S5008141

S5008141




Rye. 7.

Pochód wojów: pierwszy niesie tarczę i włócznię, drugi ma paradny hełm z dzikiem oraz miecz (?), trzeci gra na eamyxie, celtyckiej trąbie zakończonej głową zwierzęcą.

Scena ze srebrnego kotła Gundeatrup, Dania (z kartoteki autora)

Z zagadnień bardziej szczegółowych wątpliwość budziła teza G. Leń* czyka, w ślad za R. Jamką, iż glinę na te naczynia importowano. Przy ówczesnych środkach transportu przewożenie gliny przez przełęcze karpackie, nawet już odpowiednio spreparowanej masy, jest mało prawdopodobne.

Poświęciłam tu trochę więcej miejsca tym znaleziskom sprzed dwudziestu lat, gdyż były to pierwsze tak duże skupiska ceramiki celtyckiej odkryte w Polsce.

Były one zwiastunem nowych problemów, które zmierzały do rewizji dawniejszych sformułowań, sygnałem, który otwierał nową drogę badawczą.

Małopolska dostarczyła wyjątkowo bogatego i różnorodnego materiału, który stał się podstawą kilku interesujących koncepcji. Wpłynęła na to okoliczność, że właśnie w okresie międzywojennym odkryte zostały w Tropiszowie piece z siwą toczoną ceramiką, zakwalifikowane przez T. Reymana do okresu rzymskiego. Późniejsze badania w Zofipolu i Igołomi potwierdziły opinię, że istniał tu bardzo duży ośrodek garncarski nawiązujący do celtyckich tradycji garncarstwa.

Wspomnę jeszcze o ceramice celtyckiej pochodzącej z osady w Nowej Cerekwi (woj. Opole). B. Czerska, która kontynuowała badania rozpoczęte niegdyś przez Niemców, obok ceramiki toczonej na kole wyróżniła około 10% naczyń lepionych, określonych przez nią jako przeworskie, miejscowe. Wśród toczonej na kole ceramiki, dość często z gliny zmieszanej z grafitem, wyróżnia naczynia w kształcie pucharów, doniczkowate, wazo watę, flaszowate, misy i zasobni ce. Naczyń grafitowych było wśród nich około 25%. Dotychczas zauważono tylko jeden fragment malowanego naczynia typu stradonic-kiego. Jest on na Śląsku zjawiskiem wyjątkowym w przeciwieństwie do Małopolski, co m.in. różnicuje te dwa zespoły regionalne.

A. Kietlińska opracowując ceramikę z Cieszyna przyjęła kryterium techniki. Przede wszystkim wydzieliła ceramikę lepioną i toczoną. Tej ostatniej było stosunkowo mniej. Jako drugie kryterium przyjęła występowanie grafitu. Wśród form z najstarszej fazy osadniczej wyróżniła autorka misy o krawędzi zagiętej, naczynia workowate, pokrywki, naczynia baniaste z szyją, czarki, czerpaki, naczynia sitowate. Najbliższe analogie, jej zdaniem, występują w Słowacji (Sered), dalej w Bawarii (Burggailenreuth).

Druga faza osadnicza w Cieszynie dostarczyła materiału ceramicznego o nieco innym charakterze. Są tam situle gliniane, naczynia baniaste, naczynia baniaste z wyodrębnioną szyją, naczynia dwustoźkowe i beczułko watę, misy wiaderkowate, kubki, do których analogie znajdujemy również w Czechosłowacji i Austrii. A. Kietlińska nie sięga już jednak

Ryc. 8.

Polowania na dzika mogły posiadać obrzędowy charakter.

Wózeczek obrzędowy z brązu, Lerida, Hiszpania <z kartoteki autora)


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
img016 28 28 To los, to los zwycięski Dał grody w ręce wasze! Gdzież są te szłomy złote, Tarcze i wł
2.    Sumerowie i ich dziedzictwo -pochodzenie Sumerów -pierwsze miasta i system
Rozdziel V!POCHODNE FUNKCJI POSTACI y f(x) § 6.1. POCHODNE RZĘDU PIERWSZEGO Pochodną funkcji y-f(x)
2 EK MAT WYKŁ 8 czyli pochodna rzędu pierwszego tej pochodnej rzędu pierwszego jest ujemna, zatem: T
Zdjęcie1614 u(t)
5 (1709) 10. 1 punkt Funkcja / : M2 R ma w punkcie (1,1) obie pochodne cząstkowe pierwszego rzędu ró
029 2 Pierwsza pochodna funkcji Pierwsza pochodna funkcji / (*) = /ax + b _(ax + b) {cx + cl) - (ax
DSC00545 3 • Do źródeł prawa pochodnego zalicza w pierwszej mierze rozporządzenia, dyrektywy, z
155(1) Różniczkując pochodne cząstkowe pierwszego rzędu względem każdego argumentu, otrzymamy pochod
otoczenie. Skrót SWOT pochodzi od pierwszych liter angielskich słów: strenghts (mocne strony), weakn
S5008152 Rye, 11, Korytnu Wmgtó i wyroby zmUaume w urobi* kowala, UtUrWtiki*KO) 42

więcej podobnych podstron