Kompendium Wiedzy geografii38

Kompendium Wiedzy geografii38



wynikające z podziałów religijnych, nastąpi zatem konfrontacja kultur.

Wśród teorii politologicznych należy jeszcze wspomnieć o poglądach amerykańskiego polityka i politologa Z. Brzezin skiego, który w swojej książce Plan gry (1990) przedstawia geopolitykę jako „grę sil”, ścieranie się wpływów mocarstw Pogląd ten jest reprezentatywny także dla części współczesnej elity politycznej w Ameryce.

Geopolityczne oceny i prognozy, nawiązujące także do procesów globalizacji, znaleźć można również w niektórych pracach socjologicznych, traktujących o roli wielkich miasi zachodnich jako miejsc (węzłów), gdzie ogniskują się cywilizacyjne i społeczne sprzeczności oraz. problemy „społeczeństwa konsumpcyjnego”.

W Europie koncepcje geopolityczne wykorzystują w swoich programach politycznych nic tylko zwolennicy „państw narodowych”, „Europy ojczyzn" (wyjątkowo aktywnie działający we Francji i Wielkiej Brytanii), ale również ich przeciwnicy, którzy chcieliby widzieć zjednoczoną i demokratyczną Europę jako związek silnych regionów o zmniejszonej roli państwa — jako „Europę regionów” lub „małych ojczyzn” (koncepcja szczególnie popularna w państwach niemieckojęzycznych oraz w krajach śródziemnomorskich). (Patrz hasła: Geografia polityczna. Geopolityka. Heartland. Geopolityczna analiza. Ikonografia kulturowa. Zderzenie cywilizacji).

GEOPOLITYCZNE REGIONY

Termin ten stosowany jest w porównawczych, międzynarodowych pracach do przedstawienia lokalizacji geograficznej potencjalnych obszarów powstawania konfliktów oraz, po prostu, w celu podkreślenia wielkiego znaczenia strategicznego, surowcowego i komunikacyjnego jakiegoś terytorium. Przykładowo Kaukaz Północny, który stanowi naturalną barierę oddzielającą europejską część Rosji oil Bliskiego Wschodu i cechuje się szczególnym zróżnicowaniem narodowościowo-religijnym zamieszkującej go ludności, można

Wuiuć za skomplikowany i bardzo ważny region polityczno-geograficzny Federacji Rosyjskiej.

Do rozwoju geopolityki i geografii politycznej w wielkim itopniu przyczyniły się wszystkie próby wyznaczania światowych regionów geopolitycznych i, odpowiednio, polityczno-gcograficznych, które np. identyfikują terytorialne zachowania wyborców. Dla koncepcji wyjaśniających polityczne procesy I struktury świata najistotniejsze znaczenie ma zrozumienie (MKlziałów administracyjno-terytorialnych (granic państwowych I wewnątrzpaństwowych) oraz różnych regionalizacji — kul-lurowej, etnicznej i wyznaniowej. (Patrz hasła: Geografia polityczna, Geopolityka. Styki geopolityczne).

GEOPOLITYKA

To naukowa oraz stosowana dziedzina wiedzy / |X)granicza politologii i geografii, której tradycyjnym przedmiotem zainteresowania był wpływ cech środowiska przyrodniczego i położenia państw na ich rozwój i znaczenie polityczne w Awiecie. Termin geopolityka został wprowadzony w 1916 r. przez szwedzkiego dziennikarza i politologa Rudolfa KjcI-ItfiUt — zwolennika koncepcji „państwa organicznego", prezentowanej przez niemieckiego geografa F. Ratzla. Podstawą geopolityki było deterministyczne założenie, że zjawiska polityczne można wyjaśnić czynnikami fizycznogcograficz-nymi, które w związku z tym w znacznym stopniu decydują o znaczeniu i sile państw'. Przedmiot badań geopolityki jest więc zbliżony do przedmiotu geografii politycznej, geostrategii, Htoglobulistyki, a ostatnio do geoekonomii.

Rzadko zdarza się, by jakaś dziedzina nauki budziła tak m/.maite odczucia i oceny naukowców, jak to się dzieje w przypadku geopolityki. W byłym ZSRR odrzucono geopolitykę jako reakcyjną, nienaukową dyscyplinę, nie uznającą klasowego charakteru wojen imperialistycznych i nie przyznającą pierwszeństwa czynnikom społeczno-ekonomicznym w polityce zagranicznej i wewnętrznej państwa. Geopolityki nic zaakceptowano również dlatego, że w świetle ocen głoszonych przez przedstawicieli marksizmu-lcninizmu próbo-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Kompendium Wiedzy geografii43 znaniowych, a także w państwach totalitarnych (efekt „dżihadu kulturo
Kompendium Wiedzy geografii44 wała ona uzasadnić agresywność polityki imperialistycznej państwa kon
Kompendium Wiedzy geografii44 wała ona uzasadnić agresywność polityki imperialistycznej państwa kon
Kompendium Wiedzy geografii89 Ciekawe są przypadki podziału funkcji stołecznych między dwa miasta,
44270 Kompendium Wiedzy geografii10 ADMINISTRACYJNO--TERYTORIALNY PODZIAŁ Jest to podział terytoriu
Kompendium Wiedzy geografii16 4)    religijne — kiedy dążeniem rządzących fundamenta
Kompendium Wiedzy geografii49 GRANICE MORSKIE Podział mórz i oceanów jest problemem złożo nym. regu
10770 Kompendium Wiedzy geografii53 Pojęcie „kantonizacja” implikuje podział, zamknięcie (w sensie

więcej podobnych podstron