IMGt26

IMGt26



uwagi; możliwość zastosowania mikrofonu zewnętrznego; jest w nim dostatecznie dużo miejsca dla zastosowania nowych rozwiązań technicznych; I uwagi na jego wielkość można się posłużyć najlepszymi przetwornikami akustycznymi. Aparaty te są odporne na uszkodzenia, łatwo je w podłączyć do aparatury w klasie szkolnej, istnieje możliwość bezpośredniego podłączenia do telewizora i radia, zaś w kościele lub w kinie dźwięki można odbierać na zasadzie „indukcyjnej", to znaczy bez mikrofonu, z wyłączeniem zakłócających słyszenie szumów'. Można także podłączyć moduł maskujący szum w uszach (Timitus-Masker), możliwa jest także adaptacja i podłączenie do okularów. Podłączenie aparatu słuchowego do innych urządzeń elektroakustycznych ułatwia specjalnie do tego celu opracowana nakładka na zauszny aparat słuchowy tzw. stopka-audio (niem. Audio-Schuh). Wśród niekorzystnych cech tych aparatów należy wymienić: przenoszenie sygnałów dźwiękowych przez wężyk wykonany z sztucznego tworzywa, co powoduje powstanie rezonansu akustycznego i wpływa na pogorszenie przenoszonego dźwięku; mikrofon nie jest umiejscowiony w uchu; prawie niemożliwe jest przenoszenie dźwięków na drodze przewodnictwa kostnego.

- Aparaty wewnątrzuszne. W tych aparatach słuchowych wszystkie podstawowe elementy aparatu słuchowego, tj. mikrofon, wzmacniacz, słuchawka, baterie i elementy regulacji aparatu mieszczą się w obudowie, która jednocześnie stanowi wkładkę słuchową. A. Volanthen wyróżnia dwa podstawowe rodzaje aparatów wewnątrzusznych: tzw. aparaty typu custom-made, wykonywane indywidualnie (a wśród nich aparaty kanałowe, mini-kanałowe, umieszczane wewnątrz małżowiny usznej, oraz częściowo umieszczane w małżowinie usznej w części zaś w przewodzie słuchowym) oraz tzw. aparaty modułowe, składające się z gotowych już modułów (a wśród nich kanałowe i umieszczane w małżowinie usznej). Te ostatnie, z uwagi na ich modułową budowę, są łatw iejsze do naprawy. Ponadto występują także aparaty w pełni aoMowe, w których, podobnie jak w aparatach zausznych, można odłączyć atfć aparatu pełniącą funkcję wkładki słuchowej, co ułatwia jej wymianę i czyszczenie. Wymienia się następujące korzyści w posługiwaniu się tymi apnfemi: rozw iązanie to jest uznawane za najlepsze z uwagi na fakt, że mi-Kfon i słuchawka znajdują się w najwłaściwszym dla nich miejscu; aparat ■NKjpfctycaiie prawie niezauważalny, szczególnie w przypadku aparatów doży komfort w posługiwaniu się nimi; są one łatwe w zakłada-■MipfNń; są wygodne przy telefonowaniu; cechuje je dobre słysze-gSKS kierunkowe oraz stosunkowo łatwo rozumie się mowę w głośnym oto-MM§[■; aą wygodne przy uprawianiu sportu; bez kłopotu można nosić kutary. Do ich wad należą: możliwość sprzężenia akustycznego; aparat? 1|t mają niewielkie rozmiary i nie ma w nich miejsca dla lepszej, bardziej wy-dajnej baterii; miniaturyzacja utrudnia ich regulację; łatwo ulegają zabrudza niu, co wpływa niekorzystnie na słuchawkę; z uwagi na brak miejsca występują problemy z przewietrzaniem przewodu słuchowego.

