ScannedImage 11

ScannedImage 11



Struktura rewolucji naukowych

nasunęła badaczom pomysł zbierania tego fluidu w butelce. W tym celu do trzymanego w ręku naczynia wypełnionego wodą wprowadzali przewód wiodący od maszyny elektrostatycznej. Odłączając butelkę od maszyny i dotykając drugą ręką wody lub zanurzonego w niej przewodu, odczuwa się silny wstrząs. Jednak te pierwsze doświadczenia nie doprowadziły jeszcze do wynalazku butelki lejdejskiej. Trwało to znacznie dłużej i znów nie sposób powiedzieć dokładnie, kiedy proces ten dobiegł * końca. Pierwsze próby zbierania fluidu elektrycznego udawały się tylko dlatego, że eksperymentator, stojąc sam na ziemi, trzymał butelkę w rękach. Badacze elektryczności mieli się jeszcze przekonać, że naczynie musi być wyposażone w zewnętrzną i wewnętrzną osłonę będącą dobrym przewodnikiem i że w gruncie rzeczy żadnego fluidu w butelce nie zebrano. Dopiero w toku badań, które im to wyjaśniły i które w efekcie doprowadziły właśnie do wyraźnych anomalii, powstał przyrząd, który zwykliśmy nazywać butelką lejdejską. Co więcej, te same doświadczenia, które do wynalazku tego ostatecznie doprowadziły, a które w znacznym stopniu zawdzięczamy Franklinowi, ujawniły zarazem konieczność zasadniczej rewizji koncepcji elektryczności fluidu, dostarczając tym samym pierwszego pełnego paradygmatu badań ńad elektrycznością1.

Wskazane wyżej cechy trzech omówionych przykładów są — w większym lub mniejszym zakresie (odpowiadającym kontinuum od wyników zaskakujących po oczekiwane) — wspólne wszystkim odkryciom, które prowadzą do poznania nowego typu zjawisk. Charakteryzuje je m.in.: wstępne uświadomienie sobie anomalii, stopniowe ^jednoczesne wyłanianie się. nowych obserwacji i pojęć, a w Konsekwencji zmianą pąradygmatycznych.kate-gorii i procedur badawczych, czemu towarzyszy zazwyczaj opór tradycji. Co więcej, istnieją świadectwa przemawiające za tym, że są to zarazem ęęchy charakterystyczne samego procesu postrzegania. Na szczególną uwagę zasługuje pewien mało znany poza kręgiem specjalistów eksperyment psychologiczny przeprowadzony przez Brunera i Postmana. Prosili oni badane osoby o identyfikację, po krótkich seriach ekspozycji, kart do gry. Wiele kart było zupełnie zwykłych, niekiedy jednak zdarzały się anomalie w postaci na przykład czerwonej szóstki pik albo czarnej czwórki kier. Każda faza doświadczenia polegała na pokazywaniu pojedynczej osobie jednej karty w serii stopniowo przedłużanych ekspozycji, przy czym każdorazowo pytano badanego, co widział. Doświadczenie kończyło się po dwóch kolejnych prawidłowych odpowiedziach2.

Wiele badanych osób nazywało większość kart nawet przy najkrótszej ekspozycji, a przy nieznacz-

119

1

O rozmaitych stadiach wynalazku butelki lejdejskiej pisze I.B. Cohen, Franklin and Newton..„ dz. cyt., s. 385-386, 400-406, 452-467, 506-507. Ostatnie stadium wynalazku opisuje E.T. Whittaker, dz. cyt., s. 50-52.

2

Jerome S. Bruner, Leo Postman, On the Perception of Incongruity: A Paradigm, .Journal of Personality”, 1949, t. XVIII, s. 206-223.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ScannedImage 20 Struktura rewolucji naukowych nia i absolutnego ruchu nie odgrywają żadnej roli w sy
ScannedImage 43 Struktura rewolucji naukowych łącznie wyrażają prawa teorii względności. Twierdzenia
ScannedImage 44 Struktura rewolucji naukowych obowiązującego wcześniej paradygmatu. Możemy nawet pot
ScannedImage 52 Struktura rewolucji naukowych odwracających, przeszedł — dosłownie i w przenośni — r
ScannedImage 65 Struktura rewolucji naukowych zmianie ulegają jego reakcje, oczekiwania, wierzenia,
ScannedImage 66 Struktura rewolucji naukowych przyrządami i tą samą terminologią co jej przedrewoluc
ScannedImage 67 Struktura rewolucji naukowych bardzo silne. Sama teoria powinowactwa była mocno uzas
22599 ScannedImage 56 Struktura rewolucji naukowych wskazań rozmaitych wersji teorii fluidu wielokro
ScannedImage 10 Struktura rewolucji naukowych że błędy wynikające z takiego przywiązania do metod ek
ScannedImage 17 Struktura rewolucji naukowych wane w jednym miejscu pojawiają się na nowo w innym1.
ScannedImage 21 Struktura rewolucji naukowych nowej teorii. Nowa teoria wydaje się bezpośrednią odpo
ScannedImage 23 Struktura rewolucji naukowych ło długotrwałe bagatelizowanie przez osiemnastowieczny
ScannedImage 26 Struktura rewolucji naukowych Mnożąc wersje paradygmatu, kryzys rozluźnia reguły nor

więcej podobnych podstron