P3150008

P3150008



XL Olga Wasiuta

Rosja żywiła nadzieje na rewizję polskiej polityki po wyborze nowego preż. (lenta A. Kwaśniewskiego, wywodzącego się z lewicy. Rozwiała je jednak wj3* A. Kwaśniewskiego w Moskwie w kwietniu 1996 r., w trakcie której podkreśli} 0ll stanowczo niezmienność strategicznego wyboru polskiej polityki zagranicznej, ^ tym akcesji do NATO81. Dodał, że wejście Polski oraz innych krajów Europy Środkowej do Unii Europejskiej i NATO nie tylko nie zagraża Rosji, ale jako etap procesu integracji ogólnoeuropejskiej - umacnia stabilność i bezpieczeństwo nkontynencie oraz otwiera drogę do budowy wspólnej Europy82. Wizycie tej dużo uwagi poświęciły nie tylko polskie, ale także rosyjskie media. W Rosji podkreśla, no otwartość, pragmatyzm i europejski styl polityki A. Kwaśniewskiego, zwracano uwagę, że w przeciwieństwie do L. Wałęsy, nowy prezydent RP nie ma antyro-syjskich urazów83. Rosja również próbowała wychodzić z inicjatywami polepszę-nia stosunków. Na przykład, w październiku 1996 r. prezydent B. Jelcyn podjął uchwałę o stworzeniu zespołów memoriałowych w miejscach pochówku Rosjan i Polaków w Katyniu i Miednoje .

Mimo iż stanowisko Rosji wobec członkostwa Polski w NATO nadal było jednoznacznie negatywne, z biegiem lat zaczęły pojawiać się sygnały, że nie jest ona w stanie powstrzymać procesu rozszerzenia Paktu85. Widocznym stawał się fakt, że decyzja o rozszerzeniu NATO została już podjęta, a Rosji chodziło tylko

0    to, aby móc jak najwięcej w tej sprawie wynegocjować dla siebie. Starała się tak ukierenkować ten nieuchronny już proces, by Polska nie stała się pełnoprawnym członkiem Paktu, np. ze względu na ograniczenia w zakresie stacjonowania wojsk

1    rozmieszczenia broni. Liczono w ten sposób m.in. na zmniejszenie atrakcyjności NATO wśród innych państw regionu ubiegających się o członkostwo. W efekcie po wizycie Primakowa w marcu 1996 r. przez kolejne 5 lat nie dochodziło do rosyjskich wizyt na tym szczeblu w Polsce. Jedynie w listopadzie 1996 r. wizytę w Rosji złoży! premier Włodzimierz Cimoszewicz, w trakcie której podpisano umowę o mchu bezwizowym86.

Od czasu polsko-rosyjskiego szczytu w kwietniu 1996 r. w kontaktach między Moskwą i Warszawą panował zastój. Więcej było okazji do dyplomatycznych potyczek niż korzyści z deklarowanego oficjalnie „dobrego sąsiedztwa”. Problemem we wzajemnych relacjach były m.in. obawy Polski związane z integracją rosyjsko-białoruską, a także wrogość Moskwy wobec partnerstwa strategicznego Polski i Ukrainy.

Przełomowym wydarzeniem dla starań polskiego wejścia do NATO stał się &2ritiycielski o stosunkach dwustronnych, współpracy i bezpieczeństwie po- 1 2

między NATO i Federacją Rosyjską, podpisany 27 maja 1997 r. w Paryżu3. Polska z zadowoleniem przyjęła podpisanie Aktu, który przyczyniał się - jej zdaniem - do eliminacji napięć i zwiększenia stabilności w Europie. Jak się ocenia, Rosja prowadziła wobec Polski politykę zastraszenia, jednak nie była ona niczym umotywowana. Rozszerzenie NATO na wschód zagrażało nie tyle rosyjskim interesom materialnym, ile kruchej rosyjskiej międzynarodowej tożsamości, w której najważniejsze miejsce zajmuje poradzieckie dążenie do mocarstwowości i potęgi imperialnej4. Rosja obawiała się przede wszystkim strategicznej izolacji w stosunku do państw zachodnich.

W 1998 r. nowy polski rząd Jerzego Buzka, tak jak wszystkie poprzednie, również próbował zintensyfikować kontakty z Rosją. W marcu 1998 r. wizytę w Moskwie złożył ówczesny przewodniczący OBWE, szef polskiej dyplomacji Bronisław Geremek. W czerwcu nieoficjalną wizytę w Rosji złożył prezydent A. Kwaśniewski, który zaprosił B. Jelcyna do Polski (nie doszło do niej wskutek kryzysu politycznego w Rosji i choroby Jelcyna5 6). W trakcie polsko-ukraińskiego szczytu gospodarczego w Rzeszowie w maju 1998 r. prezydent A. Kwaśniewski zaznaczył, że Polsce zależy na jak najlepszej, jak najbliższej i najbardziej efektywnej współpracy z Rosją. Powiedział wtedy: „Cokolwiek chcemy zrobić, jest związane z naszym najgłębszym przekonaniem, że bezpieczna Europa, bezpieczny świat, powodzenie nas wszystkich opiera się na jak najbliższej, jak najbardziej otwartej i przejrzystej współpracy z Federacją Rosyjską” .

