skanuj0015 (264)

skanuj0015 (264)



30 Treści kształcenia

W odróżnieniu od wiadomości uzyskiwanych przez osobiste doświadczenie informacje uzyskiwane drogą przekazu są zdobywane bezpośrednio od kogoś innego (wyrażane przez niego w jakimś języku).

Jednym z ważnych problemów jest w tym zakresie problem zgodności lub niezgodności informacji uzyskiwanych tymi dwoma drogami, ich uzupełnianie się lub interferencja wtedy, gdy informacje dochodzą do odbiorcy równocześnie dwoma drogami. Między informacjami uzyskiwanymi przez osobiste doświadczenie a informacjami zdobytymi za pomocą przekazu zachodzą ważne różnice mające charakter funkcjonalny. Każdy z tych rodzajów informacji ma pod tym względem swoje zalety i słabości.

Wiadomości istnieją w trojakiej formie, odpowiednio do substratów materialnych, które są nosicielami treści, a mianowicie w formie:

—    materiału,

—    sygnałów i komunikatów,

—    wiedzy20.

Wiadomości zawarte w materiale są to te, które istnieją w samej rzeczywistości: w przedmiotach, zdarzeniach, w ludziach i w ich działalności, a także w wytworach ludzkich i języku. Rzeczywistość ta może być organizowana specjalnie, tak aby obejmowała określone wiadomości; wtedy mamy do czynienia z materiałem dydaktycznym. Najbardziej rozwiniętym systemem takiego materiału zorganizowanego specjalnie, aby zawiera! określone wiadomości, jest materiał językowy, rozmaitego rodzaju teksty dydaktyczne.

Najogólniej możemy powiedzieć, że recepcja wiadomości zawartych w materiale odbywa się albo przez bezpośrednie spostrzeganie, albo za pośrednictwem przekazów (sygnałów i komunikatów).

Trzecią formą istnienia wiadomości jest wiedza (system wiadomości) utrwalona w pamięci człowieka21.

7,1 Tomaszewski T„ Ślady i wzorce, op. cit., s. 51.

21 Op. cit., s. 54.

We wszystkich tych formach treść wiadomości nie jest identyczna, a w szczególności treść „nadana" nie jest identyczna / treścią „odebraną". W rzeczywistości mamy do czynienia /, nieustannym procesem przetwarzania wiadomości, zarówno w trakcie odczytywania materiału i wydobywania zawartej w nim treści oraz nadawania im kształtu wiadomości aktualnych, jak też podczas odbioru wiadomości aktualnie napływających oraz ich przekształceń i konsolidacji pamięciowej1.

O tym, które i w jaki sposób się pojawiają, decyduje to, |ak uczeń pojmie zadanie, co i jak będzie regulowało jego czynności. Uczeń wychodzi poza dostarczone informacje dzięki Innu, że „potrafi umieścić aktualne dane w jakimś ogólniejszym kategorialnym systemie kodującym i odczytać z owego systemu kodującego dodatkowe informacje na podstawie albo wyuczonych prawdopodobieństw warunkowych, albo też wyuczonych zasad określania relacji między danym materiałem a czym innym2.

Nie każde wyjście poza dostarczone informacje musi być jednocześnie produkowaniem nowych znaczeń, nowych wiadomości. Selekcjonowanie wiadomości, zmiana hierarchii, miejsca w klasyfikacji mogą zmienić znaczenie wiadomości, ale nie ma to charakteru wyprodukowania wiadomości nowej. Będzie to raczej odkrycie wiadomości dzięki przegrupowaniu danych, pozwalające uczniowi uzyskać dane nowe lub nowy na nie wgląd3.

2.2. Treści kształcenia

Nowoczesna dydaktyka czyni treści kształcenia jednym /. ważniejszych, badanych obszarów. Treści kształcenia, podkreśla K. Kruszewski, łączą bowiem w sobie kwestie celów kształcenia i pomiaru dydaktycznego, procesów psychicznych, które zachodzą u osób uczących się, i sterowanie tymi procesami,

1

   Tomaszewski T„ Ślini'./ i wzorce, op. cit., s. 55.

2

   Bruner ]., Pozo dostarczone informacje. Warszawa 1978, s. 388.

3

   Op. cit., s. 54.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0015 (264) 30 Treści kształcenia W odróżnieniu od wiadomości uzyskiwanych przez osobiste doświ
67415 IMGC42 (3) 30 Treści kształcenia W odróżnieniu od wiadomości uzyskiwanych przez osobiste doświ
31533 skanuj0020 (201) 40 Treści kształcenia Już teraz można powiedzieć, że najlepsze nawet teorie n
skanuj0016 (249) 32 Treści kształcenia metod oraz organizowania całej sytuacji dydaktycznej, w które
skanuj0018 (226) 36 Treści kształcenia —    rozbieżności między „kodem językowym"
skanuj0021 (185) 42 Treści kształcenia wprowadzono dodatkowo, podobnie jak we wszystkich klasach sta
skanuj0018 (226) 36 Treści kształcenia —    rozbieżności między „kodem językowym"
19760 skanuj0017 (233) 34 Treści kształcenia Wymienione potrzeby decydują o ich doborze w programach
33978 skanuj0021 (185) 42 Treści kształcenia wprowadzono dodatkowo, podobnie jak we wszystkich klasa
83206 skanuj0002 (264) ś i ruóuojouSPIS TREŚCI 1.    Marketingowe pojęcie dystrybucji
83358 skanuj0016 (249) 32 Treści kształcenia metod oraz organizowania całej sytuacji dydaktycznej, w
skanuj0003 (504) Spis treści 6 DOBA NOWOPOLSKA (od połowy XVIII wieku do roku 1939) . . .  &nbs

więcej podobnych podstron