kronikiga052

kronikiga052



18 ANONIM TZW. GAI.I.

dzcnie chłopca nic oznacza jakiegoś cudownego znaku. Oni zaś tłumaczyli, że ślepota oznaczała, iż Polska przedtem była tak jakby ślepa, lecz odtąd — przepowiadali — ma być przez Mieszka oświeconą i wywyższoną ponad sąsiednie narody. Tak się też rzecz miała istotnie, choć wówczas inaczej mogło to być rozumiane. Zaiste ślepą była przedtem Polska, nie znając ani czci prawdziwego Boga, ani zasad wiary, lecz przez oświeconego [cudownie] Mieszka i ona także została oświeconą, bo gdy on przyjął wiarę, naród polski uratowany został od śmierci w pogaństwie. W stosownym bowiem porządku Bóg wszechmocny najpierw przywrócił Mieszkowi wzrok cielesny, a następnie udzielił mu [wzroku] duchowego, aby przez poznanie rzeczy widzialnych doszedł do uznania niewidzialnych i by przez znajomość rzeczy [stworzonych] sięgnął wzrokiem do wszechmocy ich stwórcy. Lecz czemuż koło wyprzedza wóz?1 2* Siemomysł tedy w podeszłym wieku rozstał się ze światem.

[5] Jak Mieszko pojął za żonę Dąbrówkę.

Mieszko objąwszy księstwo2 zaczął dawać dowody zdolności umysłu i sil cielesnych i oraz częściej napastować ludy [sąsiednie] dookoła. Dotychczas jednak w takich pogrążony był błędach pogaństwa, że wedle swego zwyczaju siedmiu żon zażywał. W końcu zażądał w małżeństwo jednej bardzo dobrej chrześcijanki z Czech, imieniem Dąbrówka3. Lecz ona odmówiła poślubienia go, jeśli nie zarzuci owego zdrożnego obyczaju i nie przyrzeknie zostać chrześcijaninem. Gdy zaś on [na to] przystał, że porzuci ów zwyczaj pogański i przyjmie sakramenta wiary chrześcijańskiej, pani owa przybyła do Polski z wielkim orszakiem [dostojników] świeckich i duchownych, ale nic pierwej podzieliła z nim łoże małżeńskie, aż powoli a pilnie zaznajamiając się z obyczajem chrześcijańskim i prawami kościelnymi, wyrzekł się błędów pogaństwa i przeszedł na łono matki-Kościoła \ [6] O pierwszym Bolesławie, którego zwano Sławnym łub Chrobrym.

Pierwszy więc książę polski Mieszko dostąpił łaski chrztu za sprawą wiernej żony; a dla sławy jego i chwały w zupełności wystarczy [jeśli powiemy], że za jego czasów i przez niego Światłość niebiańska nawiedziła4 królestwo polskie. Z tej to bowiem błogosławionej niewiasty spłodził sławnego Bolesława'4, który po jego śmierci po męsku rządził królestwem i za laską Bożą w taką wzrósł cnotę i potęgę, iż ozłocił — że tak powiem — całą Polskę swą zacnością. Któż bowiem zdoła godnie opowiedzieć jego mężne czyny i walki stoczone z narodami okolicznymi, a cóż dopiero na piśmie przekazać [je] pamięci? Czyż to nie on ujarzmił Morawy i Czechy, a w Pradze stolec książęcy zagarnął i swym zastępcom go poruczył? Czyż to nie on wielekroć pokonał w bitwie Węgrów i cały ich kraj aż po Dunaj zagarnął pod swoją władzę? Nieposkromionych zaś Sasów z taką mocą poskromił, że w środku ich ziemi żelaznymi slupami [wbitymi] w rzece Sali ’ oznaczył granice Polski. Czyż zresztą potrzeba dokładnie wy-

1

4 Por. księga III, rozdz. 25, przyp. 30.

15)

2

   Mieszko 1 objął rządy około r. 960.

3

' przeszedł na łono mat ki-Kościoła — w r. 966

161 A

1 Światłość niebiańska nawiedziła królestwo polskie — sformułowanie na wzór Pisma św. (Łuk. I 78): „przez zmiłowanie się Boga naszego, który nawiedził nas w światłości niebiańskiej”.

4

Bolesław I Chrobry — ur. w r. 966 lub 967, książę Polski od r. 992, koronowany na króla w r. 1025, zmarły w tymże roku.

* Sala (niem. Saale) — rzeka w (dzisiejszej) Saksonii, nad którą leży miasto Halle.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
58127 kronikiga048 10 ANONIM TZW. GAI.I. względu, że narodził się [on] z daru Bożego i na prośby świ
kronikiga049 12 ANONIM TZW. GALL wieśniacy pracowici, konie wytrzymałe, woły chętne do orki, krowy m
61518 kronikiga049 12 ANONIM TZW. GALL wieśniacy pracowici, konie wytrzymałe, woły chętne do orki, k
35535 kronikiga050 14 ANONIM TZW. GALI. picia, gościnny oracz odpowiedział: „Mam ci ja beczułkę [dob
66496 kronikiga051 16 ANONIM TZW. GAU. Lecz dajmy pokój rozpamiętywaniu dziejów ludzi, których wspom
55485 kronikiga046 6    ANONIM TZW. GALL czynów spełnionych za waszych czasów, to nic
gruchala001 Źródło tekstu i przypisów: Anonim tzw. Gall, Kronika polska, przełożył R. Gródecki, prze
Anonim tzw. Gall, Kronika polska Księga I list: zwrot do biskupów: Szymona, Pawła, Maura, Żyrosława;
LITERATURA POLSKAŚREDNIOWIECZELEKTURY OBOWIĄZKOWE Anonim tzw. Gall, Kronika polska, przel. R. Gródec
Anonim tzw. Gall, Kronika polska [fragmenty] Fragment 1. Jak zaś doszło do wypędzenia króla [...], d

więcej podobnych podstron