W dniu 12 marca 1999 r. Polska stała się członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. W Rosji uważano, że wstąpienie do NATO Polaków, Węgrów i Czechów zburzyło militamo-strategiczną symetrię i uczyniło Pakt jeszcze bardziej antyrosyjskim7. Oznaczało to ze strategicznego punktu widzenia, pogorszenie położenia Rosji w Europie. Nowe kraje członkowskie miały dla Rosji szczególne znacznie, tzn. oddzielały ją od Zachodu, stanowiąc dotąd obszar jej wpływów8.

Ostatecznie, akcesja Polski do NATO nie spowodowała ani pozytywnego przełomu we wzajemnych stosunkach, ani ich załamania. Członkostwo Polski w Pakcie stało się zamkniętym rozdziałem, choć nadal wiązało się z nim wiele kwestii spornych9. Moskwie szczególnie nie podobało się polskie poparcie dla przyszłego członkostwa w NATO państw bałtyckich. Warto dodać, że rok 1999 przyniósł gwałtowane zaostrzenie kontaktów Rosji z Zachodem, co wywołane było nie

1

A. Łonanowiki. Nu Kremlu każdy swoje, „Gazeta Wyborcza” z 10.04.1996 r. ySWmg W<1JM bu efektów, „Zycie Warszawy" z 11.04.1996 r.

2

A. Magduak-Miucwdca, Stosunki..., s. 134,

W Wołk kaenb. Co tię tuńo z Federacją Rodzin Katyńskich,

JUftkrewiCLŁpWorumi.

lit wyuuguft Moskwa?. jGazeu Wyborcza” z 30X19.1996 r.

się wskutek nacisków Polski na wynegocjowanie umowy o readmi-

3

   M. Czajkowski, Rosja wobec..., s. 100.

4

   Szerzej: S. Bieleń, Dziedzictwo mocarstwowe..., s. 57-79.

5

   Pogarszający się stan zdrowia Jelcyna powodował, że nie sprawował on swojej funkcji w pełni, a w ciągu 2 lat Rosja miała 4 rządy.

6

   Przemówienie Aleksandra Kwaśniewskiego podczas Polsko-Ukraińskiego Szczytu Gospodarczego w Rzeszowie, http://www.kwasniewskialeksander.pl.

7

   A. Dawidowska, Idea solidarności słowiańskiej w polityce zagranicznej FR, „Polityka Wschodnia” 2005, nr 1-2, s. 97.

8

   M. Czajkowski, Rosja wobec..., s. 100.

9

   Zob. Z. Lachowski, Budowa wojskowej stabilności \v Europie. Adaptacja układu CFE. „Sprawy Międzynarodowe” 1999, nr 4, s. 35-64.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
81587 P3150006 1L_ Olga Wasiuta ehodnią, środkowoeuropejską i rosyjską. „Taki podział mógłby się źle
P3150006 1L_ Olga Wasiuta ehodnią, środkowoeuropejską i rosyjską. „Taki podział mógłby się źle skońc
P3150013 32. Olga Wasiuta Akcyjnych, nasilone po ataku terrorystycznym w moskiewskim teatr?* browce
P3150002 10 Olga Wasiuta    Wr Po wyzwoleniu z krępujących więzów komunizmu, Pol
P3150006 1L_ Olga Wasiuta ehodnią, środkowoeuropejską i rosyjską. „Taki podział mógłby się źle skońc
81587 P3150006 1L_ Olga Wasiuta ehodnią, środkowoeuropejską i rosyjską. „Taki podział mógłby się źle
ZDARZENIA KSIĄŻKI LUDZIEWYSPA DOBREJ NADZIEI Na mapie polskiej prasy religijnej nowości zdarzają się
socjo6 (2) ’ D. twoją rolę społeczną Która zbiorowość na początku polskiej transformacji po roku 89
73699 img001 XX IAIIWIKA KilWAIIKIlWA Kamińska-Szmaj Irena, Słowa na wolności. Języ k polityki po 19
socjo6 (2) ’ D. twoją rolę społeczną Która zbiorowość na początku polskiej transformacji po roku 89

więcej podobnych podstron