skanuj0014 (161)

skanuj0014 (161)



winno wiązać się z przyjemnością i zainteresowaniem uczestników. Wycieczki mogą być realizowane indywidualnie, stosownie do potrzeb osób biorących w nich udział. W tym przypadku termin, trasa i czas trwania takiej eskapady regulowane są przez nich we własnym zakresie. Natomiast we wszelkiego rodzaju formach zorganizowanych podlegać muszą ściśle określonemu programowi przygotowanemu przez organizatora. Oprócz dokładnie ustalonej formy, ważnym elementem jest jasno sprecyzowany cel takiego przedsięwzięcia. Cel ten winien obejmować szerokie spektrum wartości poznawczych, edukacyjnych, wychowawczych bądź estetycznych. Szczególnie w młodszych grupach wiekowych właściwie skonstruowane programy wpływać mogą na rozwój sfery wyobrażeniowej, spostrzeżeniowej, uczuciowej oraz myślenia konwergencyjnego i dywergencyjnego.

Wycieczka może być zarówno formą samoistną, jak i częścią imprezy długoterminowej, wzbogacającą i uatrakcyjniającą jej program. Ze względu na specyficzny charakter organizacyjny każdej z imprez wyróżniamy następujące rodzaje wycieczek:

•    Wycieczki terenowe - zazwyczaj piesze lub rowerowe, odbywające się w nieodległym rejonie miejsca zamieszkania lub czasowego zakwaterowania, których głównym celem jest poznanie specyficznych walorów danego regionu. Służą wzbogacaniu wiedzy, wzmacnianiu poczucia lokalnego patriotyzmu i wspólnoty z miejscową „małą ojczyzną".

•    Wycieczki turystyczno-krajoznawcze - organizowane do miejsc o powszechnie uznanych walorach krajobrazowych bądź historycznych. Od uczestników nie wymaga się specjalnego przygotowania fizycznego ani posiadania specjalistycznego sprzętu.

•    Wycieczki turystyki kwalifikowanej - trasy bądź szlaki, po których poruszają się uczestnicy, wymagają od nich właściwego przygotowania kondycyjnego i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem.

•    Wycieczki przedmiotowe i kompleksowe - organizowane wyłącznie dla dzieci i młodzieży. Zasadniczym ich celem jest realizacja pewnych treści i zadań, zgodnych ze szkolnym programem nauczania poszczególnych przedmiotów, w naturalnym środowisku. Odbywają się zarówno w czasie lekcji, jak również w czasie zajęć pozalekcyjnych i przedmiotowych kół zainteresowań. K. Denek określa je jako „lekcje w terenie" (Denek, 1989, s. 134).

W fazie planowania imprezy i przygotowywania programu wycieczki organizator winien zwrócić uwagę na następujące elementy:

•    Jednoznaczne sprecyzowanie celu.

•    Określenie kryteriów doboru i szacowanej liczby uczestników.

•    Ustalenie wymagań uczestnictwa (np. zaświadczenie lekarskie).

•    Zapoznanie się z wszelkimi niezbędnymi informacjami o planowanej trasie.

93


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
70736 skanuj0014 66 3. Etyczne problemy związane z prowadzeniem wywiadów Pojawia się kwestia tego, j
23635 skanuj0018 (144) używa się pojęcia strony. Stronami zobowiązania mogą być OF, OP, niepełne OP.
skanuj0027 (45) 136 6. Zagospodarowanie turystyczne wiedzanym przez turystów centrum mogą być: Paryż
K ?jna DIALEKTY POLSKIE715 litego języka. Warunki i procesy formowania się języka ogólnonarodo-w[ośc
K ?jna DIALEKTY POLSKIE78973 171 mów [«J i [a] tuk znacznie się osłabiła, że oba one zaczęły być rea
skanuj0212 ściśle drogi służbowej i gdzie dyspozycje są wydawane chaotycznie, tam nic mogą być reali
skanuj0231 ROZDZIAŁ SIÓDMY: Kompozycja inscenizacja 231Ćwiczenia kadrowanie i jego poprawianie mogą
Uczestnicy Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół gimnazjalnych województwa
§15. 6 Studia odbywają się w systemie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Studia mogą być realizowane

więcej podobnych podstron