rośliny III (17)

rośliny III (17)



Szmaciak gałęzisty

Sparassis crispa, A

Grzyb ten ma owocniki prawie kuliste, silnie rozgałęzione, o średnicy do 30 cm, przypominające swym wyglądem kalafior, białawe lub ciemniejsze u starszych okazów. Z krótkiego, białawego, podziemnego trzonu wyrastają blaszkowato spłaszczone .gałązki" o nierównych brzegach. Grzyb ten ma biały, woskowaty, kruchy miąższ o korzennym zapachu i orzechowym smaku.

Szmaciak gałęzisty występuje u podnóży drzew iglastych lub w ich bezpośredniej bliskości, częściej przy sosnach, rzadziej w okolicy świerków. Jego owocniki pojawiają się w tym samym miejscu wielokrotnie przez wiele lat. Jest to gatunek jadalny. W Polsce nie należy do często spotykanych; masowo ginie z powodu bezmyślnego niszczenia.

Soplówka gałęzista

Hericium coralloides (syn. Hericium clathroides), B Owocniki ma nieregularnie koralowato rozgałęzione. Osiagaja niekiedy do 40 cm średnicy. Krótka, gruba nasada rozdziela się na duża liczbę cieńszych „gałęzi", z których zwisają ku dołowi kolce t-2-cm długości. Owocniki maja kolor biały lub lekko żółty. Miąższ jest biały, lekko gąbczasty, o nieokreślonym smaku i zapachu.

W Polsce soplówka występuje od sierpnia do października, rośnie na martwych bukach w lasach liściastych i mieszanych, głównie w buczynach górskich, zwłaszcza w Bieszczadach i Pieninach.

Modrzewnik lekarski

Laricifomes officinalis, C

Owocniki tego grzyba sa wieloletnie, bcztrzonowe, kopytkowate, u starych okazów prawie cylindryczne, wysokości do 60 cm, szerokości do 20 cm. Zawsze przyrastają bokiem do pnia. Niekiedy owocniki zrastaja się ze sobą. Powierzchnia grzyba jest barwy białawo-żółtej z ciemniejszymi pasami, u okazów starszych szorstka i guzowata, czasem lekko popękana. Brzeg kapelusza jest zaokrąglony, tępy. Modrzewnik lekarski rośnie na żywych modrzewiach w starych borach modrzewiowych, których w naszym kraju zachowało się niewiele. Jest grzylsem niejadalnym, ma gorzki smak i zapach maki.

Vśł b J1s& ZWM

41


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
rośliny III (22) Mąkla larniowaEvcrnia prunastri, A Gatunek ten ma pleclię listkowato-krzaczkowata,
rośliny III (28) Brodaczka nadobna Usnea florida, A Piechę ma krzaczkowata, widełkowato lub nieregul
32299 rośliny III (24) Tarczownica skalnaParmelia saxaiili$, A Porost ten tworzy koliste rozety o śr
rośliny III (11) Wrzosiec bagiennyErica tetralix, A Ten niewielki krzew (15-50 cni wysokości) występ
20 SZMACIAK GAŁĘZISTY (SIEDZUŃ SOSNOWY) Sparassis crispaRodzina: szmaciakowate - SparassidaceaeOPIS
rośliny III (19) Szyszkowiec szyszkowaty (łuskowaty)Stmbilomyces strobilaceus, A Jest to grzyb o kap
162 MIESZKO III STAKY. III. 17. się naszemu przypuszczeniu, mógł bowiem mieć podówczas już 14 lub 15
III. 17. MIESZKO III STAKY (i. ELŻBIETA). 163 facte sunt XXI1II statuę, que circa chorum sunt locate

więcej podobnych podstron