P1100601

P1100601



II

142 Atulm techniczni papierów wartościowych

II

142 Atulm techniczni papierów wartościowych

wrotnym kierunku równie dramatycznie i bez żadnego wcześniejsi żenią.


żerna.    w

• Formacje bazy i spodka są najpewniejsze i łatwe do identyfikacji ( a więc są szczególnie oczekiwane przez inwestorów. Zapowiadają *|§ zmiany, zwłaszcza bazy. w trendach i zapewniają inwestorom stosuj | H

Formacje zapowiadające kontynuację trendu na giełdzie

Narzędzia analizy icchmc/nej

na podjęcie decyzji. Niestety występują rzadko, zwłaszcza w przypadku ii mniej aktywnych na giełdzie. Formacja bazy jest trendem horyzontalnym nialych wahaniach cen, przy czym po jej ukształtowaniu się następuje wyła-° #|lje Cen powyżej linii oporu (rzadziej występuje sytuacja odwrotna). Z kolei f muła spodka kształtuje się szybciej w porównaniu do bazy i następuje łagod-Tniżkowanie i zwyżkowanie cen akcji, formacje trójkątów są mało pewne i często są zaliczane również do formacji 1 opowiadających kontynuację trendu. Istnieją cztery rodzaje trójkątów: syme-czny, rosnący, malejący i odwrócony.

Formacje zapowiadające kontynuację trendu występują, jeżeli nie ma waż* „ych zmian w relacji popyt-podaż na giełdzie. Występują więc wówczas, gdy ^idacznia się pewna pauza jako znak stagnacji w kształtowaniu się cen, będąca spowiedzią braku zmian trendu. W związku z tym można wyróżnić (rys. 7.6): Formacje kwadratu lub formacje prostokąta, które kształtują się często w dłuższym horyzoncie czasu. Kursy akcji znajdują się między silnymi liniami wsparcia i oporu, ponieważ popyt i podaż na giełdzie są zbliżone.

, Formacje flagi i chorągiewki do góry lub w dół charakteryzują się powstawaniem trzonka (flagi lub chorągiewki) przez silny ruch cen akcji, któremu towarzyszy wzrost wielkości obrotów. Klasyczne flagi kształtują się pod kątem 45°, co odróżnia je od prostokąta lub kwadratu. W formacji chorągiewki ceny wyznaczają trójkąt symetryczny, a jej duża zwięzłość oznacza silniejszą kontynuację trendu w dłuższym okresie.

i Formacje klina są kombinacją omówionych wyżej trójkątów, flag czy chorągiewek i w zasadzie cechą różnicującą te formacje jest tylko skośność do góry lub w dół.

• Formacje diamentu są stosunkowo skomplikowane w identyfikacji i często mylące w interpretacji. Ich kształtowanie bowiem w pierwszej fazie ich powstawania jest podobne do formacji V lub głowy i ramion. Diament jest wyznaczany przez maksymalne i minimalne kursy akcji, przy czym ruchy cen są coraz większe i towarzyszy im coraz większy wolumen. Formacja diamentu może jednak być również zapowiedzią odwrócenia trendu, o czym decyduje kierunek wybicia się cen z formacji względem poprzedniego trendu.

7.2.4. Wskaźniki analizy technicznej

Istnieje wiele zróżnicowanych wskaźników stosowanych w analizie technicznej papierów wartościowych [por. 46, 76]. Wskaźniki te są konstruowane na bazie kursów akcji i wielkości ich obrotów. Spośród nich należy wyróżnić:

•    średnie ruchome;

•    wskaźnik obrotów OBY;


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
27052 P1100634 •    kofe]«cjai stóp zwrooa papierów wartościowych jako miara zależnoś
31801 P1100662 (2) ii ii Hj m
P1100602 144 Analiza techniczna papierów wartościowych •    wskaźnik szybkości zmian

op!z II Olimpiada Przedsiębiorczości i ZarządzaniaFINAŁ 42.    Papier wartościowy o
18481 P1100603 146


ANALIZA ZDARZEŃ NA RYNKACH AKCJI WPŁYW INFORMACJI NA CENY PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH WYDANIE II
papiercreatif 050 IMAGESANIMEESLa fenłe double symetrique . technique resscmb/e ii celłe de la <n
53103 papiercreatif 050 IMAGESANIMEESLa fenłe double symetrique . technique resscmb/e ii celłe de la
etyka msroda0 Marian CK/Ht l;t’Kl II interpretacje sądów wartościujących Sens    »««
fb 1 E3ABAP/4 Dictionary: Display Technical Settings Settings Edit Utilities System Help I I ii 0
fb 2 E3ABAP/4 Dictionary: Display Technical Settings Settings Edit Utilities System Help I ii o &

więcej podobnych podstron