. Fizjologiczne podstawy pędzenia

Selery należą do roślin dwuletnich, przy czym seler korzeniowy gromadzi substancje zapasowe w korzeniu spichrzowym, a naciowy w korzeniu wiązkowym. Z tego też


względu fizjologiczne aspekty pędzenia są u tych dwu odmian botanicznych odmienne. Seler korzeniowy w znacznym stopniu wykorzystuje do wytwarzania nowych liści substancje zapasowe zgromadzone w korzeniu spichrzowym, naciowy zaś musi wytworzyć nową biomasę podczas pędzenia. W korzystnych warunkach seler rośnie ciągle, dlatego w pędzeniu nie wymaga specjalnych zabiegów. Obydwie odmiany botaniczne łatwo ulegają jaryzacji w niższej temperaturze, długi dzieli stymuluje jeszcze tworzenie pędów generatywnych. Dlatego też pędzenie należy zakończyć, gdy zaczynają ukazywać się pierwsze pędy kwiatostanowe.

12.5.3. Jakość materiału

i przygotowanie do pędzenia

Korzenie selera korzeniowego są trudne do przechowania, zwłaszcza jeśli podczas uprą-



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
•    Brak aktywności egzonułdeazy 3’-5’, dzięki czemu enzym nie usuwa ddN
374 STEFAN; WŁODZISŁAW; KUNEGUNDA. VIII. 1-3. one ze sobą łączą. Zupełnie tak samo w przytoczonej na
374 STEFAN; WŁODZISŁAW; KUNEGUNDA. VIII. 1-3. one ze sobą łączą. Zupełnie tak samo w przytoczonej na
img198 Tak przekształcone zmienne charakteryzują się tym, że ich długości (rozumiane oczywiście jako
Prace plastyczne z tkaniny  rodzinie! Naszyć okna żółta nitką tak, aby ich górna część me została&
GK (58) tak. aby nie przeciąć narysowanych już linii (jest to także dobre ćwiczenie na koordynację
trans7 370 Paul Ricoeur Błąd tak radykalnego stanowiska bierze się stąd, że oparte jest ono na zred
trans7 370 Paul Ricoeur Błąd tak radykalnego stanowiska bierze się stąd, że oparte jest ono na zred
27 (685) /ROŚLINY jest tak intensywna, jak powinna być, mimo że rośliny miały wystarczającą ilość że
I I 1-gardziel Wielkiego Pieca-spiek wsypuje się tak, by nie ulotnił się gaz wielkopiecowy i by

więcej podobnych podstron