83
- cieczowe (hydrostatyczne),
- sprężynowe,
- elektryczne.
Zasada działania manometrów cieczowych opiera się na zrównoważeniu mierzonego ciśnienia ciśnieniem hydrostatycznym słupa cieczy. Charakteryzują się one prostą budową oraz stosunkowo dużą dokładnością wskazań. Stosowane są do wzorcowania oraz pomiarów nadciśnienia, podciśnienia, różnicy ciśnienia i ciśnienia atmosferycznego. Wśród wielu przyrządów tego typu najważniejszymi są: manometry U-rurkowc, manometry jednoramienne, manometry pochyłe, mikromanometry kompensacyjne, manometry pierścieniowe i barometry'.
Za pomocą manometru U-rurkowcgo można mierzyć wymienione rodzaje ciśnienia w zależności od sposobu przyłączenia. Tego typu manometry są stosowane do pomiaru ciśnień nie przekraczających 300 kPa (ze względu na trudności w utrzyma-ntu stałej temperatury- cieczy manometrycznej). Manometry' jednoramienne (naczyniowe) są wygodniejsze w użyciu niż U-rurki, ponieważ wysokość słupa cieczy wyznacza się tylko przez jeden odczyt. Manometry' jednoramienne znalazły szerokie zastosowanie w pomiarach ciśnienia różnicowego, nawet przy- ciśnieniach około 40 MPa (rurka manometryczna jest wykonana ze stali stopowej).
W celu zwiększenia dokładności pomiarów małych wartości ciśnienia stosuje się manometry z rurką pochyłą, np. manometr Krella lub manometr Recknagla. Błąd pomiaru przy posługiwaniu się manometrem z rurką pochyłą maleje, w miarę jak zmniejsza się kąt pochylenia rurki
Do pomiarów bardzo małych wartości ciśnienia stosuje się mikromanometry kompensacyjne Najbardziej rozpowszechnionymi przyrządami tego typu są: mi* kromanometr bateryjny pochylny i mikromanometr Askania Oba są często wykorzystywane w badaniach silników spalinowych, zostaną więc dokładniej omówione. Mikromanometr bateryjny cieczowy o zmiennym kącie pochylenia (rys. 3.42) służy do pomiaru ciśnienia jednocześnie w kilku punktach pomiarowych. Znajduje zastosowanie w połączeniu zc zwężkami pomiarowymi i sondami spiętrzającymi np. typu Prandtla, czy sondami grzebieniowymi. Zasada działania wynika z faktu, że różnica wysokości słupów cieczy w poszczególnych rurkach odpowiada różnicy między wartościami ciśnienia doprowadzonego do ich końcówek. Pochylenie płyty górnej służy' do zwiększenia różnicy słupków cieczy, co zwiększa dokładność odczytu. Wartość mierzonej różnicy ciśnienia oblicza się według poniższego wzoru:
(3.12)
Ap = n• 11 -y ,
gdzie: Ap
n — h /1 li
Y
mierzona różnica ciśnienia,
stosunek przełożenia manometru (odczytany z tabliczki), różnica słupów cieczy' między poszczególnymi rurkami, ciężar właściwy cieczy manometrycznej.