Scan73

Scan73



1.i* ni rozważa się z możliwie najszerszego punktu widzenia (dotyczy cało ......icyjnego przedsiębiorstwa),

i 1 ulu ię system z punktu widzenia jego przyszłego rozwoju (jaki cel stratę mili i/a osiągnąć konkurencja w wymiarze gospodarczym i finansowym), i .....Ii/uje się stan idealny (sytuacja konkurencji po zrealizowaniu zakładam i

•    i III my), który następnie sprowadza się do bazy realnej (aktualna sytuacji! i - |i i jej możliwości),

11 - - |"iinlne działanie wynika z analizy całościowej idealnej koncepcji (etapy < o ■ Iii przez przedsiębiorstwo konkurencyjne), i' I hm analiza techniki wzorców idealnych umożliwia wskazanie założeń 1 'li do prawidłowego działania:

'"ul ■ imiowanie jednostki organizacyjnej wymaga określenia trzech podslii i. ' I. iiu-ntów: celu, środków (zasobów) i organizacji (struktury),

1 ....... v są powiązane ze sobą i wzajemnie na siebie oddziałują (każdy cli

.......ilizuje określoną funkcję w strategii),

i hi d/ialania z kolei składa się z następujących podstawowych elementów:

' "ul < ji (/udania lub misji),

i ' mi kładów (sił przeznaczonych do realizacji poszczególnych przedsię

|| )

biegu (np. w czasie, przestrzeni, wykorzystaniu zasobów), i I i ilywania ze strony otoczenia (środowisko), i"i a/onic (możliwości techniczne i technologiczne), lim im'i ludzkich (poziom zaangażowanie personelu, wyszkolenie, dyscy i "iiiiwc/.a).

i hi działania jest usprawniany z następujących pozycji początkowych imliiim rozwoju (aktualny etap realizowanej strategii), stan prawidłowy.

' dający, stan nieprawidłowy, czyli niezadowalający (np.: zatrzymanie i u m\ w sytuacji zmiany warunków prawnych), w zależności od pozycji ....... | mamy do czynienia z twórczym zaprojektowaniem nowego systemu.

•    " iii (np poprawa sytuacji zaopatrzeniowej) oraz usuwaniem niedociii ■ i p"l i /cha kredytowania nowych przedsięwzięć),

ii i , wymienionych w punkcie trzecim elementów, rozpatruje się w trzeć li u i miii obecnego (aktualne położenie konkurencji), stanu możliwego do

•    i i (i lupy pośrednie działania), zmian, jakie należy wprowadzić w każdym "i" w rozpatrywanym przedziale czasu (np.: wdrożenie nowego produktu.

nowymi dostawcami, restrukturyzacja firmy),

, ni u mi wyjścia opracowywania systemu jest wyobrażenie co do stanu ide i i i może być osiągnięty tylko teoretycznie.

" i pud uwagę wskazane powyżej rezultaty przeprowadzonych analiz, można procedura postępowania w procesie oceny przeciwnika omawiam) i i fi puuje następujące fazy

' |'i.iv owanie zasadnie/oj liiulo p (celu i zadania) określonego systemu ......... n * / \ mii im i no v\ di "/mir imwoi linii i ii "d 111 i y i noi). h.toim jest także ustalenie kryteriów oceny sprawności systemu, aby dały się zmierzyć (np.: czas realizacji projektu, ponoszone nakłady). Jednocześnie należy określić czynniki ograniczające system (np.: system prawny, charakterystyka obszaru, jakość siły roboczej). Dla systemów złożonych wydziela się podstawy i ustala odpowiednie funkcje cząstkowe (np.: możliwości finansowe, zdolności operacyjne systemu logistycznego).

II    - zaprojektowanie idealnego rozwiązania systemu. G. Nadler nazywa to twórczym355 ustaleniem koncepcji systemu idealnego.

III    - zbieranie danych potrzebnych do szczegółowego rozwiązania problemu. Przykładowo są to struktura firmy konkurencyjnej i wyniki prowadzonych badań naukowych.

IV    - ustalenie różnych wariantów rozwiązań cząstkowych (opracowanie wariantów działania lub strategii).

V    - wybór rozwiązania z uwzględnieniem rozwiązania idealnego i wariantów rozwiązań składników systemu (scenariusz działania - prognoza rozwoju sytuacji).

VI    - opracowanie rozwiązania w szczegółach (wykaz następujących po sobie zdarzeń, kalkulacje finansowe, prawdopodobny kalendarz działania konkurencji).

VII    - analiza możliwości źródeł informacji wywiadu gospodarczego i wprowadzenie zmian do planu pozyskiwania informacji.

VIII    - kontrola opracowanego systemu (wybór obszarów rozpoznania, wskazanie tematów i zagadnień priorytetowych).

IX    - realizacja - wdrożenie działań wywiadowczych.

X    - ustalenie efektów, jakie przynosi wywiad gospodarczy i sprawdzenie jego funkcjonowania (poprzez wykorzystanie źródeł informacji).

W polskiej i. światowej literaturze często przedstawia się system idealny w formie tzw. trójkąta Nadlera.

Podstawa trójkąta EE-1 obrazuje obecny stan realizacji zadania przez konkurencyjną firmę. Wierzchołek 0 obrazuje (zero kosztów - działanie konkurencji bez strat własnych), sytuację oczywiście nierealną. Linia AA-1 reprezentuje stan idealny (możliwy do osiągnięcia bez uwzględnienia wpływu środowiska), teoretycznie możliwy do uzyskania. Linia BB-1 to stan idealny już możliwy do uzyskania posiadanymi środkami z uwzględnieniem poniesionych nakładów. Szczegółowa analiza stanu idealnego BB-1 stwarza możliwość zrealizowania systemu CC-1, w którym w poszczególnych elementach koszty, a więc wykorzystanie zasobów i możliwości /realizowania strategii firmy na różnym poziomie (stąd linia łamana). Linia łamana l)l)-l obrazuje poziom rozwiązania, który jest możliwy do osiągnięcia za pomocą dotychczasowych metod (nic Nadlera), czyli jedynie przy zastosowaniu tradycyjnych metod.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
0000057 (7) łamacze). Rozważa się możliwość instalowania, w celach naukowych, reaktorów na powierzch
page0153 143 nomii; treść jej jest bowiem ta sama, ale rozpatruje się ją z innego punktu widzenia i
łamacze). Rozważa się możliwość instalowania, w celach naukowych, reaktorów na powierzchni niektóryc
out 0103 46 Ttori.t jtJnnlA p&MtVQth unikające utożsamiania się z nimi. Z fizjologicznego punktu
0000057 (7) łamacze). Rozważa się możliwość instalowania, w celach naukowych, reaktorów na powierzch
51459 ScannedImage 24 natychmiast, gdy tylko próbował wykazać się jakąś działalnością. Z punktu widz
skanowanie0004 Przerwijmy jednak tę relację układającą się nazbyt pozytywnie. Z punktu widzenia bowi
DSC01550 ‘akompaniament narracyjny- sposób w jaki zakańcza się partię dialogową z punktu widzenia
skanuj0176 (2) !S4 Z punktu widzenia rodzaju wyodrębnia się koszt} osobowe, materiałowe oraz amorty
skanuj0190 198 Analiza dynamiczna kosztów produkcji z punktu widzenia ich minimalizacji sprowadza si
IMG039 Z takiego punktu widzenia zbrodnie Popiela nabierają swoistego wymiaru dziejowego i dadzą się

więcej podobnych podstron