SCAN0309

SCAN0309



'erapia


Bożena Kowalczyk

Olejki eteryczne

w przeziębieniu i grypie


Grypa Influenza

jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym jest wirus Myxovirus influenzae, posiadający typy A, B i C. Typowymi objawami są wysoka gorączka powyżej 39°C, trwająca przez 1-2 dni, bóle głowy, bóle mięśni, osłabienie. Pojawia się nadwrażliwość na światło, zapalenie spojówek, suchy, męczący kaszel, ból w klatce piersiowej, kichanie, katar, zatkanie nosa. Stosowane jest leczenie objawowe, polegające na izolacji chorego, zaleceniu leżenia w łóżku oraz podawaniu leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i przeciwkaszlowych. Nie stosuje się antybiotyków ani sulfonamidów.

Przeziębienie c om mon colds

to nagle pojawiający się i łagodnie przebiegający nieżyt nosa i gardła. Nie jest to określona jednostka chorobowa, przeziębienie jest wywoływane niezliczoną liczbą wirusów. Różnią się one właściwościami biochemicznymi, warunkującymi ich patogenność i epidemiologię.

Charakteryzuje się różnorodnością objawów, takich jak złe samopoczucie, niedrożność nosa, wodnisty wyciek z nosa, suchy kaszel, drapanie w gardle, uczucie rozbicia, ból głowy, a w niektórych przypadkach gorączka. Podwyższona temperatura utrzymuje się maksymalnie 3 dni, ból gardła i nieżyt nosa około 7 dni, kaszel 2-3 tygodnie. Zaleca się picie dużej ilości płynów, odpowiedni sposób odżywiania, stosowanie leków zmniejszających przekrwienie i obrzęk śluzówek oraz środków przeciwzapalnych i przeciwkaszlowych.

Aromaterapia

Wiele olejków eterycznych pomaga w leczeniu przeziębienia i grypy. Potrafią zwalczyć uciążliwy katar, łagodzą kaszel i ułatwiają oddychanie, poprawiają samopoczucie, dodają sił do walki z infekcją. Substancje zawarte w olejkach mogą wniknąć do organizmu przez błony śluzowe lub przez skórę. Olejki eteryczne można stosować w różny sposób: poprzez inhalacje, masaże, wcierania, kąpiele, w preparatach do użytku wewnętrznego.

Inhalacje

Kilka kropel olejku dodaje się do gorącej wody, wdycha się parę zawierającą olejek. Do inhalacji należy przygotować naczynie na gorącą wodę, ręcznik i olejki. Kilka kropel olejku dodajemy do gorącej (60-70°C) wody, pochylamy się nad naczyniem i przykrywamy głowę ręcznikiem. Wdychamy parę przez kilka minut. Można też użyć olejku „na zimno”: naleć kilka kropel na chusteczkę higieniczną i zbliżać ją do nosa, wąchając uzdrawiający zapach. Za pomocą olejków eterycznych można odświeżyć i odkazić powietrze w pomieszczeniu. Wystarczy dodać kilka kropel aromatycznej mieszanki do kominka zapachowego lub nawilżacza kaloryferowego.

Na powierzchnię skóry

Stosujemy maści lub olejki do masażu, aplikujemy je na skórę. Przy męczącym kaszlu i katarze, można stosować maści, które zawierają specjalnie dobrane olejki eteryczne, a także rozgrzewającą terpentynę i kamforę. Można zastosować leczniczy masaż z użyciem olejków eterycznych we własnoręcznie przyrządzonej mieszance: kilka kropel olejku, np. eukaliptusowego, sosnowego łub świerkowego, rozcieńczonych w olejku bazowym (np. ze słodkich migdałów, w oliwce dla dzieci, oliwie z oliwek). Naciera się nimi klatkę piersiową, kark i plecy. Maści mają także właściwości inhalacyjne - udrażniają drogi oddechowe, będzie łatwiej odkrztusić zalegającą w oskrzelach wydzielinę. Wspomagają leczenie grypy, przeziębienia, zapalenia oskrzeli. Przynoszą ulgę w łagodzeniu bólów kostno-stawowych i mięśniowych. Najlepiej stosować je na noc. Ciepło potęguje ich działanie.

Wewnętrznie

w preparatach złożonych - syropach, tabletkach do ssania, stosuje się olejki o działaniu wykrztu-śnym czy przeciwbakteryjnym.

W terapii chorób zakaźnych dróg oddechowych polecane są olejki o działaniu antyseptycznym antiseptica. Mają właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. Uzupełniają terapię prowadzoną zarówno lekami roślinnymi, jak i syntetycznymi. Ich zaletą jest aktywność przeciwzapalna, głównie przeciwobrzękowa, przywracająca drożność przewodów nosowych. Najsilniejsze działanie odkażające wykazują olejki bogate w tlenopochodne cyklicznych monoterpenów (zwłaszcza tzw. olejki cyneolowe) oraz proste fenole (głównie tymol, kar-wakrol i eugenol): olejek eukaliptusowy, kajepu-towy, kard amonowy, szałwiowy, rozmarynowy,


Olejki eteryczne pomagają w leczeniu przeziębienia i grypy. Potrafią zwalczyć uciążliwy katar, łagodzą kaszel i ułatwiają oddychanie. Poprawiają też samopoczucie i dodają sił do walki z infekcją.



styczeń - marzec 2OOQ

PANACEA


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
SL273850 , <V”/ j- I YjQ1 cjkt ctcryczm ^5. Olejki eteryczne-^brętody otrzymywania. Skiaddicmiczn
SCAN0311 a erapia Geranium swatense - bodziszek Pinus mugo - kosodrzewina Lavandula angustifolia - l
skanowanie0047 (6) Olejki eteryczneAnita Biesiada Olejki eteryczne występujące w święcie roślin Sian
38131 SL273850 , <V”/ j- I YjQ1 cjkt ctcryczm ^5. Olejki eteryczne-^brętody otrzymywania. Skiaddi
skanowanie0047 (6) Olejki eteryczneAnita Biesiada Olejki eteryczne występujące w święcie roślin Sian
Image (13) 5. Olejki eteryczne, laktony seskwiterpenowe. Terpenoidy, które obok monoterpenów są skła
DSC03500 252525255B1024x768 252525255D Olejki eteryczne od A do Z Olejek benzoesowy - Styrcuc benzo
CCF20091014018 15. Technologia aromatów dla przemysłu spożywczego Olejki eteryczne pozyskuje się po
substancji pochodzenia naturalnego tj. olejki eteryczne i ekstrakty roślinne oraz ich ewentualnego
2 oleje 3 34 ♦ MATERIAŁY♦ Olejki eteryczne ♦ Wiele z nich to mieszanki zawierające związki lotne i s

więcej podobnych podstron