krakow5

krakow5




G3 Z wieży Zygmuntowskiej, na którą można się wspiąć schodami prowadzącymi z zakrystii, roztacza się rozległa panorama Krakowa. Na trzecim piętrze wisi słynny dzwon Zygmunt (10 ton, wysokość 1,99 m), odlany w 1520 r. z armat zdobytych na wrogach. Nie jest już największy w Polsce; prześcignął go dzwon w sanktuarium w Licheniu.

Z kaplicy Czartoryskich (druga w lewej nawie, w przyziemiu wieży Zegarowej) schody prowadzą do krypt, w których spoczywają polscy królowie (prawie wszyscy, począwszy od Zygmunta Starego; wcześniej nagrobki królów umieszczano w katedrze) i bohaterowie narodowi (książę Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski). W krypcie Wieszczów pochowano Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

E3 Zamek Przez bramę i brukowaną sień wchodzi się na wspaniały renesansowy dziedziniec, otoczony harmonijnymi krużgankami, arkadami i kolumnami. Tu odbywały się kiedyś rycerskie turnieje i królewskie uroczystości. Po prawej stronie jest wejście do komnat królewskich i prywatnych apartamentów, na wprost - do skarbca i zbrojowni.

ij Komnaty królewskie, 1 Xl-31 III wLsb. 9.30-15.00, nd. 10.00-15.00; 1IV-31wtpt. 9.30-16.00, śr., czw., sb. 9.30-15.00, nd. 10.00-15.00; apartamenty prywatne - tak jak komnaty; zwiedzanie w grupach z przewodnikiem, stałe godziny wejść: 12.00 z przev/odnikiem anglojęzycznym, 13.00, 14.00 z przewodnikiem polskim.


3? Komnaty królewskie Na pierwszym piętrze znajdowały się niegdyś prywatne mieszkania władców i ich małżonek oraz pomieszczenia dla gości i dworu. Drugie piętro służyło celom reprezentacyjnym: przyjmowano tutaj poselstwa, urządzano uczty i narady. Umiłowanie sztuki na wawelskim dworze budziło podziw u cudzoziemskich gości. Dzisiaj we wnętrzach zamku można oglądać jedynie resztki dawnego wyposażenia - są freski, plafony, ozdobne stropy, meble z różnych epok i liczne obrazy. Warto zwrócić uwagę na słynną kolekcję wspaniałych arrasów.

Zwiedzanie zaczyna się od trzech sal mieszkania wielkorządcy na parterze, z których przez Sień Poselską trzeba się wspiąć wprost na drugie piętro. Czeka tu ciąg sal reprezentacyjnych, który otwiera Sala Turniejowa z XVI-wiecznym fryzem ściennym przedstawiającym turniej rycerski. W Sali pod Przeglądem Wojsk fryz przedstawia defiladę wojsk przed królem. Na ścianach wisi pięć arrasów z dekoracyjnymi „groteskami".

Jedną z najwspanialszych na zamku jest Sala Poselska, zwana też Tronową lub pod Głowami. Ta ostatnia nazwa pochodzi od słynnych głów wawelskich umieszczonych w kasetonach stropu, a wyrzeźbionych w latach 1531-1535 przez Hansa Snycerza i Sebastiana Tauerbacha. Pierwotnie rzeźb było 194, zachowało się tylko 30. Poniżej stropu warto też przyjrzeć się renesansowemu fryzowi pędzla Hansa Durera, przedstawiającemu Historię życia ludzkiego. Salę pod Zodiakiem zdobią wspaniałe arrasy z cyklu Budowa wieży Babel. Audiencyjna Sala pod Ptakami ma wystrój barokowy - ciemne marmurowe portale i kominki - a na drzwiach motyw snopa, herbu Wazów. Do sali przylega prywatna kaplica królewska. Największe pomieszczenie zamku to Sala Senatorska (240 m2), w której odbywały się posiedzenia senatu, uroczystości dworskie, a także bale (zwano ją również Tanecznicą) i spektakle teatralne. Galeryjkę zajmowała niegdyś orkiestra. Na ścianach wiszą arrasy ilustrujące Księgę Rodzaju - Raj i wygnanie z niego, historię Kaina i Abla.

Osobna trasa prowadzi przez prywatne apartamenty królewskie na pierwszym piętrze. Najpierw zwiedza się trzy sale skrzydła wschodniego, kiedyś mieszkanie Zygmunta Starego - jadalnię królewską, garderobę oraz sypialnię z efektownym łożem baldachimowym i słynnym arrasem, starszym od innych, zatytułowanym Historia rycerza z łabędziem. Tu trasa przeskakuje do skrzydła północnego, w którym zaaranżowano wystawy sztuki dekoracyjnej, a następnie przechodzi przez północno-wschodni narożnik z jego odgałęzieniem - Kurzą Stopką. Zwiedza się tu salę zwaną Alchemią, pokój wypoczynkowy w Kurzej Stopce, salę w wieży Zygmunta Wazy, a także sypialnię urządzonego w latach 30. XX w. apartamentu prezydenta Mościckiego. Osobliwością tej części zamku są plafony wymalowane przed wojną przez wybitnych malarzy, np. Zygmunta Waliszewskiego (fascynujący Koncert w Kurzej Stopce).

448


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
krakow5 G3 Z wieży Zygmuntowskiej, na którą można się wspiąć schodami prowadzącymi z zakrystii, roz
krakow5 G3 Z wieży Zygmuntowskiej, na którą można się wspiąć schodami prowadzącymi z zakrystii, roz
Skanp (2) y ■ •    Punkt archimdesowy- Yłaśchypścipsoby, na których można się oprzeć
P1100119 126 TADEUSZ SZCZERBOWSKI intersemiotyczna, na którą składa się słynny film rysunkowy Walta
Level 3 Model ExamPISANIE Rodzaje tekstów Korespondencja formalna, na którą składają się: •
oznacza stronę, na którą można wejść wybierając dział    / głównego menu
Level 3 Model ExamPISANIE Rodzaje tekstów Korespondencja formalna na którą składają się: . listy •
DSC00107 (25) 47. Zespól Fallota jest wrodzoną wadą serca, na którą składają się: a.   &nb
0003 3 poprzedzających datę, na którą określa się wartość rynkową. 3.4.    W szczegól
str 084 085 wali znaczną siłą, na którą składało się m. in. aż 2000 ciężkozbrojnych rycerzy. Jan Luk
1. Co to są kompetencje dodatkowe Unii? Kompetencje dodatkowe Unii to takie konsekwencje na które mo
25.Terytorium państwowe - istota Terytorium państwowe - stanowi przestrzeń na którą rozciąga się wła
23303 Trzy zimyg 1955), to krótka powieść romantyczna o rozwichrzonej strukturze, na którą składają
P1100119 126 TADEUSZ SZCZERBOWSKI intersemiotyczna, na którą składa się słynny film rysunkowy Walta

więcej podobnych podstron