Kwas zas1313

Kwas zas1313



| ODPOWIEDZI I WYJAŚNIENIA

L Odpowiedź prawidłowa: A (rozdz. 32 II A, B 2, lab. 32-3; rozdz. 37 I BI, IV i V C 4). Dla zachowania równowagi kwaaowozasadowej jony H* wytwarzane w ciągu doby w wyniku katabolizmu białek i fosfolipidów oraz H* pochodzące z kwasów Białych dostarczonych w diecie muszą być równoważone przez H' wydalane przez nerki w formie kwasoty miareczkowej i jonów amonowych.

2. Odpowiedź prawidłowa: B (rozdz. 32 1 A. 111 C. rozdz. 34 IV B lc|. Dwutlenek węgla (CO,) wytwarza jony H’. Jest oczywiste, że całkowita ilość kwasu węglowego (H,C03) (tzn. ilość rozpuszczonego CO, i H,C03, zwana .całkowitą pulą kwasu węglowego") powinna być traktowana jak kwasowa składowa układu buforu wodorowęglanowego, a jon HC03 jako sprzężona zasada. Układ buforowy HCOj /CO, stanowi najważniejszy bufor przestrzeni zewnątrzkomórkowej (ECF). CO,, chociaż nie jest kwasem, zwiększa kwasowość środowiska w związku z wytwarzaniem HjCOj. który ulega dysocjacji. Seria reakcji chemicznych:

CO, + H,0 -* H,COj -» H* + HC03-

jest często myląca, ponieważ jony H’ i HCOj" powstają jednocześnie i nie powinno to wywołać zmiany pH. Jednakże należy uwzględnić, że stężenie jonów HC03" jest kilka rzędów wielkości (6 x 105) wyższe od stężenia H‘ i odpowiednio mniej zależne od zmiany stężenia CO, czy H,C03.

3—6. Odpowiedzi prawidłowe: 3A, 4-E,

5-A, 6-B [rozdz. 34 III B; rozdz. 39 IV A; V C; VI A; ryc. 34-1, 386, 38-8). Zawartość HCO, w jelicie jest dość znaczna, dlatego biegunka prowadzi do kwasicy metabolicznej, będącej najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem u tego chorego. Tylko jedna z podanych wartości charakteryzujących krew tętniczą wskazuje na kwasicę - wartość pH - 7,32-

Zwiększone stężenie |H'| pobudza wentylację. co obniża Pco, krwi oraz Pco, płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF), prowadząc do zasadowicy CSF i kwasicy krwi. Tak więc w zaburzeniach równowagi kwatowo-mado wej pochodzenia metabolicznego pH osocza krwi i CSF zmieniają «ię w przeciwnym kła runku, natomiast w zaburzeniach pochodzę nia oddechowego - w tym samym kierunku. W warunkach prawidłowych pH CSF wynosi 7,32, wobec czego w kwasicy metabolicznej powinno wzrosnąć. Jedyna wartość pH wskazująca na zasadowicę CSF to 7,4.

Kwasica metaboliczna jest kompensowana przez hiperwentylację, co zmniejsza Pco, i powstrzymuje obniżanie pH. Ta odpowiedź wentylacyjna jest związana z bezpośrednim pobudzaniem ośrodków oddechowych rdzenia przedłużonego oraz chemoreceptorów obwodowych w kłębkach szyjnych i aorta! nych. Tylko jedna wartość Pco, - 32 mm Hg - w zestawie parametrów gazometrycznych tego badanego wskazuje na hipokapnię.

Jeżeli nie podaje się NaHC03, to komperł sacja nerkowa kwasicy metabolicznej wymaga zwiększonej reabsorpcji jonów HCO, oraz wzrostu wydzielania i wydalania jonu H\ Ta odpowiedź adaptacyjna polega na zwiększonym wydalaniu jonu NH4‘ i ograniczonym wzroście wydalania kwaśności miareczkowanej w postaci H,P04\ Tak więc pH moczu będzie miało niską wartość.

7, Odpowiedź prawidłowa: B (rozdz. 37 IV; VI B; ryc. 37-3, tab. 37-1). Kwasota miareczkowa dotyczy H‘ pochodzących z kwasów stałych (niewęglowych), takich jak kwas moczowy czy ketokwasy. Obejmuje ona także kreatyninę, ale podstawę stanowi tu kwas monofosforowy (H,P04). Chociaż wydalanie fosforanu nie przewyższa wydalania NH4\ to monofosforan stanowi główny składnik wydalanych kwasów, Monofosforan wytwarzany jest przede wszystkim w świetle kanalika bliższego.

(H‘l ■= 24


30

22,2


9-12. Odpowiedzi prawidłowe: 9-B, 10-D, 11-A, 12-C [rozdz. 38 I B. C; V A, B; tab. 38-3, 384; ryc. 38-5). Rozważając 4 zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, należy się zastanowić, co jest przyczyną pierwotną, a co wtórną (tzn. który parametr jest zmienną zależną zmieniającą się w tym samym kierunku, co pierwotna, ale w mniejszym stopniu) w każdym z tych przypadków'.

