P1200758

P1200758



ZU STUDIÓW NAD CMENTARZYSKAMI BIRYTUALNYM 161

I gglnym zastosowaniu, co w wypadku pochówków i całopalnych jest rzeczą prawie zupełnie niemożliwą.

I \\r związku z tym udało się wyodrębnić charakterys-I ijune zestawy ozdób głowy — diademy i zawieszki I skroniowe55 oraz stwierdzić noszenie pierścionków I ja palcach rąk i nóg. Natomiast w świetle tych ma-| miałów nie znalazła potwierdzenia teza o noszeniu I jszez ludność kultury łużyckiej naramienników,

I władnym bowiem z grobów szkieletowych nie stwier-I damo ich obecności36.

W przeciwieństwie do metali wyroby ceramiczne,

I gównie naczynia, wchodziły w skład wyposażenia I ogromnej większości grobów, tak że można zaryzykować twierdzenie, iż obecność ich była nakazana jdąś regułą wierzeniową. Naczynia znajdowane w grotach, jakkolwiek stosunkowo bardzo liczne, sprawiają i wrażenie monotonności. Spowodowane jest to z jed-! nej strony małą różnorodnością form — gdyż w zasadzie spotyka się jedynie garnki, misy, czerpaki, czar-I ki, kubki i duże dwustożkowate naczynia zasobowe

I t drugiej zaś prawie zupełnym brakiem egzemplarzy i ornamentowanych (zob. zestawienie form naczyń). Ilość [ naczyń w poszczególnych grobach była różna. W zasadzie nie było ich więcej niż 10 szt., a najczęściej 3,

[ 4 egzemplarze. Bardzo powszechnie, prawie z reguły, powtarzający się zestaw naczyń stanowiły garnek, misa i czerpak, przy czym ten ostatni najczęściej I spoczywał w misie.

W zakresie usytuowania w jamach poszczególnych I elementów wyposażenia, w stosunku do szczątków I zmarłych, trudno byłoby mówić o jakichś prawidłowoś-I ciach ogólnych. Zaznaczają się one ewentualnie w ob-I rębie poszczególnych cmentarzysk, lecz i tu widoczna I jest w tym względzie dość duża swoboda.

Stwierdzić jedynie należy, że przedmioty z kategorii i broni, narzędzi i przyborów prawie zawsze składano tui przy zwłokach w grobach szkieletowych, a w zespołach ciałopalnych wśród lub na szczątkach ciało-l palenia. Układ części odzieży i ozdób wskazuje, iż zmarłych grzebano bądź spalano w ubiorach, jak-f kolwiek w wypadku grobów ciałopalnych brązy nie I zawsze musiały towarzyszyć zwłokom na stosie*7.

Szydłowska 1963, s. 44-68.

W większości publikacji autorzy stwierdzają, że jedy-*ym kryterium odróżniania bransolet i naramienników jest ich l wieUcość (Gedl 1962c, s. 94; Gediga 1967, s. 155).

” Być może jednak przypuszczenie to jest mylne. Tcmpera-I tury stosów bowiem mogły być zbyt niskie, by uszkodzić brąz, •Wą się przecież dopiero przy około 1200°C. Znane są I jednakowoż groby, w których ozdoby wyraźnie położono na I Przepalonych szczątkach kostnych, już po złożeniu ich w po-| PHnicy, np, grób 457 z Opatowa, pow. Kłobuck (GodlowsKI M UW, i. 144-145).

Naczynia ustawiane były na dnach jam grobowych, zwykłe zgrupowane obok siebie. W grobach szkieletowych kładziono je najczęściej przy głowie, albo też przy nogach zmarłego, w ciałopalnych jamowych obok skupiska przepalonych kości, a w popielnicowych przy popielnicach. W zasadzie zarówno w pochówkach szkieletowych, jak i ciałopalnych nie stwierdzano ustawiania naczyń na szczątkach zmarłych. I tu trzeba podkreślić, że o ile nie można mówić o prawidłowościach w zakresie usytuowania ceramiki w grobach dotyczących wszystkich cmentarzysk klasycznej fazy podgrupy częstochowsko-gliwickiej, to w obrębie poszczególnych nekropoli prawidłowości takie są niekiedy dostrzegalne. Na przykład na cmentarzysku w Częstochowie-Rakowic naczynia ustawiano prawie zawsze w północnej części jamy grobowej58.

Obok przedmiotów składanych w jamach grobowych w bezpośredniej bliskości szczątków zmarłych, określanych jako nakazane regułą wierzeniową wyposażenie grobowe, stwierdza się często występowanie naczyń lub ich fragmentów w górnych partiach grobów, pomiędzy kamieniami bruków, ewentualnie w miejscach, gdzie należało się liczyć z pierwotną obecnością nasypów nagrobnych. Uznać je trzeba za dary grobowe składane pod koniec ceremonii pogrzebowych bądź w czasie późniejszych obrzędów odprawianych na cmentarzyskach.

Na koniec rozważań na temat wyposażenia grobów klasycznej fazy interesującej nas podgrupy kulturowej, zastanowić się należy nad zagadnieniem ewentualnego uprzywilejowania w tym względzie jednego z rodzajów pochówków, które mogłoby być odbiciem społecznie lub materialnie wyższej pozycji pochowanych w nich osobników. Jak się wydaje, na niektórych cmentarzyskach groby szkieletowe mają nieco liczniejsze zestawy inwentarzy. Przewaga ta jednak nie zawsze jest wyraźnie widoczna, a niekiedy nawet zespoły ciałopalne są bardziej bogate (np. cmentarzysko w Dankowie59).

Na marginesie tego, co wyżej powiedziano, nasuwa się uwaga, że z rozważań na temat odbicia w inwentarzach grobów klasycznej fazy podgrupy częstochowsko--gliwickiej ewentualnych różnic majątkowych i społecznych można by wykluczyć naczynia. Przyjąć bowiem raczej należy, że stanowiły one element wyposażenia grobowego nakazany względami wierzeniowymi. W związku z tym należałoby rozpatrywać głównie obecność w grobach przedmiotów metalowych, przy czym szczególną uwagę trzeba zwracać na ich ilość i jakość użytkową oraz wydzielenie importów i na-

51 Błaszczyk 1965, s. 179.

*• Gedl 1963, s. 176.

P'“*M Archeologiczny, XXII


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
P1200754 ZB STUDIÓW NAD CMENTARZYSKAMI BIRYTUALNYMI 157 Ryc. 4. Strzelce Opolskie-Adamowice, grób .1
P1200762 7B STUDIÓW NAD CMENTARZYSKAMI BIRYTUALNYMI 165 7B STUDIÓW NAD CMENTARZYSKAMI BIRYTUALNYMI 1
P1200750 153 ZE STUDIÓW NAD CMENTARZYSKAMI BIRYTUALNYMI Rye. 1. Rozmieszczenie cmentarzysk podgrupy
P1200764 167 ZE STUDIÓW NAD CMENTARZYSKAMI BIRYTUALNYM! Lcs mntćriaux des recherches mcnecs dans Ics
59180 P1200752 ZE STUDIÓW NAD CMENTARZYSKAMI ■■ RYTUALNYMI 155 lałoby mówić o planowym zakładaniu cm
89765 P1200760 ZE STUDIÓW NAD CMENTARZYSKAMI BI RYTUALNYMI 163 ZE STUDIÓW NAD CMENTARZYSKAMI BI RYTU

więcej podobnych podstron