skanowanie0016 (23)

skanowanie0016 (23)



trójfazowych reaktancją dla składowej zgodnej, taką samą jak do obliczeń rozpływowych.

Reaktancja dla składowej zgodnej linii przesyłowej jest taka sama jak w obliczeniach rozpływowych, w katalogach podaje się X', Q/km. Reaktancja XQ dla składowej zerowej jest podawana w danych katalogowych linii przesyłowej jako stosunek jej wartości dó reaktancjidla składowej zgodnej — dla linii elektroenergetycznych ten stosunek jest ok. 3. Zatem schemat linii do obliczeń zwarciowych jest w postaci dwójnika X, a prądy płynące podczas zwarć w linii oblicza się według wzoru (6.9) lub (6.11).

'Transformatory elektroenergetyczne są to trójfazowe transformatory, których uzwojenia łączone mogą być w gwiazdę lub w trójkąt. Przy połączeniu uzwojenia w gwiazdę punkt zerowy może być uziemiony łub nie. Z kolei połączenie w trójkąt charakteryzuje się tym, że „zwiera” trzecią harmoniczną prądu, a podczas zwarć niesymetrycznych zwiera składową zerową prądu. Ogólnie mówiąc, układ połączeń transformatora wpływa na schemat zastępczy transformatora dla składowej zerowej. Na rysunku 6.7 przedstawiono schemat zastępczy transformatora do obliczeń zwarciowych. Schemat dla składowej zerowej pozwala modelować różne układy połączeń transformatora, przez zmianę wartości reaktancji zerowych XG0, XD0 oraz XPQ. Jest to dość wygodny schemat, bowiem topologicznie pozwala stworzyć modele sieci elektroenergetycznej dla składowej zerowej, zgodnej i przeciwnej o takiej samej topologii, a różniących się wartościami reaktancji.

JXt


X, = 999 n

xP0 = 0,001 n


O-—-:-O

Rys. 6.7. Model zwarciowy transformatora elektroenergetycznego

Jak wynika ze schematu zastępczego transformatora do obliczeń zwarciowych można w transformatorze obliczyć trzy prądy: od strony węzła początkowego (p) od strony węzła końcowego (k) oraz prąd w gałęzi poprzecznej. Prąd w gałęzi poprzecznej nie jest istotny z praktycznego punktu Widzenia. Prąd od strony węzła początkowego oblicza się ze wzoru (6.9) lub (6.11) jak dla zwykłej gałęzi odwzorowującej linie przesyłową — należy pamiętać 0 tym, że trzeba obliczyć napięcie w węźle oznaczonym T* na rys. 6.7 i wziąć pod uwagę reaktancję Xr/2. Natomiast prąd zwarciowy płynący przez transtorma-tor od strony węzła końcowego jest obliczany z uwzględnieniem przekładni zwojowej:

m= U"T' Uik^T,n, /W =    (6.14)

Ti    jXr    ~T T T'n

T


Dla transformatorów z zerowym przesunięciem godzinowym przekładnia jest liczbą rzeczywistą, natomiast przy układach połączeń typu gwiazda-trójkąt należy . dodatkowo uwzględniać przesunięcia godzinowe.

GK5>


Zwykle transformatory występujące w sieci przesyłowej 400/220/110 kV są autotransformatorami o zerowym przesunięciu godzinowym.

Rys. 6.8. Schemat zwarciowy bloku generator-transformator


Schemat zwarciowy bloku generator--transformator, przedstawiony na rysv6.8, zawiera zastępczą reaktancję.    \

Reaktancję bloku generator-transformator oblicza się, podobnie jak reaktancję transformatora do obliczeń rozpływowych, z następujących wzorów:

m-u; w

100'S„0 [MV'A]


Mi


*UZU.

ioos.„


(6.15)


Reaktancję dla składowej zerowej XQGT przyjmuje się zwykle równą 0,8Xr Zgodnie z budową schematu zastępczego (rys. 6.6) do wyznaczania macierzy zwarciowej, prąd płynący przez gałąź modelującą blok generator-transformator może być obliczany ze wzoru (6.9), z tym że jedno z napięć ma wartość zerową:

(6.16)


ra-Pi-Ol-Uj z j*G

6.4. PRZYKŁAD OBLICZENIOWY

Obliczyć prądy zwarcia w sieci jak na rysunku 6.9 (przykład do obliczeń rozpływowych).

Jest to taka sama sieć jak w prżykładzie obliczania rozpływu mocy. Parametry tej sieci i podstawowe dane zarówno do obliczeń rozpływowych, jak i zwarciowych podane są w rozdz. 5.6.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanowanie0025 (23) dawnych lat. Przypominają się „mary przeszłości” z listu dedykacyjnego do Lilii
skanowanie0004 (42) 70 2. METODYKA POMIARÓW Tok postępowania jest analogiczny jak przy obliczaniu zw
302 Marzenna Popek ranu diskrobiowego powoduje, że wodochłonność jest niemal taka sama, jak dla skro
Scan158 fjfdfmicli wieloelektronowych mają postać......(r) (.taką samą jak, różną od) iąji Hzymutaln
Ogólna zasada bilansu energii jest taka sama jak zasada bilansu masy. Opiera się ona na tym samym AK
N 6    le*t naZywana «*nsawną, jeśli jest taka sama jak _!^A-Przecivraa nić jest
Interpretacja wartości liczbowych tego współczynnika jest taka sama jak w przyjudku elastycznoś
pi1 Badanie podmiotowe układu krążenia Struktura wywiadu jest zawsze taka sama w odniesieniu do dole
skanuj0002 Reszta konstrukcji jest taka sama jak w elektrodzie Clarka. W przypadku elektrody galwani
Slajd24 (15) Niosomy Niosomy mają strukturę taką samą jak liposomy ale zamiast fosfolipidów zawieraj
59 (220) wanych zabiegów jest w większości taka sama jak w chorobie Raynauda. Fizykoterapia Stosuje

więcej podobnych podstron