kupisiewicz dydaktyka ogólna8

kupisiewicz dydaktyka ogólna8



278 Dydaktyka ogólna

jego osiągnięcia większym skokiem, szybko się nuży i nudzi. To zaś wpływa niekorzystnie na wyniki uczenia się. Zasada małych kroków ma -zdaniem krytyków - tę jeszcze złą stronę, że nie pozwala indywidualizować treści uczenia się, umożliwiając jedynie przystosowywanie tempa tego procesu do potrzeb poszczególnych użytkowników programu.

Z ostrą krytyką spotyka się wreszcie zalecany przez Skinnera sposób udzielania odpowiedzi przez osoby korzystające z tekstów programowanych, a mianowicie konstruowanie tych odpowiedzi. Crowder np. dowodzi, że daleko skuteczniejszy od konstruowania jest wybór odpowiedzi, ich rozpoznawanie. Polega ono na tym, że uczeń wybiera odpowiedź, którą uważa za trafną na dane pytanie, spośród kilku odpowiedzi gotowych, zawartych w programie, przy czym wśród tych odpowiedzi tylko jedna jest prawdziwa, a pozostałe są niepełne lub wręcz łaszywe. Takie i podobne głosy krytyczne, wypowiadane wobec koncepcji Skinnera, doprowadziły do powstania tzw. programowania rozgałęzionego. W intencjach jego twórców - wśród których prym wiedzie N.A. Crowder - miało ono być w'olne od niedostatków typowych dla programów liniowych.

Programowanie rozgałęzione wywodzi się w prostej linii z testów wiadomości, dokładniej - z tej ich odmiany, która opiera się na testach wyboru. Oprócz tego wykazuje ono wiele cech wspólnych z sokratyczną metodą naprowadzania rozmówcy na właściwe odpowiedzi po uprzednim wyeliminowaniu odpowiedzi błędnych lub fragmentarycznych. Jego podstawę stanowią następujące założenia teoretyczne:

•    Materiał nauczania należy dzielić na dawki (porcje, kroki) o rozmiarach odpowiadających objętości mniejszych podtematów konwencjonalnie opracowanych tekstów', np. podręczników szkolnych. Uczeń bowiem powinien mieć świadomość celu, do którego realizacji zmierza poprzez uczenie się. Tę zaś może mu zapewnić tylko tekst obszerniejszy, niepodzielony na sztucznie od siebie odsunięte „strzępy informacji”.

•    Po każdej dawce informacji niezbędne jest pytanie, na które ucząca się jednostka wybiera odpowiedź uważaną przez nią za poprawną. Wyboru dokonuje spośród kilku odpowiedzi niepełnych, a nawet błędnych. Pytanie ma przy tym spełniać następujące funkcje dydaktyczne:

1)    służyć sprawdzeniu, czy zawarty w ramce materiał został przez uczącego się dobrze zrozumiany i zapamiętany:

2)    odsyłać ucznia do odpowiednich ramek korektywnych w każdym przypadku niewłaściwego rozpoznania odpowiedzi;

3)    zapewniać mu możliwość utrwalenia najważniej szych wiadomości, między innymi w drodze stosowanych ćwiczeń;

4)    zmuszać go do uważnego studiowania tekstu, a tym samym eliminować uczenie się mechaniczne:

5)    kształtować u niego wartościowe motywy uczenia się, rozwijać zainteresowanie studiowanym przedmiotem, a oprócz tego wdrażać do samokontroli i samooceny uzyskiwanych wyników'.

•    Natychmiast po rozpoznaniu odpowiedzi uznanej za poprawną niezbędne jest sprawdzenie, czy wybór był trafny. Z tego powodu program powinien informować ucznia o jakości każdego rozpoznania, a w przypadku błędu odsyłać go bądź do punktu wyjścia w celu podjęcia ponownej próby wyboru dobrej odpowiedzi, bądź też do odpowiedniej ramki korektywnej wyjaśniającej przyczyny pomyłki.

•    Droga prowadząca przez program rozgałęziony musi być zróżnicowana stosowanie do wykazywanych przez jego odbiorców zdolności. W związku z tym jednostki bardziej zaawansowane w nauce lub uczące się skuteczniej, powdnny kroczyć do celu krótszą drogą aniżeli ich słabsi koledzy. Tych zaś należy odsyłać do ramek korektywnych w celu uzupełnienia luk w wiadomościach oraz doskonalenia niedostatecznie opanowanych umiejętności.

•    Stopień trudności objętego programem materiału nauczania powinien wyrastać, przy czym zasada „od tego, co łatwe, do tego, co trudne” obowiązuje zarówno przy budowie pytań, jak i związanych z nimi odpowiedzi.

•    Treść ramek korektywnych należy dobierać na podstawie starannej analizy błędów? popełnianych przez osoby korzystające z programu rozgałęzionego.

•    Sądy, pojęcia, prawa, zasady itp., występujące w? programie o strukturze rozgałęzionej, trzeba eksponować w różnych ujęciach w? powiązanych ze sobą merytorycznie ramkach tekstu, przy czym w ramkach korektywnych dobrze jest umieszczać przykłady, których zadaniem jest wszechstronne naświetlenie treści każdego uogólnienia (Crowder, 1961, s. 208-210).

Strukturę programu rozgałęzionego przedstawia rysunek 12. Wynika z niego, że drogą najkrótszą kroczą uczniowie, którzy poprawnie odpowiadają na pytania zaw?arte w tzw. ramkach głównych (1, 2, 3 itd.), natomiast pozostałych odsyła się do ramek korektywnych, gdzie uzyskują informacje dodatkowe, umożliwające im poprawienie błędów? popełnionych w toku korzystania z programu. Liczne rozgałęzienia, pokazane na rysunku, uzasadniają nazwę programu: rozgałęziony.

A oto przykład programu o rozgałęzionej strukturze:

Ramka 1

Jest rok 1815. W dniu 1 marca Napoleon Bonaparte, niedawno obalony cesarz Francji, powrócił do kraju z zesłania. Francuzi nie byli zadowoleni z rządów przywróconej do władzy po upadku Napoleona dynastii Burbonów (Ludwik XVIII) i armia ponownie opowiedziała się za cesarstwem.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
^osiągnięcie większej skuteczności uczenia się przez ucznia, •lepsze zrozumienie i łatwiejsze
kupisiewicz dydaktyka ogólna1 86 Dydaktyka ogólna następstw, a postulat jego redukcji pozostaje w s
kupisiewicz dydaktyka ogólna2 206 Dydaktyka ogólna mogą wzmacniać siłę motywacji osiągnięć na zasad
kupisiewicz dydaktyka ogólna4 210 Dydaktyka ogólna powinien on być czynny, uczestniczyć w nim aktyw
kupisiewicz dydaktyka ogólna8 238 Dydaktyka ogólna być powinno - „Każdemu to, co dla niego najstoso
kupisiewicz dydaktyka ogólna9 100 Dydaktyka ogólna • zmierza do osiągnięcia wcześniej zaplanowanych
23936 kupisiewicz dydaktyka ogólna4 92 Dydaktyka ogólna ją poza jego ramy. Dodatkowe, fakultatywne

więcej podobnych podstron