p157 Chądzyński Region i jego rozwój 07

p157 Chądzyński Region i jego rozwój 07



•    po drugie, właściwą mu logikę organizacyjną, która umożliwia obieg wiedzy, w tym milczącej (connaissances tacites)473, poprzez sieci społeczne, instytucjonalne i różne formy mobilności społecznej i zawodowej;

•    i w końcu po trzecie, dynamikę uczenia się, przejawiającą się w zdolności i chęci wszystkich aktorów, stanowiących integralną część środowiska innowacyjnego, do szybkich zmian, reagowania na zmieniające się warunki i właściwego dostosowywania się do nich.

Jak twierdzi R. Florida, w obliczu globalizacji lokalne terytoria (regiony) stają się j„.) miejscem, w którym skupia się wytwarzanie oraz pozyskiwanie wiedzy i umiejętno-§ci w nowej gospodarce światowej", w związku z czym „muszą się uczyć, przyciągając a następnie organizując zasoby niezbędne dla swej konkurencyjności"m. W ten sposób stają się „terytoriami/regionami uczącymi się” (leaming region)*15, które zapewniają sobie trwałą przewagę poprzez tworzenie wiedzy i ciągłe ulepszanie wypracowanych już rozwiązań476.

4.2. Sieciowy paradygmat rozwoju

Jak już wcześniej wspomniano warunkiem powstania, sprawnego działania i dalszego rozwoju środowiska innowacyjnego jest również, a może przede wszystkim, obecność na danym terytorium sieci kooperujących ze sobą przedsiębiorstw produkcyjnych. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku współpraca oparta na kontakcie osobistym (face-to-face contact) partnerów biznesowych. „Według wielu ekonomistów

477 1. Pietrzyk, Polityka regionalna..., s. 49.

475 Autorem koncepcji „wiedzy milczącej" był M. Polanyi, który wychodził z założenia, że J.J wiemy dużo więcej nii potrafimy powiedzieć". W przypadku innowacyjnego środowiska przedsiębiorczości, chodzi o tę część informacji dostępnych na określonym obszarze, która nie podlega mechanizmom rynkowym, ponieważ nie jest ona w żaden sposób skodyfikowana, a „krąży" po danym obszarze w efekcie dotychczasowych wspólnych doświadczeń historycznych, kulturowych i społecznych.

414 R. Florida, Toward the Leaming Region, Futures, vol. 27, nr 5,1995, cyt. za 0. Torres, Lokalna globalizacja..., s. 37.

455 Pierwszym, który przedstawił kryteria jakie powinien spełniać „region uczący się* był amerykański socjolog Richard Florida. Wedhig P. Ache, terytorium uczące się składa się ze ściśle ze sobą powiązanych aktorów uczestniczących w elastycznie zarządzanych strukturach, w których sieć nie ogranicza się wyłącznie do aktorów gospodarczych, ale zawiera w sobie również aktorów społecznych, politycznych i instytucjonalnych, oraz gdzie przekaz i wymiana informacji jest zjawiskiem częstym, a nie jedynie okazjonalnym. Region charakteryzujący się wloma z tych elementów powinien nieustannie się uczyć, oraz doskonalić i rozwijać, nawet jeśli przyjdzie mu aawić czoło nieznanym dotychczas wyznaniom". P. Ache, .Vision and creatwity - challenge for city regious", m futures, nr 32,2000, cyt. za Torres, Lokalna globalizacja..., s. 38.

Taki sposób kreowania przewagi konkurencyjnej określany jest czasami zasadą wytwarzania i ciągłego zdobywania wiedzy. Zob. D. Mail lat, L. Kebir, „Leaming region" et systbmes territoriawc de production, Revue dlćonornie Rćgionale et Urbaine, nr 3,1999.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
p160 Chądzyński Region i jego rozwój 07 poznawczym sieć innowacyjna to miejsce, w którym możliwe jes
p142 Chądzyński Region i jego rozwój 07 3.3.4. Innowacje i innowacyjność regionów Globalizacja umożl
p174 Chądzyński Region i jego rozwój 07 zrezygnowano na rzecz produkcji opartej na mikrotechnologii.
p176 Chądzyński Region i jego rozwój 07 Region t jego rozwój w warunkach globalizacji przestrzenne f
p180 Chądzyński Region i jego rozwój 07 flgfew i kgo rozwój w warunkach globalizacji mi (jeśli małe
p181 Chądzyński Region i jego rozwój 07 Rozdział 4. i>maowtSKa przjean go doskonalszą formą. Z ró
p60 Chądzyński Region i jego rozwój 07 ^18*^" 1 Wgo rozwój w warunkach globalizacji chodzą z ce
p67 Chądzyński Region i jego rozwój 07 Rozdział 2. Teoretyczne podstawy rozwoju regionalnego t lokal
22106 p167 Chądzyński Region i jego rozwój 07 Rozdział 4. Środowiska przedsiębiorczości iem na ekspo
45635 p59 Chądzyński Region i jego rozwój 07 Rozdział 2. Teoretyczne podstawy rozwoju regionalnego i
56693 p62 Chądzyński Region i jego rozwój 07 Region i jego rozwój w warunkach globalizacji ju następ
58275 p68 Chądzyński Region i jego rozwój 07 Według B. Jałowieckiego, „renesans lokalizmu wyrastał g
17431 p154 Chądzyński Region i jego rozwój 07 starczających środków potrzebnych do realizacji planów

więcej podobnych podstron