Obraz (2863)

Obraz (2863)



EUROPEJSKIE MARZENIE

się zwykle nieskuteczna, ponieważ kryteria graniczne wymagane do spełnienia warunków ustawy są nieostre. Tymczasem regulacje Unii Europejskiej mają na celu zapobieganie szkodom, nim do nich dojdzie.

Zmuszenie firm do tego, żeby przed wprowadzeniem produktu na rynek wykazywały jego nieszkodliwość, to rewolucyjna zmiana. Wprowadzenie podobnych zasad w USA wydaje się nie do pomyślenia. W kraju, w którym lobbyści pracujący dla korporacji wydają miliony dolarów, żeby wpłynąć na treść uchwalanych przez Kongres ustaw, szanse na wprowadzenie kiedykolwiek systemu regulacji, który przypominałby prawodawstwo unijne w tym zakresie, są niewielkie.

Nowe regulacje ograniczające ryzyko zanieczyszczeń są tym bardziej godne podziwu, że Unia Europejska jest największym producentem chemikaliów na świecie. Produkuje 28 procent towarów wytwarzanych przez przemysł chemiczny całego świata15. Branża chemiczna jest trzecią co do wielkości gałęzią przemysłu przetwórczego Europy. Sprzedaż wytwarzanych przez nią produktów osiąga wartość 519 miliardów dolarów rocznie. W zakładach chemicznych zatrudnionych jest 1,7 miliona osób, a 3 miliony pracują w branżach pokrewnych16. Komisja Europejska wdrożyła jednak mimo wszystko proces regulacyjny.

Rząd USA i amerykański przemysł chemiczny, a także europejskie firmy i stowarzyszenia chemiczne zwalczają nowe przepisy. Amerykanie twierdzą, że unijne regulacje dotyczące produkcji chemikaliów stwarzają zagrożenie dla eksportu do Europy amerykańskich chemikaliów o wartości ponad 20 miliardów dolarów rocznie17. Unia, niezrażona tym sprzeciwem, zatwierdziła proponowane ustawy w październiku 2003 roku. Szacuje się, że wdrożenie REACH będzie kosztowało firmy chemiczne około 2,3 miliarda euro w ciągu najbliższych jedenastu lat18. Koszty, które poniosą przedsiębiorcy wykorzystujący substancje chemiczne do produkcji innych towarów, wyniosą prawdopodobnie 2,8-3,6 miliarda euro w tym okresie19. Wprawdzie niektóre organizacje ochrony środowiska narzekają, że przyjęte ostatecznie regulacje mają złagodzoną formę i trzeba je zaostrzyć, ale już samo to, że Unia Europejska jest pierwszym organizmem politycznym na świecie, który przeniósł ryzyko na przedsiębiorców, czyniąc ich odpowiedzialnymi za wykazanie nieszkodliwości ich produktów, jest próbą nowego podejścia do zagadnienia regulacji związanych z ochroną środowiska i zagrożeniami towarzyszącymi nowym przedsięwzięciom naukowym i technicznym. Nowe przepisy muszą być jeszcze zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę Europy.

Przepisy dotyczące organizmów genetycznie zmodyfikowanych i produktów chemicznych stanowią tylko część planu „zapobiegania ryzyku”, jaki krystalizuje się w Brukseli. Na początku 2003 roku Unia Europejska przyjęła nowy przepis zabraniający producentom branży elektronicznej sprzedawania w UE towarów, które zawierają rtęć, ołów lub inne metale ciężkie20. Inna nowa regulacja nakłada na producentów wszystkich domowych urządzeń elektronicznych i sprzętu gospodarstwa domowego obowiązek pokrywania kosztów późniejszej utylizacji wytwarzanych przez siebie produktów (recycling). Amerykańskie firmy skarżą się, że zastosowanie się do tych nowych przepisów będzie je kosztowało miliony dolarów rocznie21.

Wszystkie te nowe obostrzenia dotyczące zapobiegania ryzyku wywołałyby szok u większości Amerykanów, którzy zawsze uważali, że Stany Zjednoczone mają najbardziej rozbudowany i efektywny system regulacji służących ograniczeniu zagrożeń dla środowiska i zdrowia ludzi. Owszem, tak było przed trzydziestoma laty, ale już nie jest.

Szczególna waga, jaką Europa przywiązuje do zapobiegania ryzyku, wynika z troski o zrównoważony rozwój i oszczędność światowych zasobów naturalnych. Niektórzy obserwatorzy zwracają uwagę, że bodźcem do wzmocnienia tej sfery regulacji były -przynajmniej w pewnej mierze - niedostatki procedur regulacyjnych, które wyszły na jaw przy okazji niedawnej epidemii BSE u bydła w Wielkiej Brytanii i innych krajach, skażenia zapasów krwi wirusem HIV we Francji i paniki wywołanej obecnością benzenu w produktach Perriera oraz innych zagrożeń środowiska i zdrowia. Owe incydenty zwróciły też uwagę na konieczność lepszego ustawowego nadzoru, ale jeszcze na długo zanim do nich doszło, w różnych miejscach kontynentu pojawiły się incydenty jeszcze groźniejsze, które wpłynęły na ukształtowanie się nowego podejścia do zapobiegania ryzyku.

391


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Obraz (27) W EUROPEJSKIE MARZENIE Europa może się poszczycić największą liczbą trangranicznych parkó
73744 Obraz (10) EUROPEJSKIE MARZENIE Długotrwale skutki kwaśnych deszczy w Szwarcwaldzie; przedosta
13536 Obraz (2869) EUROPEJSKIE MARZENIE 13,7 miliarda lat temu. Niektórzy naukowcy obawiają się, że
Obraz (21) EUROPEJSKIE MARZENIE szybciej rozwijającą się gałęzią przemysłu spożywczego, ale rząd ame
Obraz (2865) EUROPEJSKIE MARZENIE Różnice w podejściu do nauki i techniki dzielące Amerykanów i Euro
Obraz (2868) EUROPEJSKIE MARZENIE nicznej i zagadnień bezpieczeństwa - zaczyna w zasadniczy sposób o
21561 Obraz (15) EUROPEJSKIE MARZENIE każdy eksperyment naukowy, każda nowa technologia lub produkt
65398 Obraz (14) EUROPEJSKIE MARZENIE w sprawie zasady ostrożności. USA uważają, że europejskie regu
81502 Obraz (23) EUROPEJSKIE MARZENIE Nowy przepis niemieckiej ustawy zasadniczej brzmi: „Państwo je

więcej podobnych podstron