Kwas zas1254

Kwas zas1254



płyn

zewnątrz-

komórkowy


Olutamlna

_

"USt 1

a-KG®' -1 2 HCOg ^ 2NHJ

- - ♦

mocz

kanalik

bliższy


RYC. 33-1. TWorzenie i czynne wydzielanie jonu NH4+ w kanalikach bliższych. Większość jonów NH4+ wydalanych z moczem powstaje w kanalikach bliższych z glutaminy. Wytwarzanie mocznika w wątrobie jest ilościowo najważniejszą drogą usuwania amoniaku, a glutamina służy jako nietoksyczny sposób magazynowania oraz transportu amoniaku. a-KG2" - a-ketoglutaran. (D. W. Seldin, G. Giebisch [red.]: New concepts in renal ammonium excretion. W: The Reguladon oi Acid-Base Balance. New York, Raven, 1989, s. 170).


Jon HC(V powstający w kanaliku bliższym jest transportowany przez błonę pod-stawno-boczną do płynu zewnątrzkomórkowego (ECF), gdzie odnawia HC03", zobojętnione przez metaboliczne wytwarzanie kwasów w organizmie.

1.    Jony NH/ powstające w kanaliku bliższym są czynnie wydzielane do płynu kanalikowego i wydalane z moczem.

2.    Jony NH/, które nie zostały wydalone i wracają do ECF, zostają włączone przez wątrobę w proces syntezy cząsteczki mocznika. Dwa jony H+ uwolnione podczas syntezy mocznika zobojętniają dwa jony HC03' powstałe z utleniania glutaminy, przez co nie dochodzi do regeneracji jonów HC03" (ryc. 33-2).

.-r y> .!,•

C7| Najważniejsze aspekty wytwarzania jonów HC03" przez nerkę

X. „Nowy” jon HC03' pojawiający się w ECF w związku z wydaleniem NH4+ jest wytwarzany w kanaliku bliższym z oketoglutaranu, powstającego podczas rozkładu glutaminy.

2. Zwiększenie zawartości jonów HC03“ we krwi żylnej odpływającej z nerki jest skutkiem rozkładu anionu oc-ketoglutaranowego. Łączy się to z usunięciem protonów i odpowiada wytworzeniu „nowych” jonów HC03".

m 3. Jon NH4+ jest wydzielany do moczu. W przeciwnym razie dostałby się z krwią żylną opuszczającą nerki do wątroby, a tam uległ przemianie w mocznik oraz 2 jony H1 (zob. ryc. 3^2).

4. Nowy HC03" (zregenerowany HC03-)1 jest także wytwarzany w komórkach kanalików podczas wydalania kwasoty miareczkowej (H2P04“) powstającej zarówno pro-ksymalnie, jak i dystalnie podczas sekrecji protonów buforowanych przez HP042".

1

Kegeneracją HCO, nazywa się także wydalaniem kwasu, ponieważ podczas wytwarzania HCOs1 nerka wydala rot flnite kwasy apnujżone.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Slajd22 (37) Płyn zewnątrz-komórkowy (mmol/l) Płyn wewnątrzkomórkowy
29770 Slajd23 (37) Potencjał równowagi (mV) Płyn zewnątrz-komórkowy (mmol/l) Płyn wewnątrz
30127 Slajd22 (37) Płyn zewnątrz-komórkowy (mmol/l) Płyn wewnątrzkomórkowy
Pinocytoza BŁONA KOMÓRKOWA PŁYN ZEWNĄTRZKOMÓRKOWY 9    ^ A PĘCHERZYK
31587 Kwas zas1258 TABELA 34-3. Stężenie jonów H+ ([H+]) oraz pH płynów biologicznych Płyn pH [HJ
Slajd14 (50) Płyn zewnątrzkomórkowy Glikoproteina Glikolipid cholesterol białka migrujące białka

więcej podobnych podstron