IMG‰84

IMG‰84



EN ISO 14688-1:2002

5.5 Oznaczanie barw gruntu

Barwa gruntu, choć zależy od warunków lokalnych, czÄ™sto wskazuje na skÅ‚ad materiaÅ‚u i jego rozkÅ‚ad Ba pozwala rozróżnić grunty mineralne i organiczne. Informacje dotyczÄ…ce barw gruntów organicznych i podano w 4.5.

Ponieważ wiele gruntów zmienia szybko swojÄ… barwÄ™ na powietrzu, ważne jest, aby barwy okreÅ›lać na Å›wieżo odsÅ‚oniÄ™tej powierzchni przy peÅ‚nym Å›wietle dziennym. PrzykÅ‚adem jest grunt drobny zawierajÄ…cy tlenek żelaza, który w warunkach nawodnienia wodÄ… sÅ‚odkÄ… ma czÄ™sto barwÄ™ zielono-oliwkowÄ…, lecz na powietrzu szybko utleniajÄ…c siÄ™, zmienia barwÄ™ na czerwonÄ…. Zaleca siÄ™, aby zawsze odnotowywać takie zmiany barwy jak te w nastÄ™pstwie utleniania bÄ…dź wysuszania.

W celu poprawy zgodności opisów przez różne osoby wskazane jest stosowanie wzorcowej skali barw.

5.6 Oznaczanie wytrzymałości w stanie suchym

Wytrzymałość w stanie suchym dostarcza informacji o plastyczności gruntu, a zatem o jego zachowaniu i oznaczeniu jako pył lub ił.

W celu oznaczenia wytrzymałości w stanie suchym próbkę gruntu należy wysuszyć. Jej opór w czasie rozdrabniania lub sproszkowania pomiędzy palcami jest miarą wytrzymałości gruntu w stanie suchym. Rozróżnia się następujące wytrzymałości:

a)    maÅ‚a wytrzymaÅ‚ość w stanie suchym: wysuszony grunt rozpada siÄ™ pod lekkim lub Å›rednim naciskiem palców;

b)    Å›rednia wytrzymaÅ‚ość w stanie suchym: wysuszony grunt rozpada siÄ™ pod wyraźnym naciskiem palców na bryÅ‚ki, które nadal wykazujÄ… spoistość;

c)    duża wytrzymaÅ‚ość w stanie suchym: gruntu wysuszonego nie można rozdrobnić pod naciskiem palców, a może być jedynie rozÅ‚amany.

UWAGA: Pył charakteryzuje się małą wytrzymałością w stanie suchym. Dużą wytrzymałość w stanie suchym wykazuje ił. Mieszanina iłu i pyłu ma na ogół średnią wytrzymałość w stanie suchym.

5.7 Oznaczanie dylatancji pyłu i iłu

Zachowanie się gruntów spoistych przy wstrząsaniu wskazuje na zawartość pyłu i iłu.

WilgotnÄ… próbkÄ… o wymiarach 10 + 20 mm należy wstrzÄ…sać, przerzucajÄ…c jÄ… pomiÄ™dzy dÅ‚oÅ„mi. Próbka staje siÄ™ bÅ‚yszczÄ…ca na skutek pojawienia siÄ™ wody na jej powierzchni. Przy naciskaniu próbki palcami woda znika. Zawartość pyÅ‚u lub iÅ‚u może być okreÅ›lona na podstawie czasu potrzebnego na pojawienie siÄ™ wody przy wstrzÄ…saniu i na jej zanikanie przy nacisku.

UWAGA: Woda pojawia się i znika szybko w przypadku pyłu. Wstrząsanie i nacisk nie dają efektu w ile. Im wolniej pojawia się woda na powierzchni próbki, tym mniejsza jest zawartość pyłu i tym większa zawartość iłu.

5.8 Oznaczanie plastyczności

W celu oznaczenia plastyczności (zwięzłości) wilgotną próbkę gruntu należy wałeczkować na gładkiej powierzchni, aby otrzymać wałeczek o średnicy około 3 mm, następnie zlepić go z powrotem i powtarzać wa-łeczkowanie do chwili, kiedy na skutek utraty wody nie daje się wałeczkować, a tylko zlepiać. Osiąga się w ten sposób granicę plastyczności.

a)    MaÅ‚a plastyczność: próbka wykazuje spoistość, lecz nie można wykonać waÅ‚eczka o Å›rednicy 3 mm.

b)    Duża plastyczność: próbkÄ™ można waÅ‚eczkować do uzyskania cienkich waÅ‚eczków.

UWAGA Mała plastyczność wskazuje na dużą zawartość pyłu, podczas gdy duża plastyczność odpowiada dużej zawartości iłu.

12


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG?82 EN ISO 14688-1:2002 Tablica 2 — Oznaczanie i opis gruntu organicznego Termin Opis Torf
IMG?86 EN ISO 14688-1:2002 5.13 Metody oznaczania i opisu gruntów wulkanicznych Grunt znajdujący się
klasyfikacja gruntów4 EN ISO 14688-1:2002 grunt zostaÅ‚ osadzony wyniku procesów naturalnych ? R
notatki5 EN ISO 14688-1:2002 Gruntami podstawowymi są grunty o jednolitym uziamieniu (tj. grunty skł
PrawidÅ‚owym oznaczeniem gruntu wg PN-EN ISO 14688-1 jest: Wybierz co najmniej jednÄ… odpowiedź
Prawidłowym oznaczeniem gruntu wg PN-EN ISO 14688-1 jest: Wybierz co najmniej jedna, odpowiedź □ a

więcej podobnych podstron