W kwasicy metabolicznej zmianą pierwotną jest obniżenie |HC03), a zmianą kompensacyjną jest obniżenie Pco2. Tylko jedna para wartości (B) zmienia się w taki sposób. W zasadowicy metabolicznej zmianą pierwotną jest podwyższenie |HC03~), a zmianą kompensacyjną — wzrost Pco2. Tylko jedna para wartości (D) stanowi taki układ. W kwasicy oddechowej zmianą pierwotną jest wzrost Pco2, a zmianą kompensacyjną - podwyższenie |HC03‘). Tylko jedna para wartości (A) stanowi taki układ. W zasadowicy oddechowej zmianą pierwotną jest obniżenie Pco,, a zmianą kompensacyjną - obniżenie (HC03'j. Tylko jedna para wartości (C) zmienia się w taki sposób.


8. Odpowiedź prawidłowa: I) (rozdz. 34 V B 2, rozdz. 38 III B 2, C 1J. Z danych tej badanej wynika, że |H'] jej krwi tętniczej wynosi 32.4 nmol/1. W tym przypadku należy do obliczenia [H‘] użyć równania Hendersona w postaci:

Pco,

IHCOaT

Trzeba zapamiętać, że parametry zawarte w tym równaniu należy wyrazić w następujących jednostkach: (H*) w nmol/1, (HC03'| w mmol/I, a Pco2 w mm Hg. Po podstawieniu otrzymuje się

(H‘) = 24

= 32,4 nmol/1.

Ta chora ma częściowo skompensowaną za-sadowicę oddechową. [H*] i (HC03'J jej krwi tętniczej zmieniają się w tym samym kierunku.

odmwedMiwruiiiiii soi

13. Odpowiedź prawidłowa: D (rozdz. 32 I A; III D). Większość COj wytwarzanego przez organizm pochodzi z reakcji chemicznych cyklu kwasów trikarboksyłowych. W wyniku tych przemian organizm ludzki wytwarza około 13 000 mmol C02 w ciągu doby, co w przebae-niu na ilość jonów H’ wynosi 13 000 mEq/<k> bę. W organizmie ssaków istnieją dwa źródła powstawania kwasów. Kwas lotny RjCOj powstaje z C02, będącego końcowym produktem reakcji utleniania. Kwasy nielotne (np. H^SO, czy HjP04) są wytwarzane z substancji dostarczanych w diecie lub są wynikiem przemian beztlenowych (kwas mlekowy).

14. Odpowiedź prawidłowa: E Irozdz. 32;

IV; tab. 32-3). Kwasy niewęglowe oznaczają wszystkie kwasy poza H2C03, takie jak kwas mlekowy, acetooctowy, (J-hydroksymaslowy, solny czy siarkowy. Niektóre kwasy niewęglowe (kwas mlekowy, acetooctowy, (i-hydro-ksymaslowy) mogą ulegać przemianie do C02 i wydaleniu przez płuca (jak wszystkie kwasy lotne). W wypadku dużego stężenia kwasy te muszą być eliminowane przez nerki (normalny los kwasów nielotnych). Kwasy siarkowy, solny i fosforowy nie mogą być ka-tabolizowane do C02 i H20 i w związku z tym muszą być eliminowane przez nerki. Kwasy niewęglowe są buforowane zarówno przez HCOj', jak i przez inne bufory. Kwasy stale to inna nazwa kwasów nielotnych. Kwasy nielotne to przede wszystkim produkty metabolizmu aminokwasów.

15. Odpowiedź prawidłowa: B (rozdz. 32 IV B 5 a; rozdz. 36 111 A 2 a; rozdz. 38 IV B 1 b; rozdz. 39 IV B 1, V D|. Wentylacja płuc ulega zmniejszeniu w odpowiedzi na wzrost [HC03T. Glikoliza jest hamowana w warunkach kwasicy, a pobudzana w warunkach zasadowicy; w tej sytuacji mamy do czynienia z alkalozą związaną z podaniem HC03. Tak więc podanie zasad w warunkach kwasicy metabolicznej i podwyższenie pH może zwiększyć wytwarzanie mleczanów poprzez pobudzenie glikolizy. Podwyższenie stężenia jonów wodorowęglanowych powoduje przesunięcie krzywej dysocjacji hemoglobiny w lewo, tzn. prowadzi do zwiększenia powi-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Zzz1485 ■FhTpowiedzi i wyjaśnienia 1. Odpowiedź prawidłowa: A [rozdz. 42 II C 1; rozdz. 42 III
Zzz1487 Od powiedli i wyjaśnienia    663 19.    Odpowiedź prawidłowa:
61299 skanuj000792 PYTANIE 16 - zaznacz odpowiedź prawidłowa Mukopolisacharydoza typu II - choroba H
TANIE 16 - zaznacz odpowiedź prawidłowa ^Mukopolisacharydoza typu II - choroba Huntera to choroba
37539 skanuj0002 (261) PYTANIE 16 - zaznacz odpowiedź prawidłowa Mukopolisachaiydoza typu II - choro
skanuj0007 PYTANIE 16 - zaznacz odpowiedź prawidłowa Mukopolisacharydoza typu II - choroba Huntera t
img246 (6) 240 Sieci samoorganizujące się pamiętasz, które obszary ekranu odpowiadają prawidłowym st
img382 (§2 prawidłowe odpowiedzi A i D f. prawidłowe odpowiedzi B i C64.    Komórki g

więcej podobnych podstron