Obraz2 (27)

Obraz2 (27)



powoduje powstanie brunatnoczerwonego kompleksu żelaza(III) z jonami SCN”:

Fe3+ + SCN" -»Fe(SCN)2+

Miareczkowanie wobec wskaźnika tworzącego barwny osad Metoda ta polega na zastosowaniu indykatorów, które tworzą z czynnikiem strącającym barwny, trudno rozpuszczalny osad. Osad ten tworzy się wtedy, gdy wytrącą się całkowicie jony miareczkowanego roztworu i kolejna kropla odczynnika miareczkującego (np. AgNOa) powoduje wytrącenie się barwnego osadu.

Przykładem takiego typu miareczkowania jest metoda Mohra służąca do oznaczania jonów chlorkowych za pomocą azotanu(V) srebra. Indykatorem podczas tego oznaczania jest chromian(VI) potasu. W trakcie miareczkowania jonów chlorkowych roztworem azotanu(V) srebra wytrąca się trudno rozpuszczalny osad chlorku srebra, którego rozpuszczalność jest mniejsza niż chromianu(VI) srebra. W momencie, gdy całkowicie zostaną związane jony chlorkowe kolejna kropla azotanu(V) srebra przereaguje ze wskaźnikiem, a ściślej z jonami chromianowymi(VI) tworząc brunatnoczerwony osad.

W pierwszym etapie miareczkowania zachodzi reakcja strącania jonów chlorkowych jonami srebrowymi:

Ag+ + Cl' -> AgCl -i

Pomimo obecności w roztworze jonów chromianowych(VI) osad Ag2CrC>4 nie wytrąca się, ponieważ rozpuszczalność chromianu srebra (1,38- 1CT4 mol/dm3) jest większa niż chlorku srebra (1 • 10-5 mol/dm3) t/r*c,= i.8 i<r“.

Po całkowitym związaniu jonów chlorkowych w osad chlorku srebra kolejny dodatek jonów srebra spowoduje wytrącanie się brunatnoczerwone-go osadu chromianu(VI) srebra:

2Ag+ + CrC>4 —> Ag^CrOł ■i-

Miareczkowanie wobec wskaźników adsorpcyjnych Metoda ta została opracowana przez K. Fajansa i opiera się na stosowaniu wskaźników adsorpcyjnych. W trakcie miareczkowania argentome-trycznego bromków tworzy się roztwór koloidalny bromku srebra, na powierzchni którego adsorbują się jony bromkowe powodujące powstanie naładowanej ujemnie cząsteczki - [m(AgBr)]nBr_.

W punkcie równoważnikowym stężenie jonów bromkowych jest praktycznie równe zeru. Po przekroczeniu punktu równoważnikowego na powierzchni cząsteczki bromku srebra adsorbują się jony srebra. Ładunek cząsteczki zmienia się więc na dodatni - [m(AgBr)]nAg+.

Umożliwia to adsorbowanie się na powierzchni cząsteczki jonów wskaźnika (np. eozyny), gdyż warstwa przeciwjonowa (Na+, NO3-) jest adsorbo-wana słabiej. Zastąpienie anionu azotanowego przez anion wskaźnika powoduje zmianę barwy osadu na różową w przypadku eozyny lub czerwoną w przypadku fluoresceiny.

7.3. Argentometria

Roztworem najczęściej wykorzystywanym w analizie strąceniowej jest roztwór azotanu(V) srebra, dlatego też ten dział analizy strąceniowej nazywany jest zwyczajowo argentometrią (z łaciny argentum - srebro). Argen-tometrycznie oznacza się ilościowo jony halogenkowe oraz jony tiocyjania-nowe.

201


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
P1100263 powoduje powstanie wzbudzonego izotopu żelaza, który wysyła kwant en**, IM keV odpowiedni d
22400 Obraz7 (141) Ruch elektronu wokół jądra powoduje powstanie pola magnetycznego Bf wokół elektr
68425 Obraz1 (27) 252 5WIAT W OGNIU wybucha powstanie dekabrystów. 5 lat później, w roku 1830, we F
Interakcja białek z sekwencją ori (powoduje powstanie widełek replikacyjnych) - powstaje kompleks
45 (189) Wodorotlenek żelaza(III) Fe(OH)3 Wodorotlenek żelaza(III) jest to brunatny proszek o gęstoś
CCF20090109005 Patomorfologia 7    2004/05 Typy wirusów HPV, które powodują powstani
RysunekS Kompleks anionu szczawianowego z jonem żelaza(III)anion szczawianowy °_y ° o=c—owystępujący
14073 Obraz (2280) 28 PSYCHOLOGIA MOTYWACJI ZYGMUNT FREUD Freud twierdził, że popędy powodują powsta
III pedagogika opiekuńczo-wychowawcza grupa CSłupsk 2001 Zawarcie małżeństwa powoduje powstanie

więcej podobnych podstron