skanowanie0033

skanowanie0033



98


Błona komórkowa

Ryc. 3.2.13. Replika płytki połączenia szczelinowego sfotografowana w mikroskopie elektronowym trans! misyjnym. Połączenia szczelinowe tworzą różnego kształtu płytki połączeniowe zbudowane z setei i tysięcy koneksonów (Ks)


tkwiących w błonach komórek leżących naprzeciwko siebie. Połączenia szczelino^H tworzą różnego kształtu płytki połączeniowe, zbudowane z setek i tysięcy koneksoj nów (ryc. 3.2.13).

Koneksony są zbudowane z sześciu podjednostek białkowych nazwanych ko-neksynami. Każda cząsteczka przechodzi cztery razy przez całą grubość błony ko-j mórkowej, a oba jej końce, N i C, są zanurzone w cytoplazmie komórki (ryc. 3.2.14).j Cztery domeny śródbłonowe cząsteczki są zwinięte w formę a-helisy. Trzecia doma na śródbłonowa cząsteczki tworzy jedną z sześciu polarnych wyściółek hydrofilM wego kanału koneksonu. Dwie pętle każdej z sześciu cząsteczek koneksyny wystają do przestrzeni międzykomórkowej i wiążą się z analogicznymi pętlami koneksyn I wchodzących w skład półkoneksonu sąsiedniej błony komórkowej. Pozakomórkowęa pętle obu koneksyn wiążą się ze sobą za pomocą wiązań dwusiarczkowych w jedeai wspólny funkcjonujący konekson (ryc. 3.2.14). Koneksyny podzielono na grupy i nazwano według ich masy cząsteczkowej, która waha się od 26 do 50 kDa. Tworzą one, dużą konserwatywną rodzinę, w skład której wchodzi około 16 rodzajów białek. Ko-neksyny, jeżeli znajdą się w cytoplazmie komórki, są transportowane do błony k<H mórkowej, gdzie tworzą połączenia szczelinowe. Można się o tym przekonać adcH świadczalnie. Jeżeli zmiesza się wyizolowane koneksyny ze sztucznymi błonami a pidowymi, to wytworzą one funkcjonujące koneksony. Doświadczenie to dowiodła że: 1) koneksyny są elementarnymi jednostkami połączeń szczelinowych i 2) białkafi koneksyn w środowisku lipidowym formują spontanicznie koneksony.

Połączenia szczelinowe są konserwatywnymi strukturami. Wszystkie znane dp dzisiaj rodzaje koneksyn są podobne w 60% pod względem sekwencji aminokwa sów. Obok znacznego stopnia podobieństwa koneksyn, obecnych w komórkach różl nych gatunków zwierząt kręgowych, sekwencje jednego rodzaju cząsteczki wyka4 żują w wielu przypadkach podobieństwa międzygatunkowe. Przykładem takich podobieństw może być koneksyna 43, występująca w tkankach przedstawicieli róż-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
21 2 Ryc. 3.2.13. Replika płytki połączenia szczelinowego sfotografowana w mikroskopie elektronowym
skanowanie0020 Błona komórkowa Ryc. 3.1.13. Fragment komórki żernej - makrofaga, sfotografowanej w t
73796 skanowanie0014 64 AuREAKCJA KOMÓRKI Ryc. 13. Mechanizmy aktywacji szlaku przekazywania sygnałó
skanowanie0012 78 Błona komórkowa Ryc. 3.1.8. Spontaniczne formowanie się błon lipidowych z cząstecz
skanowanie0001 Rozdział1 3
skanowanie0010 76 Błona komórkowi delu i na nieszczęście dla nauki, model Danielliego i Dawsona znal
skanowanie0035 ^ 100    *    Błona komórkowa^ Ekspresja kilku rod
62209 skanowanie0037 102 Błona komórkowa Poziom estrogenu we krwi matczynej w czasie dąży może się w

więcej podobnych podstron