- Zadaniem wkładki usznej jest połączenie aparatu słuchowego za ?ow średnictwem wężyka (nie może on być za długi ani zbyt krótki, powinien być miękki, sprężysty, czysty i nieuszkodzony) z małżowiną uszną, co dodatkowo mocuje noszony aparat słuchowy, dzięki czemu dźwięk bez przeszkód dociera do błony bębenkowej. Bardzo ważne jest, aby wkładka uszna była dobrze dopasowana i właściwie założona. Zapobiega to powstawaniu sprzężenia akustycznego w postaci nieprzyjemnych gwizdów. Odpowiedni przewód wentylacyjny wywiercony w pełnej wkładce słuchowej zmniejsza wrażenie „zatykanego ucha”. Odpowiednie poszerzenie średnicy otworu wkładki słuchowej połączonego z wężykiem ma wyraźny wpływ na wysokość przenoszonych dźwięków (tzw. Horn-Ejfekt). Występują różne typy wkładek. Mogę to być wkładki słuchowe otwarte (np. w aparatach typu ComfortCROS), szkieletowe, pełne, pełne z przewodem wentylacyjnym oraz z przeznaczeniem dla aparatów kieszonkowych. Wkładki słuchowe mogą być wykooa|? z kolorowych plastików, ze złota (ważne w przypadku uczulenia na plastik)* ozdobione szlachetnymi kamieniami.

W procesie rozwoju środków pomocnych w komunikowaniu i uczeniu się notujemy znamienną ewolucję. Środki dydaktyczne charakteryzujące flj&j przedmiotowym i nieprzedmiotowym165 oddziaływaniem na zmysły uCMjtH umożliwiają bezpośrednie i pośrednie poznanie rzeczywistości166, a wszystkim ułatwiają uczenie się języka i mowy. Obok dłoni ucznia i nauczyciela, tradycyjnych szpatułek, lustra artykulacyjnego, baloników, plansz, ob-razów, modeli, pojawia się w roku 1867 pierwszy analizator mowy i\isible speech), skonstruowany przez Aleksandra Mellvilie’a Bella (ojca Grahama Bellaj.W wieku dwudziestym znajdują zastosowanie; iznHjHu radio, płyta gramofonowa, CD, telewizja, magnetowid, komputer i mihrsr komputer, z odpowiednio skonstruowanymi programami, przystosoaii^|^[ do nauczania mowy (np. możliwe stają się, w tzw. czasie rzecz przekaz dźwiękowy mowy i jednocześnie pisma wraz z


Podstawy dydaktyki ogólnej, Pohka oficjał


r


165 Pojęcie środków nicprzedmiotowych por.: B. Hoffmann, Rewalidacja Postawy postępowania pedagogicznego, PWN, Warszawa 1979,1 214 Cz. K u p i s i e w i c z, Podsi BGW", Warszawa 1996, s. 209


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
22126 skanowanie0088 (3) BIURKO 1. Czy pod biurkiem jest dostatecznie dużo miejsca na nogi ? 2
IMGu64 I UWAGI WSTĘPNE Powszechną tendencją w świecie jest dążenie do możliwie wczesnego wypość żeni
Biuletyn AGH ni 89Temat wydania Wiele innych możliwych zastosowań jest obecnie testowanych w laborat
IMAG0702 (6) Po ostrzeżeniu rodzic ma znowu możliwość zastosowania zasady 5 sekund. Gdy tył
235 ZASTOSOWANIE MIKROFILMU filmie 2) jest na tyle mały, że nie może być odczytany gołym okiem bez
Biuletyn AGH ni 89Temat wydania Wiele innych możliwych zastosowań jest obecnie testowanych w laborat
Biuletyn AGH ni 89Temat wydania Wiele innych możliwych zastosowań jest obecnie testowanych w laborat
Obraz5 2 możliwość zastosowania sankcji przez dyrektora domu wobec jego mieszkańca. Najdotkliwszą z
130 6 Inną dość atrakcyjną właściwością silnika Stirlinga jest możliwość zastosowania układów
UWAGI ANALITYCZNE Procedura prywatyzacji dostosowana jest do specyfiki i możliwości poszczególnych
Selekcja nie ogranicza się do zastosowania jednej z wielu możliwych metod - raczej dobieranych jest
Biuletyn AGH ni 89Temat wydania Wiele innych możliwych zastosowań jest obecnie testowanych w laborat
IMGu64 I UWAGI WSTĘPNE Powszechną tendencją w świecie jest dążenie do możliwie wczesnego wypość żeni
Fizyka06 Jakie położenie warstwy izolacyjnej w ścianie zewnętrznej jest najkorzystniejsze z punktu w
Image1023 Jo Opór cieplny przestrzeni nieogrzewanych. gdy jej przegroda zewnętrzna jest nieizolowana
20. Możliwości zastosowań programu Power Point w terapii pedagogicznej dzieci dyslektycznych a

więcej podobnych podstron